REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Jest pięknie, ale niebezpiecznie. Uważajcie na szlakach!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Ostatnie opady śniegu sprawiły, że Bieszczady prezentują się przepięknie. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych stokach, w miejscach z dużymi depozytami śniegu nawianego przez wiatr. Niektóre ze szlaków mogą być oblodzone.

Ratownicy odradzają podejmowanie wyjść w partie szczytowe, jeśli jednak ktoś musi koniecznie zrealizować swój plan, powinien uzbroić się w ciepłe budy, czapkę, rękawiczki oraz grubą kurtkę. W takich warunkach najlepiej obrać sobie za cel wyprawy łatwiejsze szlaki.

d

Zagrożenie lawinowe umiarkowane (drugi stopień)

Pogodnie. W dalszym ciągu utrzymuje się inwersja. W górnych partiach temperatury -10 ÷ -8°C przy wiejącym południowo-zachodnim wietrze osiągającym prędkość 44 km/h, w dolinach bezwietrznie z temperaturami -16 ÷ -14°C. Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych stokach, w miejscach z dużymi depozytami śniegu nawianego przez wiatr. Średnia grubość pokrywy wynosi 60÷100 cm i jest zbudowana głównie ze śniegu przewianego z powierzchniowo cienką warstwą szreni. W starszych, głębszych warstwach śnieg o formach kanciastych. Pokrywa na ogół nierównomierna będąca efektem wcześniejszych, silnie wiejących wiatrów ze zmiennych kierunków /grzbiety w wielu miejscach wywiane z występującą lodoszrenią i lodem. Duże ilości śniegu zostały nawiane i nagromadzone przy górnej granicy lasu oraz w lesie, gdzie pokrywa miejscami osiąga 200 cm. Szlaki turystyczne w większości przetarte.

Przysłup Caryński (780 m n.p.m.) – pokrywa śnieżna 77cm (śnieg zsiadły), temperatura -10°C, bezwietrznie (godz. 8:00).

Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Bez tytułu

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami

Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych, szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego czytamy: „Zabrania się zjeżdżania po szlaku na sankach, tzw. „jabłuszkach” i innych podobnych sprzętach. Ich używanie powoduje wyślizganie i oblodzenie szlaku, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku i poważnych kontuzji, tj. zwichnięcia czy złamania. Dla zwiedzających Bieszczadzkie góry zimą przeznacza się sieć oznakowanych szlaków pieszych, które mogą być użytkowane również jako trasy wędrówek na nartach wyposażonych w foki. W przypadku występowania oblodzenia zalecamy używanie raków.”

Źródło: BDPN, GOPR

27-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)