REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA. Feralne skrzyżowanie w Sanoku. Na razie bez szans na zmiany (VIDEO, ZDJĘCIA, ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. Wracamy do tematu skrzyżowania ul. Dmowskiego z ul. Jana Pawła II W Sanoku. Feralne, pechowe, niebezpieczne – takich słów często używają mieszkańcy mówiąc o tym miejscu. Oczywiście, najwięcej zależy od samych kierowców i pieszych oraz innych uczestników ruchu, ale czy tylko od nich? O ewentualne zmiany poprawiające bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, bądź plany w tym zakresie zapytaliśmy w kilku instytucjach. Poznaliśmy również policyjne statystyki związane z wypadkami i kolizjami w tym miejscu na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy.

Kolejny wypadek. Potrącona 12-latka

10 dni temu na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i ul. Jana Pawła II w Sanoku doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Potrącona przez samochód osobowy została 12-letnia dziewczynka. Z urazem głowy przetransportowano ją do szpitala w Rzeszowie. Był to kolejny już wypadek w tym miejscu.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Peugeot potrącił pieszą znajdującą się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdem 56-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego był trzeźwy – przekazywała nam kom. Monika Hędrzak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.

Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia zebrali dowody i ślady. Prowadzone postępowanie ma na celu odpowiedź na pytania o to, kto zawinił i doprowadził do potrącenia.

Zdaniem mieszkańców

O zdanie na temat skrzyżowania na Wójtostwie zapytaliśmy mieszkańców okolicy. Jedni faktycznie zauważają „specyfikę” tego miejsca i potrzebę instalacji sygnalizacji świetlnej lub wręcz kompleksowej reorganizacji ruchu w tym miejscu, dla przykładu poprzez wybudowanie ronda. Inni, największą winę za zdarzenia drogowe przypisują kierowcom, pieszym i innym uczestnikom ruchu. To w ich roztargnieniu, nieuwadze i braku wystarczających umiejętności doszukują się przyczyn powtarzających się zdarzeń.

SONDA: Niebezpieczne skrzyżowanie, czy roztrzepani kierowcy i piesi? (VIDEO)

Policyjne statystyki

O liczbę wypadków i kolizji na omawianym skrzyżowaniu zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku. Szybko otrzymaliśmy kompleksową odpowiedź.

Na wskazanym skrzyżowaniu w 2021 roku odnotowano 7 zdarzeń drogowych, w tym 2 wypadki drogowe i 5 kolizji, natomiast w bieżącym roku 3 zdarzenia drogowe, w tym jeden wypadek i 2 kolizje – przekazuje kom. Monika Hędrzak.

Rzecznik sanockiej komendy dodaje ponadto, że w kwestii bezpieczeństwa na drodze, w tym na przedmiotowym skrzyżowaniu, należy pamiętać, że przede wszystkim zależy ono od samych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy! Nie jesteśmy sami na drodze i to głównie my decydujemy o wielu czynnikach, które sprawiają, że jedziemy czy poruszamy się bezpiecznie lub stwarzamy zagrożenie. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek zachować ostrożność, czy też szczególną ostrożność i stosować się do przepisów oraz zasad ruchu drogowego.

Na ten moment, bez szans na zmiany organizacji skrzyżowania

Do zarządców dróg tworzących skrzyżowanie wysłaliśmy pytania o to, czy docierają do nich sygnały o niebezpiecznych zdarzeniach w tym miejscu, czy rozważają możliwość zastosowania tam innej organizacji ruchu, aby poprawić bezpieczeństwo, także o to, co zdaniem przedstawicieli tych instytucji mogłoby teoretycznie poprawić tam bezpieczeństwo i dlaczego w tym miejscu dochodzi do tak wielu zdarzeń?

Powiatowy Zarząd Dróg w Sanoku w odpowiedzi na Państwa zapytanie uprzejmie informuje, że do zdarzenia z dnia 19.04.2022 r. z udziałem małoletniej doszło na drodze wojewódzkiej nr 886 ul. Dmowskiego, a więc wszelkie zapytania winny być kierowane do jednostki zarządzającej tj. Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie – poinformował nas dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku Wojciech Naparła.

Oczywiście pytania do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, przesłaliśmy już wcześniej.

Wskazane skrzyżowanie znajduje się na odcinku drogi, który tylko czasowo pozostaje w naszym zarządzie. Po zakończeniu realizowanej w chwili obecnej inwestycji pn.: „Budowa DW Nr 886 na odcinku pomiędzy planowaną obwodnicą miasta Sanoka a DK Nr 28” odcinek drogi wojewódzkiej Nr 886 od ronda Imienia Zdzisława Beksińskiego (poprzez ul. Dmowskiego, Staszica i Królowej Bony) do skrzyżowania z drogą krajową Nr 28, zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi powiatowej. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2023 roku. W związku z tym nie planujemy, żadnych zadań inwestycyjnych na wskazanym odcinku drogi – wyjaśniła Aldona Gujda, specjalista ds. Informacji Publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

grafika poglądowa

Profilaktyka, akcje policji

W trosce o bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego prowadzą wiele działań prewencyjnych na drogach powiatu sanockiego, w tym monitorują okolice skrzyżowań, także wskazanego skrzyżowania i przeciwdziałają oraz reagują na nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych tj.:

• nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
• niestosowanie się do znaków drogowych,
• wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
• omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
• przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
• jazda wzdłuż przejścia dla pieszych.

Nadmieniam, że sanocka policja prowadzi również szereg akcji profilaktycznych, działań edukacyjno-informacyjnych, mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i promujących bezpieczne zachowanie na drodze. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim, zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym – zaznacza kom. Monika Hędrzak z KPP Sanok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Potrącenie dziewczynki na feralnym skrzyżowaniu (ZDJĘCIA, VIDEO)

SONDA: Niebezpieczne skrzyżowanie, czy roztrzepani kierowcy i piesi? (VIDEO)

Niebezpieczne skrzyżowanie w Sanoku. Wybudować rondo? (FOTO)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

Co należy zrobić ze skrzyżowaniem ul. Dmowskiego z ul. Jana Pawła II w Sanoku?


Zamontować sygnalizację świetlną
Wybudować rondo
Nic. Za wypadki i kolizje główną winę ponoszą uczestnicy ruchu drogowego
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
Zamontować sygnalizację świetlną (35)
Wybudować rondo (27)
Nic. Za wypadki i kolizje główną winę ponoszą uczestnicy ruchu drogowego (36)
Zagłosuj.
29-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)