REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Pracownicy dawnego PBSu wyszli na ulicę! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK. Pracownicy dawnego PBSu wyszli na ulicę! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Choć jeszcze dzisiaj rano wydawało się, że groźba strajku pracowników Banku Nowego BFG zdecydowanie się oddaliła, tuż przed południem okazało się, że do podpisania umowy mediacyjnej jednak nie doszło. Punktualnie o godzinie 13:00 pracownicy dawnego PBSu odstąpili od czynności służbowych i wyszli na ulicę. – Godna płaca i poważne traktowanie! – krzyczeli demonstrujący. Tymczasem otrzymaliśmy oświadczenie Banku Nowego BFG dotyczące dzisiejszej pikiety.

Jeszcze dzisiaj rano informowaliśmy za przewodniczącym związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A. Grzegorzem Matułą, że wczoraj, zgodnie z zapowiedziami, doszło do spotkania mediacyjnego pomiędzy przedstawicielami pracowników oraz banku. Po 10 godzinach rozmów miało dojść do wypracowania wstępnego porozumienia.

Wypracowane zostały odprawy dla pracowników oraz podwyżki – relacjonuje przebieg spotkania Grzegorz Matuła. – Do godziny 12:00 ma zostać podpisana umowa pomiędzy związkami zawodowymi a właścicielami banku. Jeśli do tego dojdzie, związek zadeklarował, że odwoła strajk. Jeśli do podpisania umowy nie dojdzie, strajk odbędzie się zgodnie z planem.

Jak się jednak okazało, do osiągnięcia porozumienia nie doszło i pracownicy dawnego PBSu odstąpili od czynności służbowych i wyszli na ulicę. Strajk ma potrwać do godziny 15:00.

OŚWIADCZENIE Banku Nowego BFG:

Proces mediacji rozpoczął się w poniedziałek i trudno oczekiwać jego finalizacji po jednym dniu rozmów. Rozpoczęły się prace nad projektem porozumienia, którego zapisy Bank będzie musiał jeszcze przeanalizować w wymiarze finansowym oraz przeprowadzić proces zgód korporacyjnych.

Strajk drugiego dnia mediacji, zaraz po rozpoczęciu prac nad projektem porozumienia, jest w ocenie Banku nieodpowiedzialną eskalacją. Należy podkreślić, że protest nie wpływa na bezpieczeństwo środków Klientów Banku czy też na realizacje zleconych operacji.

VIDEO 2

VIDEO 3

 Przypomnijmy, że na wtorek 20 lipca, na godziny 13:00-15:00 pracownicy Banku Nowego BGF (dawniej PBS Sanok) zaplanowali przystąpienie do strajku i zaprzestanie obsługiwania klientów. To efekt sporu zbiorowego podjętego przez Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. Przedstawiciel związku mówił nam, że pracownicy mają dość niepoważnego traktowania przez pracodawcę. – Załoga jest zbulwersowana. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową i cały czas dokładane są im nowe obowiązki wiążące się z coraz większą odpowiedzialnością – przekazywał w sobotę w rozmowie z naszym reporterem Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Wszystko zaczęło się od przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok, do której doszło w styczniu 202o roku. Przejęcie banku było olbrzymim zaskoczeniem dla wielu pracowników. Informacje o przymusowej restrukturyzacji PBSu przekazywaliśmy na bieżąco publikując każdą istotną wiadomość. Między innymi tutaj: SANOK: Bank PBS czasowo zawieszony! Trwa przymusowa restrukturyzacja (FOTO).

Strajk w Banku Nowym BFG S.A. zostaje podjęty ponieważ negocjacje w ramach sporu zbiorowego OPZZ Konfederacji Pracy nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Pomimo prób sprawnego prowadzeni negocjacji z pracodawcą spotykamy się z obstrukcją tego procesu. W takim przypadku, gdy brak jest realnego partnera do rozmów, sięgamy do gwarantowanego konstytucyjnie, prawa do strajku – czytamy w komunikacie zapowiadającym wtorkową przerwę w świadczeniu pracy przez załogę byłego PBSu.

Na czym konkretnie polega spór pracowników z pracodawcą?

Pracownicy nie są poważnie traktowani przez zarząd banku. Jesteśmy zbulwersowani i to uczucie narasta. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową, a mają coraz więcej obowiązków i ponoszą coraz większą odpowiedzialność za to, co robią. Po restrukturyzacji kolejki w banku wcale się nie zmniejszyły – zaznacza Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Do kwestii zaplanowanego strajku pracowników odniósł się Bank Nowy BFG.

– Potwierdzamy istnienie sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi. Byliśmy i jesteśmy otwarci na rozmowy, jednak postulaty strony pracowniczej muszą być realistyczne i uwzględniające sytuację finansową banku, a także jego specyficzny charakter instytucji pomostowej, na którą nałożone są ograniczenia w prowadzeniu działalności bankowej. Zgodziliśmy się na zaproponowanego przez związki zawodowe mediatora, który wyznaczył termin pierwszego spotkania mediacyjnego na poniedziałek, 19 lipca. W naszej ocenie na obecnym etapie mediacji ewentualne zorganizowanie protestu nie wyczerpuje przesłanek z art. 12 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Bank Nowy BFG.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

We wtorek strajk pracowników byłego PBSu! „Nie traktuje się nas poważnie”

SANOK: Mediacje w banku. Wydano oświadczenie

SANOK. Czy strajk pracowników dawnego PBSu zostanie odwołany? Jest wstępne porozumienie

Będzie strajk pracowników banku! Ostatecznie nie osiągnięto porozumienia

20-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)