REKLAMA
REKLAMA

Straty w powiecie sanockim przekraczają 4 miliony złotych

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Po upadku Podkarpackiego Banku Spółdzielczego pieniądze na rachunkach bankowych straciło ponad 30 samorządów z naszego województwa. Powiat Sanocki także posiadał konto w PBS (obecnie Bank Nowy BFG.) Jakie z tego tytułu straty poniósł?

Od skarbnik powiatu otrzymujemy informację, że konta bankowe powiatu, wraz z jednostkami podległymi, zostały uszczuplone o kwotę ponad 4 mln zł. 

– Na tę kwotę złożyły się m.in. środki z funduszy unijnych, dotacji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zostały zredukowane środki na funduszu socjalnym – mówi Edyta Szałankiewicz, skarbnik powiatu.

– Chcę natomiast zaznaczyć, że nie dotyczy to instytucji kultury tj. Młodzieżowego Domu Kultury i Muzeum Historycznego, a także placówek zdrowia, czyli pogotowia oraz szpitala – uzupełnia pani skarbnik.

Wiemy, że w najbliższym czasie o tej sytuacji ma dyskutować zarząd powiatu.  Na chwilę obecną stanowisko starostów jest takie, aby nie ingerować pochopnie w przygotowany na 2020 rok budżet. Sesja zaplanowana jest na 27 stycznia.

Dodajmy, że budżet powiatu na 2020 rok, po stronie dochodów kształtuje się na poziomie 101 mln zł. Wspomniana strata stanowi 4% budżetu.

– Pomoc samorządowcom w tej szczególnej sytuacji rozważa Bank Gospodarstwa Krajowego. Także pani wojewoda zadeklarowała samorządom wypracowanie mechanizmów pomocy w odzyskaniu pozostałych środków. Wierzę, że pieniądze uda się odzyskać, a chwilowe braki na koncie bankowym nie wpłyną znacząco na nasze funkcjonowanie – przekazuje Stanisław Chęć, starosta sanocki.

O tym, co działo się we wtorek, przed i po ponownym uruchomieniu banku pisaliśmy między innymi TUTAJ: SANOK: 50 osób pod bankiem. Kolejka od 1 w nocy (ZDJĘCIA), SONDA: Pierwsi klienci obsłużeni. „Nie ma co panikować” (VIDEO), RESTRUKTURYZACJA BANKU: Pod koniec dnia zabrakło gotówki (ZDJĘCIA).

22-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)