Aby skuteczniej leczyć nowotwory u dzieci (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka odbyło się szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki, leczenia i pomocy dzieciom z chorobą nowotworową zatytułowane: „NIE-nowotworom u dzieci”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Ronalda McDonalda, Burmistrza Miasta Sanoka i Stowarzyszenie SANITAS.
W szkoleniu uczestniczyło 28 lekarzy, którzy spotkali się z wybitnym hematologiem, onkologiem, prof. Jerzym R. Kowalczykiem oraz zespołem doświadczonych onkologów UM w Lublinie: dr hab. Marzeną Samardakiewicz, dr n. med. Krzysztofem Kąskim, dr n. med. Marią Stefaniak, dr n. med. Anną Jamroz-Wiśniewską.
– Dziedzina chorób nowotworowych wciąż się zmienia. Zmieniają się sposoby leczenia oraz metodyka badań. Dzisiejszymi metodami jesteśmy w stanie wyleczyć 80% małych pacjentów. Natomiast pozostałe 20% jest w rękach lekarzy pierwszego kontaktu. Szkolenia takie przeprowadzane są po to, aby dawały szansę lekarzom pierwszego kontaktu na ciągły rozwój
i dostęp do coraz to nowszej wiedzy na ten temat. Jeśli dziecko trafi do ośrodka specjalistycznego w początkowym etapie choroby, wówczas szansa dziecka na wyzdrowienie jest ogromna, a czas leczenia i cierpienia zdecydowanie krótszy i o to w tych szkoleniach nam chodzi – prof. Jerzy R. Kowalczyk.
Poruszane były ważne tematy jak:
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów OUN
– Wczesne objawy białaczek u dzieci
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów litych u dzieci
– Powiększenie węzłów chłonnych
– Centralne dojścia żylne – zasady postępowania
– Psychologiczne aspekty rozpoznania choroby nowotworowej u dzieci – informowanie
o chorobie
– Problemy psychologiczne dzieci w trakcie i po leczeniu choroby nowotworowej
– Współpraca lekarza rodzinnego z ośrodkiem specjalistycznym w leczeniu dziecka chorego
na nowotwór
– Problemy edukacyjne dzieci z chorobą nowotworową
– Cieszę się że mogłam uczestniczyć w dzisiejszym szkoleniu. Zwłaszcza że szkolenie było na miejscu. Z pewnością nie był to czas stracony. Wspaniała komunikacja prelegentów, sposób przekazu, dużo faktów praktycznych. Było to bardzo wartościowe spotkanie. Czekam na następne szkolenie – uczestniczka szkolenia.
– Była to ogromna bomba wiedzy bardzo przydatnej, pediatrycznej, która pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości w pracy POZ. Miałam okazję zdawać egzamin u prof. Jerzego Kowalczyka. Jest on wspaniałym hematologiem i onkologiem dziecięcym o ogromnej wiedzy, którą dziś zechciał się z nami podzielić. Oby więcej takich szkoleń i fantastycznych wykładowców na które zapisuje się jako pierwsza – uczestniczka szkolenia.
Każdy z uczestników otrzymał publikacje „Od objawu do nowotworu, wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych u dzieci”, pod redakcją prof. Alicji Chybickiej oraz „Przejść przez chorobę nowotworową u dziecka” pod redakcją prof. Jerzego R. Kowalczyka.
– Bardzo się cieszę, że pomimo dnia wolnego, wielu lekarzy poświęciło swój czas, by uczestnicząc w spotkaniu rozwijać swoją wiedzę. Jest to dowód Ich wrażliwości, służby drugiemu człowiekowi oraz troski o zdrowie i życie małego pacjenta – Anna Nowakowska – SANITAS.
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: choroba, diagnostyka, dzieci, leczenie, nowotwory, Sanok, szkolenie, URZĄD MIASTA SANOKA
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz