REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Hemodynamika leczy wszystkich pacjentów zapewniając najwyższe standardy sanitarno–epidemiologiczne

SANOK / PODKARPACIE. Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych G.V.M. Carint w Sanoku nieprzerwanie leczy wszystkich pacjentów, którzy wymagają opieki medycznej.

Oddział wprowadził szereg organizacyjnych zmian, dzięki czemu jest w stanie przyjąć pacjentów kardiologicznych zarówno z ujemnym wynikiem testu na obecność Covid, jak i pacjentów z zawałem serca o wyniku dodatnim, pomimo, że szpital w Sanoku został mianowany tzw. szpitalem jedynie covidowym. Carint od dłuższego czasu, jako jeden z pierwszych podmiotów medycznych w Polsce, wykonuje pacjentom testy antygenowe najnowszej generacji do potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia Covid 19, które dają wiarygodny wynik już po 15 minutach.

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych G.V.M. Carint w Sanoku rozszerzyło wysokie standardy bezpieczeństwa, które sprawdziły się podczas wiosennej fali epidemii. Najważniejszymi z nich są:

• wydzielenie dwóch stref: covid dodatnia i covid ujemna,
• wydzielenie miejsca izolacji, tzw. izolatek dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid,
• zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej,
• wprowadzenie restrykcyjnych procedur reżimu epidemiologicznego,
• utworzenie odrębnej od szpitalnego SOR tymczasowej Izby Przyjęć, gdzie system ratownictwa medycznego jest w stanie bezpośrednio przywieźć pacjenta wymagającego pomocy medycznej,
• zaimplementowanie szerokiego testowanie pacjentów i personelu za pomocą wiarygodnych testów antygenowych z wiarygodnym wynikiem już po 15 minutach, tak aby kierować pacjentów do właściwych stref.

Od samego początku kiedy szpital w Sanoku został mianowany szpitalem covidowym, dzięki sprawnej i skoordynowanej współpracy Carintu z Dyrekcją szpitala, pionem medycznym i sanitarno – epidemiologicznym przy wsparciu Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, podjęto wspólny potężny wysiłek organizacyjny w celu zachowania dostępności do świadczeń kardiologii inwazyjnej dla wszystkich pacjentów powiatu.

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku zapewnia dostęp do leczenia kardiologicznego stanów nagłych – zawałów, oraz zabiegów kardiologicznych planowych wszystkim pacjentom.

– Od początku pandemii, korzystając z doświadczeń partnera z Włoch, wprowadziliśmy zmiany w organizacji pracy oddziału tak, aby otoczyć niezwykle ważną opieką kardiologiczną wszystkich, których życie jest zagrożone z powodu chorób układu sercowo–naczyniowego. Jest to istotne zarówno dla pacjentów, jak też zespołów ratownictwa medycznego. A wiemy, że w przypadku zawału serca czas jest kluczowy. Mamy go zaledwie parędziesiąt minut, w trakcie których pacjent musi trafić do oddziału kardiologii inwazyjnej, aby lekarze mogli przeprowadzić konieczne zabiegi ratujące życie. Wysokie wskaźniki zachorowalności na Covid, nie mogą wpływać na dostępność opieki medycznej w obszarze kardiologii interwencyjnej dla pacjentów niezakażonych. Choroby układu sercowo-naczyniowego, są główną przyczyną zgonów Polaków. Śmiertelność nieleczonego zawału to 40%. Zabiegi planowe są również bardzo często zabiegami ratującymi życie. Ich znaczne przesunięcie w czasie może istotnie pogorszyć rokowania pacjenta. Nie lekceważmy objawów! Zgłaszajmy się do lekarza, zgłaszajmy się do szpitala – apeluje lek. med. Andrzej Wiśniewski, Ordynator Oddziału kardiologicznego G.V.M. Carint w Sanoku.

Testy antygenowe dające wynik po 15 minutach, to skuteczna broń w walce z wirusem, która spełnia warunki zarówno medyczne – rekomendacja WHO, Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego, jak i prawne – uznano ich wynik za równy wynikom PCR, na których rezultat czeka się 2 lub 3 dni.

– Było dla nas oczywiste, że przy takiej ilości jesiennych zachorowań nie da się skutecznie walczyć z pandemią, jeśli wynik testu PCR jest znany po 2 lub 3 dniach. Bardzo szybko wprowadziliśmy zatem testy antygenowe, których wynik pozwala po 15 minutach prawidłowo skoordynować opiekę kardiologiczną. Zaledwie po kwadransie wiemy, gdzie pacjent ma trafić – do której strefy, a nasi lekarze mogą pracować mając komplet informacji o pacjencie. Zapewniamy najwyższe standardy sanitarno – epidemiologiczne dla pacjentów i w tych trudnych czasach, pracujemy nad tym, aby wszystkim zapewnić dostęp do opieki medycznej. Pamiętajmy, że nie tylko pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia lub prawidłowej diagnostyki, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie. Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno – epidemiologiczne pacjentów oparte było na najlepszych europejskich wzorcach. Ryzyka nie da się wyeliminować, ale można je zminimalizować, co nieustannie czynimy – dodaje Sebastian Kawalec, Prezes G.V.M. Carint.

materiały nadesłane
foto: archiwum Carint

19-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)