Opublikowano uzasadnienie wyroku ws. aborcji. Kobiety wychodzą na ulice (VIDEO, ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji. Dokument wywołuje ogromne kontrowersje i napięcia społeczne. Reakcją na tę wiadomość była fala komentarzy, ale przede wszystkim wyjście tłumów ludzi na ulice polskich miast i miasteczek.
Protesty związane są z opublikowaniem uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 22 października 2020 roku.
Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw.
— Centrum Informacyjne Rządu (@KPRM_CIR) January 27, 2021
– Zdaniem Trybunału, „dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona”. Trybunał przyjął wskazane rozumienie przywołanego przepisu konstytucyjnego, odczytując go w związku z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka (wysłowioną w art. 30 Konstytucji), która zakłada jednakową dla każdego godność osobową oraz brak możliwości traktowania kogokolwiek przedmiotowo. Na tej podstawie Trybunał stwierdził, że „nieracjonalna jest dewitalizacja godności człowieka z uwagi na jego fazę rozwojową, gdyż pozbawienie życia, bez względu na jego etap, unicestwia równocześnie podmiot, któremu ta godność przynależy”. W efekcie „życie człowieka podlega prawnej ochronie, w tym w fazie prenatalnej, zaś podmiotowość prawna dziecka jest nierozerwalnie związana z przysługującą mu godnością” – napisano w uzasadnieniu wyroku.
Pełną treść uzasadnienia można przeczytać TUTAJ.
– Znowu musimy wyjść na ulice. Znowu chcą odebrać nam nasze prawa. Tak dla legalnej i bezpiecznej aborcji! Nie dla pseudowyroku pseudotrybunału! Parasolki w dłoń i widzimy się w czwartek o godzinie 18:00 pod biurem PIS w Rzeszowie – czytamy w zapowiedzi dzisiejszego wydarzenia w stolicy województwa Podkarpackiego (Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele „Nie dla piekła kobiet” / Fb).
– Cała Polska mówi NIE zakazowi aborcji. O 18.30 widzimy się w Warszawie pod budynkiem TK – piszą z kolei osoby związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet podając listę miast, konkretne miejsce, datę i godzinę rozpoczęcia protestu.
Obowiązujące do publikacji wyroku TK przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:
– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,
– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;
– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.
Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, legalna aborcja jest możliwa w dwóch przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt, czy kazirodztwo).
źródło: Red., ipo.trybunal.gov.pl
Strajk kobiet w Sanoku – 28 października 2020
Strajk kobiet w Sanoku – 5 listopada 2020
VIDEO #1. Początek drugiej odsłony Strajku Kobiet w Sanoku
VIDEO #2. Przemarsz na Rynek w Sanoku
VIDEO #3. Protestujący na sanockim Rynku
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: Aborcja, fotorelacja, kiedy możliwa jest aborcja, kobiety strajkują, kobiety wychodzą na ulice, kobiety wyszły na ulice, marsz, nowe prawo aborcyjne, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Opublikowano uzasadnienie wyroku ws. aborcji. Kobiety wychodzą na ulice, orzeczenie trybunału, pikieta, PIS, Podkarpacie, protesty kobiet, relacja, relacja na żywo, rząd, Sanok, sanoktv, spacer, sprzeciw kobiet, straj w Sanoku, strajk kobiet, Strajk Kobiet w Sanoku, strajk w Sanoku, transmisja na żywo, Trybunał Konstytucyjny, tvsanok, uzasadnienie wyroku, video, wyrok TK, zdjęcia, zdjęcia z manifestu, Zjednoczona Prawica, zmiana prawa aborcyjnego
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz