SANOK / PODKARPACIE. Wracamy do tematu skrzyżowania ul. Dmowskiego z ul. Jana Pawła II W Sanoku. Feralne, pechowe, niebezpieczne – takich słów często używają mieszkańcy mówiąc o tym miejscu. Oczywiście, najwięcej zależy od samych kierowców i pieszych oraz innych uczestników ruchu, ale czy tylko od nich? O ewentualne zmiany poprawiające bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, bądź plany w tym zakresie zapytaliśmy w kilku instytucjach. Poznaliśmy również policyjne statystyki związane z wypadkami i kolizjami w tym miejscu na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy.
Kolejny wypadek. Potrącona 12-latka
10 dni temu na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i ul. Jana Pawła II w Sanoku doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Potrącona przez samochód osobowy została 12-letnia dziewczynka. Z urazem głowy przetransportowano ją do szpitala w Rzeszowie. Był to kolejny już wypadek w tym miejscu.
– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Peugeot potrącił pieszą znajdującą się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdem 56-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego był trzeźwy – przekazywała nam kom. Monika Hędrzak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.
Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia zebrali dowody i ślady. Prowadzone postępowanie ma na celu odpowiedź na pytania o to, kto zawinił i doprowadził do potrącenia.
Zdaniem mieszkańców
O zdanie na temat skrzyżowania na Wójtostwie zapytaliśmy mieszkańców okolicy. Jedni faktycznie zauważają „specyfikę” tego miejsca i potrzebę instalacji sygnalizacji świetlnej lub wręcz kompleksowej reorganizacji ruchu w tym miejscu, dla przykładu poprzez wybudowanie ronda. Inni, największą winę za zdarzenia drogowe przypisują kierowcom, pieszym i innym uczestnikom ruchu. To w ich roztargnieniu, nieuwadze i braku wystarczających umiejętności doszukują się przyczyn powtarzających się zdarzeń.
O liczbę wypadków i kolizji na omawianym skrzyżowaniu zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku. Szybko otrzymaliśmy kompleksową odpowiedź.
– Na wskazanym skrzyżowaniu w 2021 roku odnotowano 7 zdarzeń drogowych, w tym 2 wypadki drogowe i 5 kolizji, natomiast w bieżącym roku 3 zdarzenia drogowe, w tym jeden wypadek i 2 kolizje – przekazuje kom. Monika Hędrzak.
Rzecznik sanockiej komendy dodaje ponadto, że w kwestii bezpieczeństwa na drodze, w tym na przedmiotowym skrzyżowaniu, należy pamiętać, że przede wszystkim zależy ono od samych uczestników ruchu drogowego.
– Pamiętajmy! Nie jesteśmy sami na drodze i to głównie my decydujemy o wielu czynnikach, które sprawiają, że jedziemy czy poruszamy się bezpiecznie lub stwarzamy zagrożenie. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek zachować ostrożność, czy też szczególną ostrożność i stosować się do przepisów oraz zasad ruchu drogowego.
Na ten moment, bez szans na zmiany organizacji skrzyżowania
Do zarządców dróg tworzących skrzyżowanie wysłaliśmy pytania o to, czy docierają do nich sygnały o niebezpiecznych zdarzeniach w tym miejscu, czy rozważają możliwość zastosowania tam innej organizacji ruchu, aby poprawić bezpieczeństwo, także o to, co zdaniem przedstawicieli tych instytucji mogłoby teoretycznie poprawić tam bezpieczeństwo i dlaczego w tym miejscu dochodzi do tak wielu zdarzeń?
– Powiatowy Zarząd Dróg w Sanoku w odpowiedzi na Państwa zapytanie uprzejmie informuje, że do zdarzenia z dnia 19.04.2022 r. z udziałem małoletniej doszło na drodze wojewódzkiej nr 886 ul. Dmowskiego, a więc wszelkie zapytania winny być kierowane do jednostki zarządzającej tj. Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie – poinformował nas dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku Wojciech Naparła.
Oczywiście pytania do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, przesłaliśmy już wcześniej.
– Wskazane skrzyżowanie znajduje się na odcinku drogi, który tylko czasowo pozostaje w naszym zarządzie. Po zakończeniu realizowanej w chwili obecnej inwestycji pn.: „Budowa DW Nr 886 na odcinku pomiędzy planowaną obwodnicą miasta Sanoka a DK Nr 28” odcinek drogi wojewódzkiej Nr 886 od ronda Imienia Zdzisława Beksińskiego (poprzez ul. Dmowskiego, Staszica i Królowej Bony) do skrzyżowania z drogą krajową Nr 28, zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi powiatowej. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2023 roku. W związku z tym nie planujemy, żadnych zadań inwestycyjnych na wskazanym odcinku drogi – wyjaśniła Aldona Gujda, specjalista ds. Informacji Publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.
grafika poglądowa
Profilaktyka, akcje policji
W trosce o bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego prowadzą wiele działań prewencyjnych na drogach powiatu sanockiego, w tym monitorują okolice skrzyżowań, także wskazanego skrzyżowania i przeciwdziałają oraz reagują na nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych tj.:
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
• niestosowanie się do znaków drogowych,
• wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
• omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
• przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
• jazda wzdłuż przejścia dla pieszych.
– Nadmieniam, że sanocka policja prowadzi również szereg akcji profilaktycznych, działań edukacyjno-informacyjnych, mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i promujących bezpieczne zachowanie na drodze. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim, zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym – zaznacza kom. Monika Hędrzak z KPP Sanok.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
W Sanoku jest niebezpiecznie nawet na chodniku-ja się pytam,kiedy ktoś zrobi porządek z rowerzystami na chodnikach.Jeżdżą czasem bardzo szybko i nie dają nawet sygnału,że jadą.Gdyby tego było mało miasto zafundowało pieszym hulajnogi-tylko jakoś nie widać nikogo,kto pilnuje przestrzegania przepisów!
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: