REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Sanok od soboty w czerwonej strefie. Co to oznacza? (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali dzisiaj informacje o zaktualizowanej liście miast i powiatów, które od soboty 17 października znajdą się w czerwonej strefie. Ostrzejsze restrykcje obejmą Sanok i powiat sanocki. Co to oznacza dla mieszkańców? Tłumaczymy.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali dzisiaj informacje o nowych obostrzeniach związanych z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju.

Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Wśród nich powiat sanocki.

W strefie czerwonej znalazły się w niej największe aglomeracje w Polsce. Jak mówił minister Niedzielski, czerwoną strefą objętych zostanie około 70% obywateli.

Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, premier zaznaczył, że w budżecie państwa są jeszcze pieniądze na udzielenie pomocy przedsiębiorcom i kontynuowanie działań związanych z tarczą antykryzysową.

Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy – dodał premier RP.

Konferencja prasowa – retransmisja

Kancelaria Premiera / Fb

Co to oznacza dla mieszkańców?

Strefa czerwona:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.


zdjęcie poglądowe / Artur Mycio

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Zdrowia / Twitter, Kancelaria Premiera / Fb

15-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (15)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

PoszkodowanyPrzezSanepidSanok2020-10-16 00:54:43
0 1
Zastanawiam się kiedy te klony z Sanepidu zaczną myśleć logicznie. Kiedy zaczną sprawdzać np. Sklepy typu Kaufland czy FRAC gdzie idiota administrator pracowników siedzi z maseczką na brodzie mimo że słyszy komunikat z głośników że ma obowiązek zakrywać usta i nos a po zwróceniu uwagi udaje głupa mówiąc że jego nie obowiązuje. Ekspedientki z innych stoisk przychodzą na zakupy do FRAC bez masek lub chodzą po galerii z maskami tylko na ustach. Ponoć mamy w Sanoku jakąś "policję" i jeszcze bardziej sprawną "straż miejską" Decyzje sanepidu można podważyć trzema pytaniami a merytoryka odpowiedzi pań odbierających telefon alarmowy bliska jest "0". W szpitalu brakuje miejsc Covidowych ale nasi sąsiedzi zza miedzy i tak mają w zadzie zdrowie i szacunek dla zdrowia innych.
Dimitrij2020-10-16 01:38:08
0 0
A od czerwca do września to gdzie ten wirus był ? Wakacje miał ? Czy jaki ch...
@szybko i s-po-lka 2020-10-16 06:55:52
0 1
Chore z nienawisci OSZOLOMY z o-po-zycji ujadaja na tym po-fajdanym forum, a wlasciciel, tez po-matol, rozprzestrzenia to gw...no! Oby was COVID-19 wygubil na zawsze!!!
On2020-10-16 06:56:45
0 0
Bezkagancowe SOBAKI ujadaja, a karawana jedzie dalej!
drewno2020-10-16 08:05:41
0 0
Poziom wiedzy na, temat wirusow jest ponizej butow, na wirusa nie ma szczepionki , ona go nie zabija , szczepionka pomaga bialkom tak jagby go zaslonic i wspomoc bialka do podtrzymania zycia organizmu , nie pozwala go tak drastycznie niszczyc w krotkim czasie, dopuki organizm sie nie odbuduje, wirus jest w czlowieku do konca ( i dpoadnie kiedy organizm bedzie oslabiony ). I , to nie jest kit , ze chinczycy go wypuscili.( ten wirus jest nieprzewidywalny )
@covid 192020-10-16 08:09:27
0 0
Niekompetentny, niedouczony troll z ciebie, ale wryć się na esanok to chyba „zaszczyt” dla ciebieTUMANIE Z ZADUPIA!
ad mo2020-10-16 08:11:55
0 0
Wiejska „puni” od zawsze powinna nosic kaganiec bo szczeka jak suka co ma cieczke :):)
@drewno2020-10-16 08:49:43
0 0
To nie Chińczycy, bo dziwnym przypadkiem, zaczęło się to w Wuhan gdy wyjechali żołnierze amerykańscy. Zwróć uwagę ile dobrego robią oni na całym świecie, Irak, Aleppo, wszędzie chcą tak dobrze i co wychodzi? Ta ich pier#na tzw demokracja. Co ostatnio mówiła w Polsce ambasador USA? W normalnym kraju następnego dnia dostałaby kopa ze swojego stanowiska, jednak Polska lubi takich rudych lisków tolerować.
Opozycja 2020-10-16 17:06:20
0 0
Opozycja może kwiczeć nie zakazano. Te wywody nie są inne jak nastawienie sowiecko niemieckie. I to nie jest tylko w Polsce tu zaczyna już w szpitalach brakować miejsc. Gdyby ci złodzieje z PO byli we władzy do tej pory i przy tym wirusie nie było by już Polski. Nie było już pieniędzy i wiedzieli ,że nie będzie Oni już mieli wille poza granicami kraju i wiedzieli kto bliżej żłobu to bierze więcej. A państwo staje się teoretyczne. i nic nie wskazywało im ,ze to może się zmienić kradnąc ,aferując mieli swoich w prokuraturze ,sądach ,urzędach i z PSL pewnych w samorządach
Ooo... 2020-10-17 09:41:47
0 0
Ile tu wróżek jest ...
No tak... 2020-10-17 09:43:31
0 0
Viola... Największy autorytet na świecie...od wszystkiego... buahahaha
sabina2020-10-17 15:07:27
0 0
Morawiecki skąd masz, tyle milonów ? Innych zakuwa się w kajdanki a ty cieszysz się wolnością ?
Robotnicza2020-10-17 17:05:36
0 0
Dla mnie nic ta strefa nie znaczy. Jak nie nosiłem maski tak i nie będw nosił. ????
SKO/u/bel.!??2020-10-17 22:25:24
0 0
Ciekawe!?- dlaczego sanepid" sanocki nie robi kontroli na budowach, np. budowie WSZ. przy ul. Mickiewicza.? - Pracują tam brygady z różnych powiatów,żadnych maseczek,skupiska pracujących w jednym pomieszczeniu "OGROMNE" - a kierownicy poszczególnych firm mają to " w nosie" - szeregowi pracownicy milczą bo mają boja przed utratą pracy, są po prostu zastraszani, a szczególnie w brygadzie "elektromontażu"
januszek2020-10-18 14:17:46
0 0
Brawo pis rzadzcie jak naj dluzej brawo wyborcy pis glosujcie na nich zawsze odpowiedzialnosc to podstawa