Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

29-07-2011

POWIAT SANOCKI. Rajd jest organizowany dla upamiętnienia pobytu na beskidzkiej ziemi dwóch wielkich Polaków, dwóch wybitnych przedstawicieli Kościoła. Ks. Kard. Stefan Wyszyński był przez rok internowany w domu Sióstr Nazaretanek w Komańczy (1955/1956). Ks. Kard. Karol Wojtyła przez wiele lat, jeszcze jako biskup, przyjeżdżał nad górny Wisłok, aby wypoczywać, kontemplować, podziwiać piękno Beskidu Niskiego.

Ostatni raz był tu w sierpniu 1978 roku, na dwa miesiące przed powołaniem na Stolicę Piotrową. Jego pobyty na tej ziemi są opisane w pięknej książce dr Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje”.

Pierwszy rajd odbędzie się w roku beatyfikacji Jana Pawła II.

Trasa rajdu prowadzi z Pastwisk położonych nad zalewem sieniawskim na Wisłoku (Gm. Zarszyn), przez Rudawkę Rymanowską, gdzie przekracza nasz beskidzki Jordan, czyli rzekę Wisłok w okolicach, w których lubił się kąpać Ks. Kard. Wojtyła, a następnie łączy się ze szlakiem zielonym i nim dochodzi w Puławach Górnych do szlaku czerwonego.

Z zamieszkałych przez wspólnotę zielonoświątkowców Puław Górnych biegnie szlakiem czerwonym wzdłuż grzbietu pasma Bukowicy, dalej przez połoninę w okolicach Tokarni, obniża się w Karlikowie i wznoszącą drogą zanurza się w las, przechodzi ścieżką obok skalnych bastionów Kamienia, wreszcie wynurza się z lasu, aby osiągnąć odkryty płaskowyż Wahałowskiego Wierchu, z którego już dwa kroki (czytaj: dwa-trzy km) do Komańczy.

Trasa kończy się w okolicach domu Sióstr Nazaretanek i ośrodka PTTK.

Zbiórka o godz. 7.30. Ruszamy o godzinie 8.30 (13 sierpnia), spod Domu Ludowego w Pastwiskach (był tam przed laty sklepik spożywczy, gdzie Ks. Kardynał wraz z Państwem Półtawskimi zaopatrywał się w podstawowe artykuły żywnościowe). Wcześniej możliwa wizyta w kościółku obok, gdzie znajduje się figurka Matki Boskiej Fatimskiej podarowana przez Jana Pawła II. W otwarciu rajdu wezmą udział osoby blisko zaprzyjaźnione z Janem Pawłem II.

Czas trwania rajdu: 8-10 godzin.

Trasa trudna, w tym przejście w bród przez rzekę (woda do kolan, zdejmujemy buty).

Konieczna dobra kondycja i dobry stan zdrowia. A do tego dobre buty, prowiant w plecaku i coś od deszczu, na wszelki wypadek.

Organizatorzy zapewniają możliwość rozbicia namiotu przy Domu Ludowym w Pastwiskach. Bezpośredni dojazd m. in. z Rymanowa, Krosna, Sanoka.

Organizatorzy zapewniają także transport powrotny z Komańczy do Pastwisk, a także z Karlikowa (2/3 dystansu) do Pastwisk dla osób, które nie wytrzymają trudów trasy i w tym miejscu zakończą rajd.

Uczestnicy otrzymają pamiątkowy plakat i znaczek oraz ciepły posiłek na zakończenie. Głównym przewodnikiem rajdu jest prof. Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski)

Zapraszamy do udziału I Beskidzkim Rajdzie Śladami Dwóch Kardynałów 13 sierpnia 2011.

Trasa rajdu: Pastwiska – pasmo Bukowicy – Komańcza

Organizatorzy: Gmina Zarszyn we współpracy z gminami Komańcza i Rymanów. Partnerskiego wsparcia udzielają Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” oraz Bieszczadzka Grupa GOPR.

Informacji  udziela i zgłoszenia przyjmuje: Biuro Informacji Turystycznej  w Rymanowie Zdroju, tel. 1343 57190

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.