REKLAMA
REKLAMA

Egzamin policyjnych koni. Dym, wystrzały, atak napastników (VIDEO, ZDJĘCIA)

Egzamin policyjnych koni. Dym, wystrzały, atak napastników (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Spiro – najmłodszy z podkarpackich wałachów przystąpił do pierwszego egzaminu sprawdzającego jego kwalifikacje. Także pozostałe konie, którymi dysponuje podkarpacka Policja, potwierdziły swoje umiejętności i mogą być dopuszczone do wykonywania zadań przewidzianych dla policyjnych wierzchowców.

Od poniedziałku do środy, policyjne wierzchowce przeszły serię sprawdzianów. Komisja wnikliwie obserwowała poziom wyszkolenia koni i jeźdźców. Wszystkie konie biorące udział w szkoleniu potwierdziły swoje kwalifikacje.

W tym roku, Spiro – najmłodszy wałach przystąpił do swojego pierwszego egzaminu. Atestację na pierwszy stopień zdał bez najmniejszego problemu. Koń będzie mógł być wykorzystywany w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu oraz brać udział w zabezpieczeniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.

Doskonałym opanowaniem umiejętności drugiego stopnia wykazały się Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent oraz Owidiusz. Oznacza to, że policyjne konie mogą być wykorzystywane w służbie patrolowej w ruchu miejskim o dużym natężeniu oraz do działań w pododdziałach zwartych, związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.

Trzydniowy egzamin składał się m.in. z elementów ujeżdżenia na parkurze, na którym konie i jeźdźcy pokonywali ustawione przeszkody i sprawdzaniu umiejętności wierzchowców podczas współdziałania z pododdziałem zwartym, który tworzyli funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Natomiast na policyjnym torze przeszkód konie ćwiczyły ogólną sprawność.

Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z siedzibą w Zaczerniu, tworzy sześciu funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny – instruktor jazdy konnej. Ogniwo konne posiada siedem koni służbowych. Sześć z nich posiada atest II stopnia, jeden, najmłodszy – I stopnia.

Policjanci – jeźdźcy i konie służbowe pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Swoje zadania realizują głównie na terenach zielonych m.in. parkach, lasach czy terenach przywodnych. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na terenie województwa podkarpackiego.

Patrole Policji konnej doskonale sprawdzają się podczas patrolowania terenów leśnych. Tego typu służba oddziałuje nie tylko prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, ale także ma wpływ na przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.

źródło: KWP Rzeszów

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bójka nastolatek. „Żałuję, że biłam kastetem” (VIDEO, ZDJĘCIA)

screen z reportażu UWAGI TVN


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

13-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)