Ponad 5 milionów złotych na zagórski klasztor z unijnej kasy!

17-05-2017

Projekt Gminy Zagórz pn. „Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok – Lesko – adaptacja ruin Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu” uzyskał dofinansowanie w kwocie 5 314 934,51 zł ze środków RPO WP na lata 2014-2020.

Tytuowe

Inicjatywa realizowana w partnerstwie z Bieszczadzkim Forum Europejskim ma służyć zwiększeniu liczby osób korzystających z unikatowych zasobów kultury i dziedzictwa historycznego dostępnych w Zagórzu za sprawą lokalizacji ruin XVIII – wiecznej siedziby zakonu Karmelitów Bosych. W ramach działań projektowych nastąpi odbudowa i rozbudowa budynku dawnego foresterium z przeznaczeniem na centrum kultury. Jednocześnie zostanie zrekonstruowana zabytkowa, klasztorna studnia, która zyska cembrowinę z zadaszeniem. Będzie można dojść do niej korzystając z nowych ciągów komunikacyjnych.

Wyszczególnione powyżej prace pozwolą na zachowanie i udostępnianie zwiedzającym budynków dawnego zespołu klasztornego, jako cennego zasobu dziedzictwa kulturowego, stanowiącego jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego.

W wyniku realizacji projektu budynek foresterium zostanie zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych zyskując nową jakość funkcjonalną adekwatną do stale rosnącego poziomu zainteresowania odwiedzających. Co ważne w związku z realizacją projektu poprawie ulegnie poziom bezpieczeństwa osób odwiedzających zagórski Marymont, których liczba w ostatnim czasie szacowana jest na poziomie około 20 000 osób rocznie. Dzięki zaplanowanym rozwiązaniom architektonicznym budynek foresterium będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. W opisywanym tu obiekcie zostanie zaaranżowana cela zakonnika. Przewidziano również pomieszczenia do promocji produktów regionalnych, punkt informacji turystycznej, restaurację wraz zapleczem gastronomicznym, salę wirtualnej rzeczywistości, salę projekcyjno-filmową, salę ekspozycyjno-konferencyjną, pracownie artystyczne, pomieszczenia socjalne wraz zapleczem sanitarnym, zaplecze magazynowe oraz toalety.

Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 8,5 mln zł. Oprócz tytułowej kwoty dofinansowania w związku z realizacją inwestycji Gminę Zagórz będzie mogła odzyskać podatek VAT w kwocie ponad 1,6 mln zł. Skalę pozytywnych zmian, które już niebawem czekają zespół ruin klasztornych w Zagórzu obrazują poniżej publikowane zdjęcia i wizualizacje.

IMG_0685---kopia

IMG_0687---kopia

studnia-po

materiały nadesłane
foto nagłówek: Witold Święch / Obsluga-Medialna.pl, Bieszczady24.pl

Komentarzy: 27 do “Ponad 5 milionów złotych na zagórski klasztor z unijnej kasy!”

 1. Parafianka zagórska pisze:

  Brawo dla Zagórza!

  • super ale pisze:

   Ile będzie to kosztowało później utrzymanie etatów, ogrzanie budynków itd kto będzie za to płacił skoro w gminie nie ma pieniędzy na klasy dla dzieci w Zagórzu i zahutyniu

  • mieszkaniec pisze:

   Jaką jest kalkulacji ile będzie kosztowało utrzymanie obiektu i pracowników a ile gmina zarobi na biletach? Czy trzeba będzie do tego dopłacać z pieniędzy mieszkańców gminy Zagórz?

 2. Zagórzanka pisze:

  Brawo!!!

  • do Zagorzanki pisze:

   Zanim zaczniesz krzyczeć brawo dowiedz się ile to nas będzie kosztowało niech burmistrz też napiszę i się tym pochwali

 3. Kajtek pisze:

  Skoro są możliwości, to może na rekultywację tego wysypiska w Średnim Wielkim też można by było uzyskać unijne pieniądze .Może nie trzeba robić tam śmietniska Podkarpacia . Tamte okolice też są warte obejrzenia i szacunku.

 4. Jan pisze:

  Ratujmy Średnie Wielkie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Jan pisze:

  Może ktoś ma pomysł na adaptację tego wysypiska ,bo to co wymyślił burmitrz a radni bez zgody społeczeństwa poparli to najprostsze rozwiązanie tego problemu .

 6. BRAWO ZAGORZ pisze:

  cieszę się bardzo ze po tylu latach niszczenia tak cennego zabytku w końcu cos się dzieje aby go ratować. Prośba tylko aby przy rekonstrukcji dążyć do odbudowy oryginału aby nie stracić klimatu tego miejsca!! Może zachowały się jakieś obrazy lub opisy przedstawiające ten klasztor aby udało się jak najlepiej przywrócić pierwotny wygląd i nie zepsuć tego co pozostało.

 7. jest kasa na klasztor pisze:

  A nie ma kasy pozyskanej na most w Morochowie?

 8. mieszkaniec pisze:

  Nie chcemy byś śmietniskiem Podkarpacia !

 9. Krosno też protestuje przeciw kompostowni i wysypisku pisze:

  A w Gminie Zagórz to stawiamy na bycie śmietniskiem i kompostowania Podkarpacia? Czy Sanok buduje dla siebie kompostownie czy będzie to wszystko wożone do gminy Zagórz? Dlaczego burmistrz i rada Sanoka nie buduje kompostowni przecież to niby taka kasa i dbanie o kieszenie mieszkańców?

 10. czemuś biedny...... pisze:

  Wiatrak se postawcie , prund będziecie mieć tańszy.

 11. z.Z.z pisze:

  Dzieci rosną ,trzeba gdzieś po usadzac.W bibliotece jeszcze trochę ,i trzecie pokolenie zagości. ..nepotyzm na wielką skalę .Jaworski wróć

  • jak to się dzieje pisze:

   Że w bibliotece tak rodzina pracuje? A co ze skoczniami się dzieje po za tym że pruchnieją?

 12. hedon pisze:

  pffff jeśli tam wprowadzą bilety to powodzenia. 3 osoby dziennie przewiduję.

 13. Andrzej pisze:

  Z jednej strony to dobrze, z drugiej strony kolejny punkt w budżecie utrzymanie klasztoru. Mamy już takie inwestycje z których nic nie wynika a są kosztowne w utrzymaniu.Spokojnie Państwo Radni patrzcie jak ściągnoć kasę do Gminy.

 14. Fred do Andrzej pisze:

  Lepiej ich nie zachęcać ,bo już znalezli biznes dla gminy, kosztem biednych ludzi z Średniego i okolic żeby ściągać śmieci i szlamy z połowy Podkarpacia.RADNI SPOŁECZEŃSTWO NIE ZAPOMINI !!!!!!!!!!!!!!!

 15. gutek pisze:

  Dbają ponoć o nasz budżet a o zdrowie już nie muszą,czyli kasa najważniejsza ?

 16. Marek pisze:

  Nie dość, że biedni ludzie to im jeszcze mega śmietnisko pierdyknąć .Na gółnie z 42 gmin nasza gmina się wzbogaci. I to się nazywa zaradność !

 17. Anonim pisze:

  Trzeba odbudować i rozbudować cały klasztor a następnie sprowadzić karmelitów bosych.Społeczność gminy zrobi zrzutkę na buty albo inne trepy.I wtedy tzw. temat będzie zamknięty.

  • @anonim pisze:

   Booooze – ales ty durny troll!

   Lecz odciski i hemoroidy z przesiadywania przy darmowym laptopie i trzepania bzdetow.

 18. Mirek pisze:

  Historia was rozliczy !

 19. jarząbek pisze:

  Precz z Unią Jewropejską. Precz z Zydokomuna. Precz z mullti – kulti. Branie europejskich dutków to zdrada Narodu Polskiego . Jak mozna brac kasę od Makreli i żabojadów ? NO GDZIE WY MACIE HONOR ???

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.