REKLAMA
REKLAMA

Snowgliding Ski Show, czyli gratka dla amatorów mocnych wrażeń (ZDJĘCIA)

BEZMIECHOWA / PODKARPACIE. W sobotę (15.12.) na szybowisku Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbędą się warsztaty Snowgliding Ski Show. Snowgliding jest to jazda na nartach w górę stoku z wykorzystaniem specjalnej paralotni. Osiągana prędkość dochodzi nawet do 70 km/h.

Impreza ma charakter szkoleniowy, takie plenerowe warsztaty dla zainteresowanych spadochroniarzy, paralotniarzy, wszystkich lubiących narty i skrzydła. Ilość uczestników jest nieznana ponieważ z roku na rok przybywa ich coraz więcej i wszystko zależne jest od warunków pogodowych. Najlepsza zabawa jest wtedy gdy wiatr wieje z prędkością 8-15m/s. Ponieważ śnieg jest jeszcze niezwiązany z podłożem, istnieje niebezpieczeństwo wywiania śniegu na stronę zawietrzną i imprezę trzeba będzie przełożyć na inny termin. Do dyspozycji zainteresowanych będą dostępne skrzydła w różnych rozmiarach. Każdy będzie mógł spróbować snowglidingu na sprzęcie firmy Ozone oraz Dudek.

Snowgliding to nowy sport zimowy. W zasadzie, jest to forma narciarstwa, lecz polega na wykorzystaniu nart w sposób nieco inny niż tradycyjnie. Mianowicie, narciarz porusza się wykorzystując paralotnię o specjalnej konstrukcji i mniejszych rozmiarach od standardowej paralotni. Łapie weń wiatr, dzięki czemu przemieszcza się w wybranym przez siebie kierunku, również i w górę stoku. Czyli wiatr jest dla narciarza swego rodzaju „napędem”. Narciarz może osiągnąć prędkość nawet rzędu 70 km/h – wszystko zależy od siły wiatru. A jeśli odpowiednio wykorzysta wiatr, narciarz może nawet unieść się wysoko w powietrze, wykonać krótki lot jak paralotnią, po czym miękko opada na ziemię i jedzie dalej. Narciarz o większych umiejętnościach podczas skrętów i zmiany kierunku jazdy potrafi wykonywać widowiskowe skoki i inne efektowne ewolucje lub manewry nad stokiem. Jednakże snowgliding, to przede wszystkim narciarstwo – kontakt z ziemią i to jazda na nartach jest tu najważniejsza. Chodzi przecież o to, aby ślizgać się po śniegu. Snowgliding może nie tylko stanowić alternatywę dla narciarstwa zjazdowego, ale może to być również sposób na podróżowanie zimą po otwartych przestrzeniach, lub nawet przemieszczanie się w górach. Podczas wycieczek górskich stanowiłby znakomite uzupełnienie dla skitouringu, pozwalając w krótszym czasie pokonać większe przestrzenie przy mniejszym wysiłku fizycznym.

źródło, foto: Prowing Team

14-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)