REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Sanok od soboty w czerwonej strefie. Co to oznacza? (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali dzisiaj informacje o zaktualizowanej liście miast i powiatów, które od soboty 17 października znajdą się w czerwonej strefie. Ostrzejsze restrykcje obejmą Sanok i powiat sanocki. Co to oznacza dla mieszkańców? Tłumaczymy.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali dzisiaj informacje o nowych obostrzeniach związanych z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Wśród nich powiat sanocki.

W strefie czerwonej znalazły się w niej największe aglomeracje w Polsce. Jak mówił minister Niedzielski, czerwoną strefą objętych zostanie około 70% obywateli.

Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, premier zaznaczył, że w budżecie państwa są jeszcze pieniądze na udzielenie pomocy przedsiębiorcom i kontynuowanie działań związanych z tarczą antykryzysową.

Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy – dodał premier RP.

Konferencja prasowa – retransmisja

Kancelaria Premiera / Fb

Co to oznacza dla mieszkańców?

Strefa czerwona:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.


zdjęcie poglądowe / Artur Mycio

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Zdrowia / Twitter, Kancelaria Premiera / Fb

15-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)