REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni zapłacą za parkowanie pełną stawkę. „Celem zmian jest rotacja pojazdów. Każdy musi mieć szansę na znalezienie miejsca”

SANOK. Rada Miasta zdecydowała o ustaleniu strefy płatnego parkowania w centrum Sanoka. Znajdą się w niej wyselekcjonowane miejsca wyłącznie dla osób niepełnosprawnych tzw. koperty, ale posiadacze niebieskiej karty nie będą mogli liczyć na ulgi związane z opłatami. „Celem wprowadzenia strefy jest umożliwienie zaparkowania jak największej liczbie kierowców” – mówi przedstawiciel zarządcy.

Tomasz Sokołowski

W związku z planem wprowadzenia nowych przepisów, otrzymaliśmy prośbę o przybliżenie zasad dotyczących parkowania samochodów przez osoby niepełnosprawne.

Jak informowaliśmy wcześniej: „1 zł za pół godziny, 100 zł za miesiąc parkowania w centrum Sanoka. Znamy stawki, przywileje i kary”, 24 października Rada Miasta ustaliła nowe zasady funkcjonowania systemu parkowania w centrum Sanoka.

Granice obszaru strefy płatnego parkowania

Kliknij, aby powiększyć

źródło: Urząd Miasta Sanoka

Cel: rotacja

Głównym celem wprowadzenia strefy płatnego parkowania w centrum jest rotacja samochodów, a co za tym idzie stworzenie możliwości krótkiego postoju dla większej ilości pojazdów.

Obecnie, jesteśmy na etapie analizy i weryfikacji założeń uchwały Rady Miasta. Pracujemy nad działaniami, które zoptymalizują i maksymalnie usprawnią ruch w centrum miasta. Zależy nam na tym, aby kierowcy nie zatrzymywali się na kilka godzin, czy na cały dzień, ale żeby każdy zainteresowany mógł szybko znaleźć miejsce postojowe, zrealizować zaplanowane sprawy i odjechać, umożliwiając zaparkowanie innym mieszkańcom, czy osobom odwiedzającym Sanok – mówi Jan Ponulak, członek zarządu Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, które jest zarządcą strefy płatnego parkowania.

Koperty tak, zwolnienie z opłat (na razie) nie

W poszczególnych obszarach strefy zostaną wyznaczone tzw. koperty, czyli miejsca przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

Opracowujemy szczegółowy plan rozmieszczenia kopert. W tym momencie, trudno jest określić ich ilość, ale podobnie, jak w przypadku miejsc ogólnodostępnych, nie będzie ona adekwatna do potrzeb. Nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsc parkingowych dla wszystkich uczestników ruchu. Stąd wspomniana wcześniej idea wprowadzenia nowych przepisów – dodaje Jan Ponulak.

Z miejsc dla niepełnosprawnych będą mogły korzystać osoby posiadające kartę parkingową – dowiadujemy się w Urzędzie Miasta. O dokument ten, będą mogły wnioskować osoby, które uzyskają orzeczenie z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Niebieska karta musi być umieszczana pod szybą samochodu.

Kierowcy niepełnosprawni będą mogli korzystać z kopert, ale za postój zapłacą pełną stawkę, zawartą w uchwale.

Opłaty w Strefie Płatnego Parkowania obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. W soboty, niedziele i święta, parkingi są bezpłatne.

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynoszą:

1) samochody osobowe

– pierwsze pół godziny postoju: 1,00 zł
– postój do jednej godziny: 2,00 zł
– za rozpoczętą drugą godzinę postoju: 2,40 zł
– za rozpoczętą trzecią godzinę postoju: 2,80 zł
– za czwartą i kolejną godzinę postoju: 2,00 zł

2) samochody ciężarowe i autobusy powyżej 2,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu – dwukrotność opłat jak dla samochodów osobowych.

Opłaty abonamentowe wynoszą:

1) abonament miesięczny na miejscu ogólnodostępnym: 100 zł
2) abonament półroczny na miejscu ogólnodostępnym: 550 zł
3) abonament roczny na miejscu ogólnodostępnym: 1000 zł
4) abonament miesięczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 200 zł
5) abonament półroczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 1000 zł
6) abonament roczny na miejscu zastrzeżonym (koperta): 2000 zł
7) abonament roczny mieszkańca strefy: 150 zł

Na ulicach w centrum miasta postawione zostaną parkometry. Nad poprawnym opłacaniem czasu postoju czuwać będą kontrolerzy.

– Chcemy umożliwić zaparkowanie w centrum miasta jak największej liczbie kierowców. Nie możemy wyłączyć z uiszczania opłat danej grupy mieszkańców. Pieniądze pozwolą na bezdochodowe utrzymanie służb odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu pobierania opłat – zaznacza Jan Ponulak.

W Krośnie i Jaśle niepełnosprawni parkują za darmo

W Krośnie i Jaśle również funkcjonują strefy płatnego parkowania, ale niepełnosprawni korzystają z niej za darmo.

Każde miasto posiada inne możliwości, inne przestrzenie do zagospodarowania na parkingi. Nie można w ciemno powielać schematów stosowanych przez inne ośrodki, gdyż funkcjonują one w zupełnie odmiennych warunkach – wyjaśnia członek zarządu SPGM i dodaje: – Oczywiście, po wprowadzeniu w życie nowych przepisów, będziemy na bieżąco monitorować parkingową rzeczywistość, zobaczymy jak będą działać poszczególne elementy systemu i po upływie 6 miesięcy złożymy specjalny raport uwzględniający wnioski związane z funkcjonowaniem strefy. Być może, pewne regulacje ulegną zmianie, jak choćby kwestia opłat dla niepełnosprawnych, ale o tym będzie decydować Rada Miasta.

Parkometry już końcem stycznia?

Zakładając sprzyjające warunki pogodowe podczas instalowania parkometrów, nowe zasady dotyczące parkowania w centrum Sanoka mogą zacząć obowiązywać już końcem stycznia 2014 roku.

foto: sxc.hu

14-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)