REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi działają na wielu frontach (FOTO)

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej działają na różnych kierunkach. Pomagają uchodźcom z Ukrainy, których coraz więcej napływa do naszego kraju. Wspierają Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej na przejściach granicznych, jak również wspólnie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynują działania na punktach recepcyjnych. Codziennie z 3.PBOT zaangażowanych jest ponad 400 Terytorialsów oraz 25 jednostek sprzętowych. W każdy weekend trwają również szkolenia rotacyjne.

14. dzień wojny, uchodźcy z Ukrainy są w tej chwili wspierani przez ponad tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całej Polski. Terytorialsi pomagają przy transporcie uchodźców z granicy do punktów recepcyjnych, prowadzą ewidencję osób, wspierają punkty informacyjne, rozdają żywność oraz prowadzą zorganizowaną relokację uchodźców do miejsc czasowego pobytu. Terytorialsi ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego są delegowani do punktów rejestracyjnych i informacyjnych. W wyznaczonych punktach zapewniają ukraińskim rodzinom ciepły posiłek, kanapki i herbatę, pomoc medyczną oraz opiekę podczas transportu do miejsc czasowego pobytu.

Zaangażowanie sił Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzone jest na podstawie decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który skierował żołnierzy do wsparcia uchodźców z Ukrainy. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policją, Strażakami z PSP i OSP, harcerzami oraz wolontariuszami żołnierze 3.PBOT zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uchodźcom, którzy przybywają do naszego kraju. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT regularnie już od kilku lat doskonalili umiejętności w zakresie działań przeciwkryzysowych ćwicząc wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policją, Strażakami z PSP i OSP. Nabyte kwalifikacje obecnie bardzo przydają się podczas niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Terytorialsi wspólnie ze służbami z administracji zespolonej współdziałają w punktach recepcyjnych oraz przejściach granicznych. Ponadto żołnierze 3. PBOT koordynują wszystkie przedsięwzięcia wraz z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

st. szer. Magdalena Mac
zdjęcia: Paulina Lęcznar

11-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)