REKLAMA
REKLAMA

SOLINA. Gondole uruchomione! Tak to wygląda (VIDEO)

SOLINA. Gondole uruchomione! Tak to wygląda (VIDEO)

SOLINA / PODKARPACIE. Trwają testy kolejki gondolowej nad zaporą w Solinie. Nowa atrakcja turystyczna będzie cieszyć już podczas zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Publikujemy VIDEO zarejestrowane dzisiaj. Można zobaczyć, jak będzie wyglądać podróż kolejką już jej otwarciu dla klientów.

Na ponad 1,5 km trasie kolei widokowej, przebiegającej nad solińską zaporą, zamontowanych zostało 25 gondoli, którymi już latem turyści wyruszą w podróż ze stacji początkowej Plasza znajdującej się przy solińskim deptaku do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor.

Dobrą widoczność umożliwia zastosowanie specjalnego tworzywa, które nie tylko absorbuje promienie słoneczne, ale też jest odpowiednio przyciemnione, by móc oglądać wschody i zachody z wysokości wagonika nad zaporą w Solinie.

Wagoniki kolei w Solinie są 8-osobowe, co oznacza, że podczas podróży każdy będzie miał zapewniony komfort, by móc swobodne podziwiać niezwykłe widoki na monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie oraz krajobrazy urokliwych Bieszczad.

Wagony kolei widokowej przystosowane są dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla pasażerów korzystających z przejazdu koleją, komfortowe będzie również wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Gondole w stacjach będą zwalniać do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając łatwy dostęp dla podróżnych, dodatkowo wejście i wyjście z nich będzie bezstopniowe.

Już latem każdy będzie mógł również sam przetestować zamontowane wagoniki w ośrodku PKL Solina, oglądać Bieszczady z nowej perspektywy, a także przekonać się o wyjątkowości tego miejsca.

Trasa gondolowej kolejki linowej będzie wynosiła 1600 metrów, ze stacji Plasza do stacji Jawor, gdzie powstanie wieża widokowa oraz atrakcyjny park tematyczny wraz z zapleczem gastronomicznym. Zadanie ma kosztować około 110 milionów złotych.

Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce.

Na ponad półtorakilometrowej trasie kolei gondolowej PKL wagony pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co również będzie rekordową odległością w naszym kraju.

Podróżujący wagonikiem kolei linowej Grupy PKL będą mogli dotrzeć na górę Jawor, na której wybudowana zostanie wieża widokowa. To z niej turyści z wysokości 50 metrów zobaczą trasę, którą pokonali wagonikiem kolei linowej, zaporę oraz zapierający dech w piersiach bieszczadzki krajobraz wraz z jeziorem solińskim. Tutaj także zlokalizowana będzie karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej.

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni ponad 4 hektarów na górze Jawor, w którym każdy, będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo.


Mirosław Piela

Mirosław Piela. Urodził się w Bieszczadach. Jako pasjonat poświęcił im większość swojego życia. Jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku. Główne zainteresowania to przyroda, fotografia, praca społeczna i właśnie góry. Ponadto Mirosław Piela jest Przewodnikiem Turystycznym po mało znanych i trudno dostępnych rejonach z dala od dróg i szlaków. Od dwóch kadencji piastuje funkcję radnego gminy Lutowiska. Jest sołtysem Zatwarnicy, w której mieszka. Częste wyprawy w Bieszczady pozwalają uwieczniać wyjątkowe krajobrazy i zjawiska zarówno poprzez materiały video jak i zdjęcia.


źródło: Red., PKL, materiały nadesłane

foto nagłówek: Youtube.com / PolskieKolejeLinowe

video: Mirosław Piela

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SOLINA. Historyczna inwestycja! Kolejka gondolowa będzie wizytówką (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

Gondole kolei nad zaporą w Solinie zamontowane. Otwarcie latem (VIDEO, FOTO)

07-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)