REKLAMA
REKLAMA

Rząd luzuje obostrzenia! Od przyszłej soboty otwarte galerie (VIDEO)

Rząd luzuje obostrzenia! Od przyszłej soboty otwarte galerie (VIDEO)

POLSKA. – Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – poinformował podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

EnVgXXEW8Ac4Qxwfoto: Krystian Maj / KPRM

Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna – mówił w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

– Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności – na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń – dodał premier.

W ramach prac rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

  EnViIcGWMAEo2hA źródło: KPRM  

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

Od 28 listopada rząd przywraca możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 metrów kwadratowych. – Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów – informuje w komunikacie rząd.

  Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 roku i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Wsparcie branży turystycznej

Rząd zapowiedział wsparcie branży turystycznej. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

źródło: Red., KPRM / Twitter, Facebook, gov.pl

21-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (11)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

proponuję zająć się tematem stadionu narodowego2020-11-21 12:11:37
0 0
komu on właściwie służy?
Ehhh...2020-11-21 13:21:44
1 0
Jaki najwyższy reżim sanitarny jak w sklepach spożywczych??? O czym on mówi??? Jeden na drugim siedzi przyklejony jakby go klejem nasmarował,maska na ustach nos odsłonięty, liże paluchy jak wyciąga banknot z portfela i to ma być reżim ??? Ja prld to się nazywa oderwanie od rzeczywistości...
kik2020-11-21 14:10:58
1 0
Pod względem zakażeń i zgonów jesteśmy w czołówce krajów na świecie.W tak dużym kraju jak Rosja jest mniej zakażeń.A oni luzują obostrzenia.W ogóle już nie weirzę,temu rządowi.Oni już działają na oślep.
A dlaczego2020-11-21 17:09:12
0 0
Glowny inspektor sanepidu podal sie do dymisji, bo nie wierzyl w to co mowil,wy +codowcy+?
Witek2020-11-21 18:11:44
0 0
Ile jeszcze trzeba wam odebrać wolności, żebyście zauważyli po co jest pandemia? Zabawię się tutaj w proroka. Za kilka miesięcy wchodzą szczepionki. Dla zainteresowanych zachęcam studiowanie tematu (firmy farmaceutyczne, w jaki sposób prowadzone są badania, jakie są powikłania, kto będzie za nie odpowiedał a kto nie). Szczepimy. Dobrowolnie, ale... Kto się nie zgodzi, ten nie będzie miał dostępu początkowo do mało znaczących miejsc, w późniejszym okresie do wszystkich innych. Szczepienia powtarzane kilka razy w roku. Dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu szczepień wdrożony zostanie certyfikat szczepień. Początkowo w formie kodu QR, później w innej, stałej formie. Wstęp po skanowaniu kodu na którym początkowo będzie zapisywana historia zdrowia/szczepień w późniejszym okresie praktycznie wszystko. Wszystko oczywiście dobrowolne, ale nie kupisz i nie sprzedaż bez znaku hmm no właśnie. Dla tych którzy ciągle wierzą, że rządy starają się zapewnić nam bezpieczeństwo mała rada. Otwórzcie oczy, to już się dzieje w krajach takich jak Chiny. Inne kraje idą drogą, która również prowadzi do znakowania bydła. Kwestią czasu jest cyfryzacja pieniądza (całkowita likwidacja gotówki). Nasze dzieci nie wybaczą nam naszej bierności, kiedy w chwili rewolucji światowej, ze strachu przed "śmiertelnym" wirusem (0.2?) siedzimy pochowani w domach. Zapraszam do merytorycznej dyskusji.
Nieznajomy2020-11-21 18:26:06
0 0
morawiecki do gazu Kaczyński do gazu Niedzielski do gazu i te inne szumowiny z sejmu
No no no2020-11-21 19:18:16
0 0
Bo wam zakażemy świąt Bożego Narodzenia. Szalom. A ha, helooł pisiorki.
Haha2020-11-21 21:46:46
0 0
Reżim sanitarny w sklepach spożywczych... No uśmiałam się przez łzy po prostu... Ja pracuję w sklepie spożywczym i najlepiej widzę jaki jest ten reżim... Otóż on jest ale urojony, po prostu roi się w głowie rządzących. W kolejce jeden koło drugiego maski tylko na ustach albo i brodzie... A "najzabawniej" jest z liczbą klientów na sklepie. Liczba ta jest liczona od powierzchni sklepu ale czy ktoś pomyślał, że w tym sklepie połowę powierzchni stanowi wyposażenie ( kasy,regały, lady, lodówki, zamrażarki itp)??? Więc chyba tak licząc to część klientów żeby zachować odległość powinna siedzieć na meblach sklepowych... I jeśli taki przykład idzie z góry to ludzie mają całą tą pandemię w głębokim poważaniu i obawiam się, że nie pozbędziemy się tego cholerstwa przez naprawdę jeszcze długi czas...
Gdzie się podział sens?2020-11-21 21:53:49
0 0
Taa... Galerie będą otwierać... A restauracje gdzie czeka się na posiłek w maseczce przy stoliku je i wychodzi dalej zamknięte... W knajpie szybciej się zarazi niż w galerii? Serio? Kto to wymyślił??? (Nie mówię tu o klubach z tańcami żeby była jasność)
ZakB2020-11-21 23:33:46
0 0
A może nie działają na oślep? Może to celowe? Więcej chorych, więcej zgonów.... Mniej 13-ch i 14-ch emerytur, mniej wypłat 500+, mniej chorych w szpitalach
Ludzi łatwiej 2020-11-22 09:36:02
0 0
Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Ludzi łatwiej oszukać niż przekonać że zostali oszukani- Mark Twain