REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (PROGRAM)

SANOK. Już po raz 18. Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. Na początku lutego Sanok stanie się Zimową Stolicą Pianistyki. W Bieszczady wyruszyły już transporty z instrumentami YAMAHA, na których zagrają najwięksi Mistrzowie, studenci jak i całkiem młodzi adepci pianistyki.

Portal eSanok.pl jest oficjalnym patronem medialnym XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

 

esanok1 

Jak co roku Forum „Bieszczady bez granic” będzie dysponowało prawie 16 instrumentami najwyższej klasy, wartymi ponad 5 mln. złotych. Organizatorzy spodziewają się około 500 gości, nie tylko z Polski, ale z wielu krajów świata. Prawie wszystkie miejsca w hotelach w obrębie 50 km są zarezerwowane. Również Polskie Linie Lotnicze LOT są zadowolone, gdyż z początkiem lutego większość pasażerów na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa to uczestnicy i goście największego projektu w Euroregionie Karpat – „BIESZCZADY BEZ GRANIC”.

Większość koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana bezpośrednio „online” i słuchacze na drugim końcu świata będą mogli śledzić występy swoich bliskich i przyjaciół. 

Wydarzenie rozpocznie absolutnie niezwykły, to nowość na Forum, wernisaż wystawy dwóch światowej klasy artystów pochodzących z Sanoka. Sylwester Stabryła i Jan Szczepkowski na wspólnej wystawie „Persona” w Galerii o smaku kawy Interpiano, ul. 3 maja 15 w Sanoku. Otwarcie ekspozycji uświetni występ Jekateriny DRZEWIECKIEJ. Całość rozpocznie się o godz. 13:30.

Wieczorem o godz.19:30 zapraszamy na inaugurację XII Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej podczas której wysłuchamy Recital Laureata Grand Prix XI i XIII MKP “Młody Wirtuoz” – Andreya ZAHODIAKINA, muzyka z Ukrainy. Zaraz potem o godz. 20:00 niezwykły koncert: Wybitne Duety Fortepianowe podczas której przed zgromadzoną publicznością na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku wystąpi duet fortepianowy Oksana RAPITA & Myroslav DRAGAN z Ukrainy. W roli gospodarza wieczoru – Ludmila Zakopets.

W niedzielę 5 lutego o godz. 19:30 zapraszamy wszystkich do Sanockiego Domu Kultury na Galę Inaugurującą XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. Swój niezwykły talent zaprezentuje Paulius ANDERSSON z Litwy, laureat nagrody Złoty Parnas 98’. Młody artysta wykona komplet dwunastu etiud transcendentalnych Liszt. Tylko niewielu artystów na świecie ma w repertuarze ten niezwykle trudny cykl. To techniczne „himalaje”. Koncert poprowadzą: Jarosław DRZEWIECKI i Janusz OSTROWSKI.

Poniedziałek 6 lutego upłynie pod hasłem FORUM MIASTU. O godz. 19:30 w Sanockim Domu Kultury GWIAZDY ŚWIATOWEJ WOKALISTYKI. W ten wyjątkowy wieczór na scenie śpiewaczka operowa Ilona KRZYWICKA (sopran) oraz Voytek SOKO-SOKOLNICKI tenor dramatyczny młodego pokolenia obdarzony wspaniałym głosem. Wieczór uświetni wybitny pianista, kameralista i pedagog Andrzej TATARSKI. Gospodarzem wieczoru będzie Wojciech Sokolnicki.

We wtorkowy wieczór 7 lutego, tradycyjnie o godz. 19:30 w SDK, pod hasłem FORUM MIASTU na scenie pojawi się hiszpański pianista, zdobywca III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku Martin GARCIA GARCIA. W roli gospodarza koncertu red. Adam Rozlach (Polskie Radio).

Z kolei w środę 8 lutego o godz. 19:30 na scenie SDK w koncercie „Tatiana SHEBANOVA in memoriam” Alicja FIDERKIEWICZ z Anglii, świetna pianistka, która oprócz licznych koncertów i nagrań (jej cztery płyty CD zdobyły znakomite recenzje) prowadzi kursy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii oraz jest jurorem wielu konkursów. Podzieli się z nami swoimi wspomnieniami, wspólnymi z śp. Tatianą Szebanową, zajęciami w szkole podstawowej u prof. Tatiany Kestner.

W drugiej części koncertu Hyuk LEE i Hyo LEE z Korei Płd. zmierzą się z tangami Astora Piazzoli, Danzone Marqueza oraz „Karnawałem Zwierząt” Camilla Saint-Saënsa w transkrypcji na dwa fortepiany. Muzycy są doskonale znani publiczności z udziału w prestiżowych wydarzeniach pianistycznych, takich jak XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie, aktywnie koncertują w Europie i na świecie. Kilka tygodni temu Hyuk Lee otrzymał pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie im. Marguerite Long i Jacques Thibaud w Paryżu. Wieczór poprowadzi red. Adam Rozlach z Programu I Polskiego Radia.

W czwartek 9 lutego o godz.19:30 w Sanockim Domu Kultury odbędzie się koncert, w którym pianiści zamienią się rolami z dyrygentami. Ten budzący zawsze wiele emocji przygotował maestro Bogdanem Olędzkim. Następnie przy udziale Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego przy fortepianie zasiądzie legendarny Piotr PALECZNY, polski pianista i pedagog. Prof. Piotr Paleczny to światowy autorytet muzyczny i filar polskiej pianistyki.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Finałowa z Lwowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Igora PYLATYUKA, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie. Koncert rozpocznie się w Sanockim Domu Kultury 10 lutego tradycyjnie o godz. 19:30. Gospodarzami wieczoru będą Janusz Ostrowski i Jarosław Drzewiecki.

Część koncertów będzie transmitowana na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej https://interpiano.pl znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.

Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w:

Lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, m.in.:

-prof. Lidia Grychtołówna (Polska/Niemcy – VII nagr. Na V MKP im. F. Chopina)
-prof. Piotr Paleczny – (UMFC – III nagr. na VIII MKP im F.Chopina)
-prof. Akiko Ebi – (Japonia – V nagr. na X MKP im. F.Chopina)
-prof. Aleksandra Zvirblyte – (Litwa/AM Wilno – dydaktyk, artysta)
-prof. Andrzej Jasiński – (AM Katowice – dydaktyk, wykładowca)
-prof. Jarosław Drzewiecki – (AM Bydgoszcz – dydaktyk, wykładowca, konferansjer)
-prof. Andrzej Tatarski – (AM Poznań – dydaktyk, artysta)
-prof. Urszula Kryger – (AM w Łodzi – dydaktyk, artysta)
-prof. Alicja Fiderkiewicz – (Anglia – dydaktyk, artysta)
-prof. Igor Pylatyuk – (Ukraina/AM Lwów – artysta)
-prof. Artur Mykitka – (Ukraina/AM Lwów – artysta)
-prof. Oksana Rapita – (Ukraina/AM Lwów – artysta)
-prof. Myroslav Drahan – (Ukraina/AM Lwów – artysta)
-prof. Janusz Ostrowski – (PSM Sanok – dydaktyk, konferansjer)
-prof. Małgorzata Furche-Jurczyk – (AM Bydgoszcz – dydaktyk, wykładowca)
-prof. Konstanty Wileński – (ZPSM Kielce – dydaktyk, artysta)
-prof. Ludmila Zakopets – (Ukraina/PSM Lwów – dydaktyk, konferansjer)
-dr hab. Katarzyna Drogosz – (AM Kraków, fortepian historyczny)
-dr Romana Agnel – (dydaktyk, artysta)
-Martín García García – (Hiszpania – dydaktyk, artysta)
-Artur Jaroń – (ZPSM Kielce – dydaktyk, artysta)
-Michał Kopyciński – (UMFC – dydaktyk, artysta)
-Bogdan Olędzki – (dyrygent)
-Jekaterina Drzewiecka – (artysta, dydaktyk, rehabilitant)

Kursach specjalistycznych:

  • Kurs organowy dla pianistów
  • Kurs na fortepianie historycznym marki „Michael Rosenberger”
  • Kurs kameralistyki instrumentalnej
  • Kurs kameralistyki wokalnej
  • Kurs dyrygentury dla pianistów
  • Kurs podstaw improwizacji i jazzu dla pianistów
  • Seminarium taneczne
  • Seminarium dotyczące techniki gry na Fisharmonii firmy MUSTEL Z 1093 r.
  • Mistrzowska Szkoła Pedagogiki Fortepianowej

Wykładach tematycznych – z zaproszonymi gośćmi:

  • prof. Andrzej Tatarski
  • prof. Andrzej Jasiński
  • prof. Jarosław Drzewiecki
  • prof. Katarzyna Drogosz
  • prof. Urszula Kryger
  • prof. Jerzy Marchwiński
  • prof. Małgorzata Furche-Jurczyk
  • prof. Konstanty Wileński
  • prof. Janina Tatarska
  • prof. Ludmyla Zakopets
  • dyr. Maksymilian Bylicki
  • dyr. Lech Dzierżanowski
  • red. Adam Rozlach
  • Jekaterina Drzewiecka
  • dr Romana Angel
  • Zenobiusz Kajda

Konkursach

-Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz”
-Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa”
-Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli

W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami, a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.

Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom.

Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata.

źródło: materiały nadesłane

foto nagłówek: arch. red. / materiały nadesłane

27-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)