Szkolenia dla położnych „Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego”

23-02-2012

SANOK. W minionym tygodniu (17 bm.) w SPZOZ w Sanoku odbyła się – pierwsza na naszym terenie – konferencja naukowo-szkoleniowa dla położnych na temat niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.

Organizatorem szkolenia była Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie, a uczestniczkami położne ze szpitali w Sanoku, Krośnie, Jaśle, Brzozowie, Lesku i Ustrzykach Dolnych. Wykłady przygotowała i wygłosiła mgr Magdalena Witkiewicz – położna-praktyk ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentek oraz chcąc sprostać nowym standardom opieki okołoporodowej narodził się pomysł rozszerzenia oferty sanockiego szpitala o inne sposoby – oprócz stosowania podtlenku azotu i elektrostymulacji TENS – niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz opcjonalnego przyjmowania porodów w pozycjach wertykalnych. Pomysł Agaty Dobosz, Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Sanoku, uzyskał aprobatę OIPiP w Krośnie, która sfinansowała całe przedsięwzięcie.

Podczas konferencji położne z sześciu szpitali miały możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim uzyskania nowej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu odbierania porodów w innych, niż klasyczna pozycjach. Na poparcie wykładu mgr Magdalena Witkiewicz zaprezentowała filmy z porodów w pozycjach wertykalnych, które z powodzeniem prowadzi w swoim szpitalu.

Program konferencji oprócz tematu zasadniczego obejmował przedstawienie przez Konsultanta Medycznego Polskiego Banku Komórek Macierzystych Panią Agnieszkę Zarzeka zalet pobierania i przechowywania krwi pępowinowej – „Teraz dla przyszłości”. Stosowanie krwi pępowinowej stanowi alternatywę wobec przeszczepień szpiku i krwi obwodowej oraz przyszłą metodę walki z chorobami nowotworowymi i nienowotworowymi, np. oparzeniami.

SP ZOZ Sanok

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.