REKLAMA
REKLAMA

SOLINA. Historyczna inwestycja! Kolejka gondolowa będzie wizytówką (VIDEO, ZDJĘCIA)

SOLINA. Historyczna inwestycja! Kolejka gondolowa będzie wizytówką (VIDEO, ZDJĘCIA)

SOLINA / BIESZCZADY / PODKARPACIE. Trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej nad zaporą wodną w Solinie. W piątek, 25 czerwca, miała miejsce uroczystość związana z oficjalnym rozpoczęciem inwestycji. Plany zakładają, że zadanie zostanie oddane do użytku w 2022 roku. Trasa gondolowej kolejki linowej będzie wynosiła 1600 metrów, ze stacji Plasza do stacji Jawor, gdzie powstanie wieża widokowa oraz atrakcyjny park tematyczny wraz z zapleczem gastronomicznym. Zadanie ma kosztować około 110 milionów złotych.

Polskie Koleje Linowe (PKL), której właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR), zaprezentowały podczas uroczystego spotkania na zaporze w Solinie inwestycję i rozpoczętą budowę kolei widokowej. Nowy ośrodek turystyczny Grupy PKL będzie wyjątkowy ze względu na lokalizację i jedyne w skali Polski atrakcje turystyczne.

Solina i Bieszczady wśród turystów uznawane są za jedne z najbardziej magicznych i atrakcyjnych miejsc w naszym kraju. Wyróżniają je przede wszystkim spektakularne krajobrazy, żywiołowość natury oraz możliwość spędzenia czasu w otoczeniu dzikiej przyrody.

Grupa PKL jest touroperatorem turystycznym i stawia sobie za cel zapewnienie wyjątkowych przeżyć wszystkim, którzy odwiedzają jej ośrodki turystyczne. Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, PKL przystąpiły do realizacji inwestycji i rozpoczęły budowę widokowej kolei linowej. Długość trasy kolei będzie przebiegać nad solińską zaporą i wyniesie ponad 1,5 km.

Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpocznie się od stacji Plasza zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stąd turyści podziwiając monumentalną zaporę oraz pięknie położone jezioro solińskie wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor.

Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce.

Na ponad półtorakilometrowej trasie kolei gondolowej PKL wagony pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co również będzie rekordową odległością w naszym kraju.

Podróżujący wagonikiem kolei linowej Grupy PKL będą mogli dotrzeć na górę Jawor, na której wybudowana zostanie wieża widokowa. To z niej turyści z wysokości 50 metrów zobaczą trasę, którą pokonali wagonikiem kolei linowej, zaporę oraz zapierający dech w piersiach bieszczadzki krajobraz wraz z jeziorem solińskim. Tutaj także zlokalizowana będzie karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej.

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni ponad 4 hektarów na górze Jawor, w którym każdy, będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo.

Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – od lat przyciągają turystów z całej Polski. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji tworzą atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu łącząc relaks, bliskość z naturą oraz edukację.

Kolej w Solinie zostanie wyposażona w najnowsze technologie, które zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa a systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostaną zdublowane oraz umożliwią bezpieczne sprowadzenie pojazdów do stacji.

Podczas montażu rozciągania liny kolei także zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina o średnicy 4 mm wykonana z kevlaru, a następnie rozmieszczone zostaną liny docelowe o długości 3080 metrów.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie, który buduje Grupa PKL i PFR szacowny jest na poziomie 110 mln złotych.

źródło: PFR, red.

video: youtube.com / Polski Fundusz Rozwoju

Grafika poglądowa / Red., PFR

26-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)