SANOK / PODKARPACIE. Rada Miasta Sanoka przychyliła się do wniosku klubu radnych Łączy Nas Sanok i przegłosowała emisję obligacji na kwotę 6 mln złotych. Oznacza to, że miasto zadłuży się po raz kolejny. W głosowaniu nad projektem uchwały 13 radnych było za przyjęciem dokumentu, a 4 przeciw.
W ostatnich miesiącach odbyło się siedem sesji „obligacyjnych”, podczas których, na wniosek burmistrza Tomasza Matuszewskiego, radni pochylali się na projektami dotyczącymi emisji obligacji komunalnych, czyli de facto wzięcia przez miasto kredytu.
Raz, we wrześniu, rada wyraziła zgodę na emisję obligacji w kwocie 14 mln złotych. Władze miasta, na czele ze skarbnikiem Michałem Siwakiem przekonywały, że jest to kwota zbyt mała, aby myśleć o zamknięciu budżetu na 2024 rok i spokojnego wejścia w nowy rok budżetowy.
Dzisiaj, podczas sesji nadzwyczajnej, przedstawiciele zarządu miasta wnioskowali o dodatkowe 11 mln zł obligacji. Tuż przed sesją odbyło się posiedzenie komisji finansowo-gospodarczej. Opinia tego gremium była negatywna.
ZOBACZ TAKŻE: SANOK. Przebieg komisji Komisji Finansowo – Gospodarczej 2024. 11. 04. transmitowaliśmy tutaj:
Komisja Finansowo – Gospodarcza skład: Szpiech Anna – Przewodnicząca Komisji Łagożny Łukasz – Zastępca Przewodniczącego Karaczkowski Ryszard – Sekretarz Komisji, Drwięga Maciej, Kawa Konrad, Kmieć Bogusław, Kornecka – Mitadis Agnieszka, Kornecki Adam, Kot Wanda, Kozak Grzegorz, Miklicz Sławomir, Nogaj Grzegorz, Płaziak Robert, Romaniak Andrzej, Sieradzka Ewa, Tymoczko Henryka
Z tego też powodu, tuż po rozpoczęciu sesji, głos zabrał radny Andrzej Romaniak, który przekazał, że jego klub złoży wniosek o wprowadzenie poprawki do projektu uchwały. Zmiana miała polegać na zmniejszeniu kwoty emisji obligacji do 6 mln złotych. – Lepszy rydz niż nic – skwitował inicjatywę były przewodniczący Rady Miasta Sanoka. Wniosek klubu radnych Łączy Nas Sanok zyskał akceptację rady. 14 radnych głosowało za jego przyjęciem, 3 było przeciw.
Krótko po głosowaniu nad wnioskiem, odbyło się głosowanie nad projektem uchwały zaktualizowanym o zapisy z propozycji radnych Łączy Nas Sanok.
W głosowaniu nad projektem uchwały, 13 radnych było za, 4 przeciw. Dokument został uchwalony.
Jakie będą dalsze losy planu finansowego na 2024 rok, w którym realny deficyt wynosi 45 mln złotych? Czy emisja obligacji na łączną kwotę 20 mln złotych wystarczy? Przekonamy się niebawem, ponieważ do końca roku pozostały już niespełna dwa miesiące.
Już jutro postaramy się przekazać mieszkańcom Sanoka informacje dotyczące kosztów emisji obligacji i czasu spłaty kredytu. Przedstawimy również szczegóły głosowania nad procedowanym dzisiaj projektem uchwały.
grafika poglądowa
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
K.KAWA: Możemy przenieść część wydatków, aby przestać się zadłużać (VIDEO)
Konrad Kawa, radny Rady Miasta Sanoka
G.NOGAJ: Potrzebujemy planu naprawczego zaakceptowanego przez RIO (VIDEO)
Grzegorz Nogaj, radny Rady Miasta Sanoka
D. LEWANDOWSKI: Będę konsekwentny. NIE – dla dalszego zadłużania miasta! (VIDEO)
Dawid Lewandowski, radny Rady Miasta Sanoka
R. PŁAZIAK: Wstrzymanie wypłat to był szantaż. Tak nie wolno postępować! (VIDEO)
Robert Płaziak, radny Rady Miasta Sanoka
M. SIWAK: Sytuacja finansowa jest trudna. W niektórych działach zrealizowano 100% wydatków (VIDEO)
Michał Siwak, skarbnik Sanoka
S. MIKLICZ: Kluczem merytoryczna dyskusja. Burmistrz woli dyskredytować radnych w mediach (VIDEO)
Sławomir Miklicz, przewodniczący Rady Miasta Sanoka
T. MATUSZEWSKI: Bez obligacji, czeka nas program naprawczy. Potrzebna współpraca (VIDEO)
Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka
SANOK. Uchwała obligacyjna na ostatnią chwilę? Rada mówi nie! (VIDEO)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz
Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)