BIESZCZADY: Politechnika Dziecięca w Ustrzykach Dolnych wystartowała z siódmym semestrem działalności (ZDJĘCIA)
BIESZCZADY / PODKARPACIE. Filia Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych rozpoczęła siódmy semestr zajęć. Oprócz dzieci uczęszczających do szkół w Gminie Ustrzyki Dolne, w przedsięwzięciu udział wezmą również dzieci ze szkół w Olszanicy. Od marca do czerwca, raz w miesiącu, mali studenci będą się spotykać na wykładach w Ustrzyckim Domu Kultury.
11 marca ruszył siódmy semestr zajęć, w którym udział weźmie 224 małych studentów.
Semestr letni 2017 Filii Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych zainaugurował wykład „Czy sterownik steruje, a falownik faluje?” prowadzony przez Natalię Rusin-Zielińską. Prowadząca przybliżyła przyszłym naukowcom zagadnienie automatyki przemysłowej, a także w przystępny sposób wyjaśniła m.in. czym jest sterownik przemysłowy, po co ktoś go wymyślił, a także skąd silnik wie, jak szybko ma się kręcić. Na kolejnych zajęciach w semestrze pt. „Wielki wybuch, czarne dziury i Kosmos” wspólnie z popularyzatorem i pasjonatem astronomii z Kalisza Radosławem Piorem wsłuchają się w dźwięki Kosmosu, przybliżą do gwiazd, by wreszcie wybuchowo wylądować. Na wykładzie „Serce-jak to działa?” prowadzonym przez dr Iwonę Nowak, dowiedzą się jak zbudowane jest serce, jak funkcjonuje i co z tym wspólnego ma prąd elektryczny. Na zakończenie semestru podczas wykładu „Pamięć doskonała” dzieci dowiedzą się i przećwiczą techniki pamięciowe wspólnie z trenerkami Magdaleną Popek i Joanna Kotek. W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej z Gminy Ustrzyki Dolne. Tematyka laboratoriów będzie obejmować zagadnienia z zakresu chemii, programowania i robotyki.
Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym projektu w Filii W Ustrzykach jest Gmina Ustrzyki Dolne, która od początku finansuje zajęcia.
– Wierzę, że projekt Politechniki Dziecięcej, daje dzieciom w nim uczestniczącym nie tylko wiele radości, ale także inspiruje je, podsuwa nowe pasje, ale też przekonuje, że warto inwestować w naukę, nie tylko środki finansowe, ale także swój czas i pracę, a dzięki temu możemy zapewnić sobie lepszą przyszłość. Mam nadzieję, że wielu z nich podąży za pasją i osiągnie sukces, najpierw na etapie szkoły, m.in. w olimpiadach, a później w życiu zawodowym. Dlatego też, aby jeszcze bardziej zainspirować dzieci, zdecydowaliśmy się na organizację cyklu laboratoriów dla wszystkich chętnych spośród uczestników z naszej gminy – mówi Bartosz Romowcz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
W nowym semestrze zajęcia dofinansowała Gmina Olszanica, dzięki czemu także 80 dzieci z tego regionu mogło wziąć udział w projekcie.
– Cieszymy, się że dzięki nawiązaniu współpracy z Gminą Ustrzyki Dolne, wszystkie chętne dzieci z naszych szkół podstawowych będą miały szansę uczestniczyć w zajęciach Politechniki Dziecięcej, ponieważ do tej pory taką szansę miała jedynie mała grupa, która została wylosowana na zajęcia w Rzeszowie i dojeżdżała tyle kilometrów. Od lat konsekwentnie stawiamy w naszej gminie na rozwój szeroko pojętej edukacji, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie tylko inwestycje w infrastrukturę czy też gospodarkę, ale przede wszystkim ciągłe inwestowanie w wykształcenie naszych dzieci i młodzieży wzmacnia potencjał oraz buduje kapitał naszego regionu – dodaje Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica.
Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba nie kryje zadowolenia z faktu, że co semestr na zajęcia w Rzeszowie oraz we wszystkich Filiach Politechniki Dziecięcej rejestruje się w sumie ponad 3 tysiące dzieci. Czuje też ogromną satysfakcję, że tyle osób rozumie słuszność inspirowania dzieci do zainteresowania naukami ścisłymi.
– Dla nas jest to potwierdzenie, że wypełnianie misji przez Fundację jest potrzebne, czego owoce miejmy nadzieję będziemy mogli zobaczyć w niedalekiej przyszłości – podkreśla.
Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych tj. od marca 2014 r. w zajęciach wzięło udział ponad 1 400 uczestników. W tym semestrze łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników osiągnie liczbę ponad 12,5 tysiąca.
materiał nadesłany
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz