REKLAMA
REKLAMA

Poznać tajniki lasu (FOTO)

W sobotę 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, we wszystkich nadleśnictwach w Polsce można było poznać tajniki lasu podczas spaceru z jego gospodarzem, czyli leśnikiem.

Spotkanie z leśnikiem na terenie RDLP w Krośnie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu na terenie 26 nadleśnictw wzięły udział zarówno zorganizowane grupy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak również turyści, grupy rodzinne, harcerze oraz dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy, które przebywają aktualnie na terenie niektórych nadleśnictw.

Sobotnie spotkanie w lesie dało możliwość odwiedzającym zapytać o to, jak wygląda praca w lesie, na czym polega zrównoważona gospodarka leśna, jak leśnicy chronią przyrodę, czy skąd bierze się drewno na opał. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć budzącą się do życia wiosenną przyrodę, obejrzeć chronione gatunki roślin, a nawet nauczyć się rozpoznawania tropów zwierząt na śniegu, który jeszcze zalega w górskich nadleśnictwach. Odwiedzający las pytali nawet, jak przygotować się do górskiej wędrówki, jak chodzić po lesie, aby się nie zgubić i jednocześnie nauczyć się o nim jak najwięcej.

– W czasie naszego spaceru padało wiele pytań dotyczących lasu. Było to bardzo miłe bo świadczyło o zainteresowaniu uczestników. Na wszystkie starałam się odpowiadać podpierając się przykładami zaobserwowanymi w czasie wycieczki. Jednak najbardziej cieszyły uśmiechnięte buzie dzieci z Ukrainy. Jestem szczęśliwa, że choć na chwilę mogłam odciągnąć ich uwagę od smutnych przeżyć związanych z aktualną sytuacją w ich kraju – mówi Wioletta Flis z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Wszystkie spotkania trwały minimum 1,5 godziny, a niektóre wymagały pokonania nawet 13 km. Na zakończenie na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, konkursy przyrodnicze i upominki. Na szczęście humory i pogoda dopisała.

tekst: Magdalena Misiorowska
zdjęcia: archiwum nadleśnictw RDLP w Krośnie

28-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)