REKLAMA
REKLAMA

Wilki znów niepokoją. Podchodzą coraz bliżej!

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Gmina Bukowsko zaapelowała do mieszkańców o ostrożność w związku z pojawieniem się wilków, które coraz śmielej podchodzą pod posesje. 


– Drodzy Mieszkańcy prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad! – apeluje wójt Gminy Bukowsko, Marek Bańkowski.

– W ostatnich dniach odbieramy od mieszkańców naszych miejscowości kolejne sygnały o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków – taką informację przekazała Gmina Bukowsko za pośrednictwem strony internetowej.

Sytuacja staje się niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości Tokarnia, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych, dlatego prosimy Państwa o czujność, zachowanie szczególnej ostrożności.

Właścicieli psów proszeni są o nie puszczanie swoich zwierząt luzem, ponieważ są one traktowane przez wilki jako konkurenci do terytorium.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić.

W Polsce wilki znajdują się pod ścisłą ochroną.

zdjęcie podglądowe

Przypominamy także o przestrzeganiu poniższych zasad:

  1. Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Wójta Gminy.
  2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
  3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady.
  4. W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
  5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
  6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań.

W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ Rzeszów, Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie.

źródło: Gmina Bukowsko


ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

video (2): materiały nadesłane

Wilki zaatakowały drwali! Odganiali je ryczącymi piłami (VIDEO)

Relacje pilarzy zaatakowanych przez wilki (VIDEO)ZOBACZ TAKŻE:

KONFEDERACJA: Hipokryzja posłów PiS! Chcą szczepić wszystkich, tylko nie siebie!

     tvPolska.pl

26-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)