BIESZCZADY / PODKARPACIE. – Opad śniegu w ciągu 24 godzin 15 cm. Śnieg z opadu świeżego i z przed kilku dni został przetransportowany przez bardzo silny południowy wiatr na stoki zawietrzne, zagrożenie lawinowe w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego śniegu na starej pokrywie oraz na stromych stokach (w formacjach wklęsłych, lejach, jarach), szczególnie w miejscach odłożenia przez wiejące wiatry sprasowanego śniegu w formie desek śnieżnych na zalegających w dolnych partiach pokrywy miękkich warstwach. W grzbietowych partiach pokrywa zmienna, kształtująca się w granicach od 70 do 130 cm. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach odłożenia depozytów, gdzie pokrywa osiąga grubość ok.150 cm lub więcej – czytamy w komunikacie wydanym wczoraj wieczorem przez Grupe Bieszczadzką GOPR.
W dolinach temperatury dodatnie w partiach szczytowych ujemne. Szlaki turystyczne nie przetarte, zawiane.
Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach* jest związana umiarkowanie.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym**, szczególnie na stromych stokach* wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Zalecenia dla ruchu osób
Częściowo niekorzystne warunki.
Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach*, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
źródło: GOPR Bieszczady
foto: Mateusz Ochała / archiwum
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zjawiskowe Bieszczady! Widoki z Tarnicy! (NOWE ZDJĘCIA)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz