Niepełnosprawni zapłacą za parkowanie pełną stawkę. „Celem zmian jest rotacja pojazdów. Każdy musi mieć szansę na znalezienie miejsca”
SANOK. Rada Miasta zdecydowała o ustaleniu strefy płatnego parkowania w centrum Sanoka. Znajdą się w niej wyselekcjonowane miejsca wyłącznie dla osób niepełnosprawnych tzw. koperty, ale posiadacze niebieskiej karty nie będą mogli liczyć na ulgi związane z opłatami. „Celem wprowadzenia strefy jest umożliwienie zaparkowania jak największej liczbie kierowców” – mówi przedstawiciel zarządcy.
Tomasz Sokołowski
W związku z planem wprowadzenia nowych przepisów, otrzymaliśmy prośbę o przybliżenie zasad dotyczących parkowania samochodów przez osoby niepełnosprawne.
Jak informowaliśmy wcześniej: „1 zł za pół godziny, 100 zł za miesiąc parkowania w centrum Sanoka. Znamy stawki, przywileje i kary”, 24 października Rada Miasta ustaliła nowe zasady funkcjonowania systemu parkowania w centrum Sanoka.
Granice obszaru strefy płatnego parkowania
Kliknij, aby powiększyć
Cel: rotacja
Głównym celem wprowadzenia strefy płatnego parkowania w centrum jest rotacja samochodów, a co za tym idzie stworzenie możliwości krótkiego postoju dla większej ilości pojazdów.
– Obecnie, jesteśmy na etapie analizy i weryfikacji założeń uchwały Rady Miasta. Pracujemy nad działaniami, które zoptymalizują i maksymalnie usprawnią ruch w centrum miasta. Zależy nam na tym, aby kierowcy nie zatrzymywali się na kilka godzin, czy na cały dzień, ale żeby każdy zainteresowany mógł szybko znaleźć miejsce postojowe, zrealizować zaplanowane sprawy i odjechać, umożliwiając zaparkowanie innym mieszkańcom, czy osobom odwiedzającym Sanok – mówi Jan Ponulak, członek zarządu Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które jest zarządcą strefy płatnego parkowania.
Koperty tak, zwolnienie z opłat (na razie) nie
W poszczególnych obszarach strefy zostaną wyznaczone tzw. koperty, czyli miejsca przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.
– Opracowujemy szczegółowy plan rozmieszczenia kopert. W tym momencie, trudno jest określić ich ilość, ale podobnie, jak w przypadku miejsc ogólnodostępnych, nie będzie ona adekwatna do potrzeb. Nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsc parkingowych dla wszystkich uczestników ruchu. Stąd wspomniana wcześniej idea wprowadzenia nowych przepisów – dodaje Jan Ponulak.
Z miejsc dla niepełnosprawnych będą mogły korzystać osoby posiadające kartę parkingową – dowiadujemy się w Urzędzie Miasta. O dokument ten, będą mogły wnioskować osoby, które uzyskają orzeczenie z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Niebieska karta musi być umieszczana pod szybą samochodu.
Kierowcy niepełnosprawni będą mogli korzystać z kopert, ale za postój zapłacą pełną stawkę, zawartą w uchwale.
Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. W soboty, niedziele i święta, parkingi są bezpłatne.
Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynoszą:
1) samochody osobowe
– pierwsze pół godziny postoju: 1,00 zł
– postój do jednej godziny: 2,00 zł
– za rozpoczętą drugą godzinę postoju: 2,40 zł
– za rozpoczętą trzecią godzinę postoju: 2,80 zł
– za czwartą i kolejną godzinę postoju: 2,00 zł
2) samochody ciężarowe i autobusy powyżej 2,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu – dwukrotność opłat jak dla samochodów osobowych.
Opłaty abonamentowe wynoszą:
1) abonament miesięczny na miejscu ogólnodostępnym: 100 zł
2) abonament półroczny na miejscu ogólnodostępnym: 550 zł
3) abonament roczny na miejscu ogólnodostępnym: 1000 zł
4) abonament miesięczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 200 zł
5) abonament półroczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 1000 zł
6) abonament roczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 2000 zł
7) abonament roczny mieszkańca strefy: 150 zł
Na ulicach w centrum miasta postawione zostaną parkometry. Nad poprawnym opłacaniem czasu postoju czuwać będą kontrolerzy.
– Chcemy umożliwić zaparkowanie w centrum miasta jak największej liczbie kierowców. Nie możemy wyłączyć z uiszczania opłat danej grupy mieszkańców. Pieniądze pozwolą na bezdochodowe utrzymanie służb odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu pobierania opłat – zaznacza Jan Ponulak.
W Krośnie i Jaśle niepełnosprawni parkują za darmo
W Krośnie i Jaśle również funkcjonują strefy płatnego parkowania, ale niepełnosprawni korzystają z niej za darmo.
– Każde miasto posiada inne możliwości, inne przestrzenie do zagospodarowania na parkingi. Nie można w ciemno powielać schematów stosowanych przez inne ośrodki, gdyż funkcjonują one w zupełnie odmiennych warunkach – wyjaśnia członek zarządu SPGM i dodaje: – Oczywiście, po wprowadzeniu w życie nowych przepisów, będziemy na bieżąco monitorować parkingową rzeczywistość, zobaczymy jak będą działać poszczególne elementy systemu i po upływie 6 miesięcy złożymy specjalny raport uwzględniający wnioski związane z funkcjonowaniem strefy. Być może, pewne regulacje ulegną zmianie, jak choćby kwestia opłat dla niepełnosprawnych, ale o tym będzie decydować Rada Miasta.
Parkometry już końcem stycznia?
Zakładając sprzyjające warunki pogodowe podczas instalowania parkometrów, nowe zasady dotyczące parkowania w centrum Sanoka mogą zacząć obowiązywać już końcem stycznia 2014 roku.
foto: sxc.hu
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz