REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 na kursie AutoCAD w Dreźnie

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku (Mechanik) w styczniu br. wzięli udział w kolejnym zagranicznym projekcie w ramach programu Erasmus+. Licząca 18 osób grupa młodzieży z klas Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej wyjechała na dwutygodniowy kurs obsługi programu AutoCAD 2016 do Drezna. Podczas wyjazdu uczniom towarzyszyło dwóch nauczycieli: pani Katarzyna Wojuszewska-Cap oraz pan Mirosław Matuła.

erasmus

W dniu 16.01.2016r., wyjeżdżając do Drezna, uczniowie odwiedzili stolicę Czech – Pragę, w której zwiedzili piękne zabytki, m.in.: Pałac Prezydencki, Most Karola, rynek główny, budowle sakralne.

W Dreźnie grupa młodzieży rozpoczęła kurs obsługi programu AutoCAD 2016 w placówce szkoleniowej WBS TRAINING AG. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i dotyczyły projektowania 2D i 3D. Kursanci poznali teoretyczne podstawy projektowania, a następnie rozpoczęli samodzielne prace. Uczniowie świetnie radzili sobie na zajęciach, a prowadzący kurs wykładowca Issam Khaddam stale chwalił ich postępy. W ostatnim dniu kursu uczniowie w języku angielskim prezentowali swoje prace projektowe, które zostały ocenione przez komisję WBS TRAINING AG bardzo wysoko. Młodzież otrzymała certyfikaty ukończenia szkolenia i gratulacje.

W czasie pobytu w Dreźnie uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele zabytków, np.: kościół protestancki Frauenkirche, późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger, pomnik Augusta II Mocnego. Grupa zwiedziła również Muzeum Techniczne, w którym zapoznała się z podstawowymi prawami fizyki, matematyki i techniki. Uczniowie mieli okazję zwiedzić także Muzeum Wojskowo-Historyczne, w którym na ogromnej powierzchni zgromadzono eksponaty od późnego średniowiecza do chwili obecnej, dotyczące min.: wojny trzydziestoletniej, II wojny światowej, podziału i zjednoczenie Niemiec.

Podczas pobytu grupa wyjechała na całodniową wycieczkę do stolicy Niemiec. Jak relacjonuje Katarzyna Wojtuszewska-Cap, Berlin przywitał uczniów śniegiem, ale nie przeszkodziło im to zupełnie w zwiedzaniu. -Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy Mur Berliński i dotknąć kawałka historii, która tak dramatycznie podzieliła ówczesne losy Niemców. Kolejnym bardzo ważnym miejscem naszej trasy wycieczkowej była Brama Brandenburska, która jest wizytówką stolicy i najważniejszym miejscem spotkań jej mieszkańców. Zobaczyliśmy również budynek Reichstagu, katedrę „Berliner Dom”, ratusz „Rotes Rathaus” i spowitą w opadach śniegu wieżę telewizyjną „Fernsehturm”. Udaliśmy się również na miejsce pamięci Żydów – Holocaust Mahnmal, w którym chwilą ciszy uszanowaliśmy ofiary prześladowań nazistowskich. Mieliśmy także okazję pospacerować po najsłynniejszej ulicy Berlina – „Unter den Linden”. Ucieszyliśmy się polskimi akcentami, które zobaczyliśmy w Berlinie, takimi jak plac warszawski „Warschauer Platz” i ulica warszawska „Warschauer Straße”. To był bardzo mile spędzony dzień, który dostarczył nam niezapomnianych wrażeń – relacjonuje Katarzyna Wojtuszewska-Cap.

Uczniowie byli również w fabryce koncernu Volkswagen AG w Dreźnie „Gläserne Manufaktur”. Jak przekazuje nam pan Mirosław Matuła, uczniom podobało się zwiedzanie fabryki, szczególnie linii produkcyjnej, na której mogli zobaczyć kolejne etapy montażu nie tylko VW, ale również modeli Bentleya. Wszystkie prezentowane pojazdy pochodziły z obecnego roku kalendarzowego. – Na koniec zwiedzania mogliśmy podziwiać wybrane modele od środka, a nawet usiąść za kierownicą, sprawdzając wygodę kierowcy i pasażerów – mówi pan Matuła.

Młodzież ZS nr 2 jest bardzo zadowolona z zagranicznego wyjazdu. Jak relacjonuje uczeń szkoły zawodowej Krzysztof Szczudlik z klasy o profilu mechanik pojazdów samochodowych, były to dla niego bardzo cenne doświadczenia, które wykorzysta z pewnością w późniejszym życiu.

– Projekt „Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku” realizowany w naszej szkole ma na celu promowanie mobilności na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych – informuje dyrektor szkoły pani Jowita Nazarkiewicz. Projekt ten umożliwia stażystom poszerzenie swoich kompetencji zawodowych i językowych przez udział w kursie obsługi programu AutoCAD i współpracę z przedsiębiorstwami zagranicznym w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy.

Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Artykuł Sponsorowany

04-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook