REKLAMA
REKLAMA

3000 zł dodatku? Niekoniecznie na węgiel

SANOK / PODKARPACIE / POLSKA. Ceny za opał zwalają z nóg, problem jest jednak ogólnopolski. 19 lipca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. Jednak w składach surowca brakuje.

Są ustawy, węgla brak.

11 lipca 2022 roku Prezydent RP podpisał ustawę, która wyznaczała maksymalną cenę za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym, która nie mogła wynieść więcej niż 996,60 zł.

O podpisaniu ustawy informowaliśmy tutaj: Maksymalna cena węgla. Prezydent podpisał ustawę

Po kilku dniach od podpisania ustawy i licznych głosach niezadowolenia ze strony przedsiębiorców sprzedających surowiec, którzy musieliby dopłacać, Rząd zdecydował się wycofać z ustawy ustalającej maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

996,60 zł zostanie zlikwidowane i zastąpione 3 tys. zł bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym — poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rada Ministrów, 19 lipca 2022 r., przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. Wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego – czytamy na rządowej stronie.

Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego, należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

3000 zł dodatku? Niekoniecznie na węgiel.

To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla – napisał w mediach społecznościowych rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 

 

Jak ceny węgla kształtują się w Sanoku i okolicach?

SKŁAD 1

Węgiel – brak surowca.

SKŁAD 2

Drewno bukowe: 25cm – 620 zł;  33cm – 600 zł; 50cm – 590 zł; 100cm -460 zł.

SKŁAD 3

Węgiel: orzech — surowiec obecnie niedostępny, prawdopodobnie będzie dostępny w piątek. Dostępny surowiec — węgiel kostka gruby — około 2600 zł.

Jak prognozuje przedsiębiorca, ceny wzrosną, jednak nie ma sprecyzowanej ceny.

SKŁAD 4

Węgiel – brak surowca, najbliższa dostawa będzie miała miejsce w sierpniu.

Drewno – brzoza ok. 350 zł za m3. Buk — aktualnie brak, dostawa za około tydzień lub dwa.

SKŁAD 5

Węgiel – brak.

Drewno – brak, dostawa we wrześniu.

Teoretycznie, klient indywidualny, dużo taniej może kupić węgiel w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Tu ceny kształtują się na poziomie od 710 zł do 1045 zł. W marcu grupa wprowadziła sprzedaż węgla opałowego luzem. Co prawda pojawia się on w sklepach internetowych w godzinach porannych, ale po kilku minutach jest już niedostępny.

 

Polska Grupa Górnicza

Polska Grupa Górnicza

 

 

źródło: Red., gov.pl, infor.pl, PGG, Aleksander Brzózka / TT

20-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)