REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Oddaj z nami krew na WOŚP!

SANOK / PODKARPACIE. W tym roku Bieszczadzki Sztab WOŚP po raz pierwszy organizuje WOŚP-ową zbiórkę krwi. Akcja „Oddaj z nami krew na WOŚP” odbędzie się 28 i 29 stycznia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sanoku. Każdy, kto w tych dniach zdecyduje się oddać krew, dostanie pamiątkowy ceramiczny, ręcznie wykonany magnes w kształcie serca przygotowany specjalnie na akcję.

Akcja „Oddaj z nami krew na WOŚP” to okazja, aby połączyć dwie świetne i szlachetne inicjatywy – zbiórkę krwi i wsparcie WOŚP, bowiem podczas dwudniowej akcji w punkcie krwiodawstwa stanie także puszka Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP. – Pomysł na tę akcję zrodził się spontanicznie. Mamy w naszym sztabie honorowych dawców krwi, kiedy jest taka potrzeba aktywnie włączamy się w charytatywne zbiórki krwi, wiemy więc, jak bardzo jest to ważne, szczególnie teraz, kiedy z powodu pandemii liczba dawców nieco spadła, a zapotrzebowanie na krew wcale nie maleje. Codziennie jest potrzebna podczas zabiegów i operacji, transfuzji czy dla ofiar wypadków. Pomyśleliśmy, że finał WOŚP to fajna okazja żeby zachęcić ludzi do dzielenia się tym życiodajnym darem – opowiada Martyna Sokołowska z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Ambasadorami akcji „Oddaj z nami krew na WOŚP” są osoby z Sanoka i okolic, w tym m.in. Natalia Koczeń, Piotrek Banasiewicz, Sabina Pelc-Szuryn i Tomasz Wojciechowski.

Pierwszy raz oddałem krew 16 lat temu, podczas pobytu na szkółce Straży Granicznej w Kętrzynie. Zgłosili się do nas rodzice chorej dziewczynki z prośbą o krew. I tak już zostało. Okazało się, że mam rzadką grupę krwi, więc tym chętniej dzielę się nią z potrzebującymi – mówi Tomasz Wojciechowski.

Idea była taka, aby zachęcić ludzi do oddawania krwi poprzez historie dawców i biorców, dlatego ambasadorami naszej akcji są zarówno osoby, które oddają krew, jak i te, które dzięki dawcom mogą wrócić do zdrowia – mówi Martyna Sokołowska, szefowa Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Więc jeśli macie zamiar oddać krew tej zimy, zróbcie to razem z Bieszczadzkim Sztabem WOŚP! Akcja odbędzie się w dniach 28 i 29 stycznia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Konarskiego 24 w Sanoku w godzinach od 7:00 do 11:30.

Każda osoba, która w tych dniach zgłosi się do punktu krwiodawstwa i odda krew otrzyma od nas piękny, pamiątkowy ceramiczny magnes zaprojektowany specjalnie na tę akcję przez zaprzyjaźnioną z naszym Sztabem Pracownię Artystyczną „Zapiecek” z Przemyśla, która w poprzednich latach przygotowywała dla nas medale na bieg „Policz się z cukrzycą” – opowiada Anna Sawa. Fundatorem medali jest poseł Piotr Uruski.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy.

Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później kierowani jesteśmy na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli jest odpowiedni, kierowani jesteśmy do lekarza, który sprawdza ciśnienie i ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, kierowani jesteśmy do oddania krwi. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut.

Sam zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Krew regeneruje się w kilka godzin. Trzeba tylko pamiętać, aby przed oddaniem zjeść śniadanie, a przez resztę dnia pić dużo płynów i nie forsować organizmu.
Jak się przygotować?

Do oddania krwi nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, ale w dzień poprzedzający oddanie dobrze jest wypić około dwóch litrów płynów i się wyspać, a rano przed oddaniem zjeść lekkostrawne śniadanie.

Dzielenie się krwią jest honorowe, co oznacza, że dawca nie dostaje za nią pieniędzy. Osoba, która przyjechała oddać krew autobusem, może liczyć na zwrot pieniędzy za bilet. Dodatkowo każdy dostaje przekąskę energetyczną w postaci dziewięciu czekolad. Po oddaniu przysługuje dzień wolnego, więc jeśli jest taka potrzeba, pielęgniarka wypisze zaświadczenie.

Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Info i zdjęcie: Bieszczadzki Sztab WOŚP / nadesłane

23-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)