REKLAMA
REKLAMA

Sanocki klub hokejowy pod lupą prokuratury. Mistrzostwo i dwa puchary kosztem potężnego zadłużenia?

SANOK / PODKARPACIE. Prokuratura Okręgowa w Krośnie prowadzi śledztwo w sprawie działalności spółki Ciarko PBS Bank KH Sanok w okresie od lipca 2011 do maja 2013. – Ujawniliśmy szkodę majątkową w wysokości co najmniej 2,7 mln złotych – mówi Robert Warunek, prokurator prowadzący postępowanie. Czy spełniając marzenia o sportowym sukcesie nie przekroczono granicy?

Tomasz Sokołowski

Pięć minut sanockiego hokeja

W lipcu 2011 roku powstała spółka Ciarko PBS Bank KH Sanok, w której skład wchodziły cztery podmioty: Urząd Miasta Sanoka, klub oraz sponsorzy strategiczni: Podkarpacki Bank Spółdzielczy oraz firma Ciarko. Wcześniej, drużyna funkcjonowała na zasadzie stowarzyszenia (Ciarko KH Sanok). Działalnością klubu w okresie od maja 2007 roku do maja 2013 kierował prezes Piotr Krysiak.

W sezonie 2010/2011 sanocka drużyna sięgnęła po pierwszy z trzech największych w historii klubu sukcesów. Podczas rozgrywanego w oświęcimskiej hali turnieju finałowego o Puchar Polski, sanoczanie zdobyli okazałe trofeum, pokonując w finale Aksam Unię 6:5 po dogrywce. Strzelcem decydującego trafienia i bohaterem sanockich kibiców został Martin Vozdecký.

Apetyty w miejskim środowisku hokejowym były coraz większe. Przed rozpoczęciem kolejnej edycji rozgrywek (2011/2012) otwarcie mówiono o zakusach na pierwsze mistrzostwo Polski. Najpierw, w Arenie Sanok, gospodarze powtórzyli sukces sprzed roku i ponownie sięgnęli po Puchar Polski (finał z Aksam Unią Oświęcim 3:2 po rzutach karnych, decydujący gol: Krzysztof Zapała). Trzy miesiące później, po rywalizacji z Comarch Cracovią, hokeiści z grodu Grzegorza zdobyli mistrzostwo Polski, pokonując obrońców tytułu 4:1 w meczach.

W czasie, kiedy klubowa gablota z trofeami wzbogacała się trzema cennymi zdobyczami, do klubu zostali sprowadzeni klasowi zawodnicy, między innymi: Krystian Dziubiński, Dariusz Gruszka, Tomasz Malasiński, Krzysztof Zapała, Zoltan Kubat, Martin Ivičič, Przemysław Odrobny, Paweł Dronia, Ivo Kotaška, Pavel Mojžíš, Marcin Kolusz, Josef Vítek, czy Roman Guričan (9 spotkań w barwach KH również w sezonie 2007/2008). Zatrudniono także duet trenerski: Milan Jančuška, Marek Ziętara, który w sezonie 2009/2010 zdobył mistrzostwo Polski z Wojas Podhalem Nowy Targ. Ponadto, w sezonie 12/13 skład zespołu wzmocniło dwóch zawodników z doświadczeniami zdobytymi na taflach najlepszej ligi świata, NHL: Peter Bartoš i Wojtek Wolski.

Audyt i wszczęcie śledztwa

Po zakończeniu sezonu 2012/2013 w klubie przeprowadzono audyt, czyli niezależną ocenę działalności podmiotu.

Z audytu wynikało, że klub jest zadłużony na 1,7 mln złotych – mówi Waldemar Bukowski, obecny prezes Ciarko PBS Bank KH Sanok (od maja 2013 przyp. red.). – Taką sytuację zastaliśmy obejmując stanowiska (zarząd klubu od maja 2013 obok prezesa tworzą wiceprezesi: Bartłomiej Klimkowski i Maciej Bilański przyp. red.). Złożyliśmy zeznania, na bieżąco udostępniamy dokumenty, o które występuje prokuratura. W klubie przeprowadzane są kontrole. Niedawno, zakończył ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a rozpoczął Urząd Kontroli Skarbowej – dodaje prezes.

W wyniku audytu zleconego przez Radę Nadzorczą klubu wszczęto najpierw dochodzenie, później śledztwo. Prokuratura Okręgowa w Krośnie przejęła od Prokuratury Rejonowej w Sanoku do dalszego prowadzenia dochodzenie w sprawie niezgłoszenia wniosku o upadłość Ciarko PBS Bank KH Sanok sp z o.o. pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki. Po przeanalizowaniu materiału okazało się, że sprawa ma szerszy zakres przedmiotowy.

Obejmuje ona również nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym, związane z nierzetelnym dokumentowaniem działalności sportowej, gospodarczej i spraw majątkowych. Stąd też, 9 sierpnia 2013 roku Prokuratura Okręgowa w Krośnie wszczęła śledztwo w tej sprawie. Postępowanie dotyczy również wątku przestępstwa z kodeksu karnego skarbowego oraz przestępstwa związanego z poświadczeniem nieprawdy w oświadczeniu złożonym przed sądem – mówi Robert Warunek, prokurator prowadzący śledztwo.

Jak mówi prokurator, zasadniczą sprawą jest kwestia dotycząca przestępstwa naruszenia zaufania w obrocie gospodarczym. Śledztwo w tym zakresie dotyczy okresu od 14 lipca 2011 do 16 maja 2013 roku.

Jeśli chodzi o kwotę szkody, to wynika ona z szeregu niedopełnień obowiązków i przekroczeń uprawnień. Chodzi tu w szczególności o nieprawidłowości związane z przejęciem przez Ciarko PBS Bank KH Sanok sp z o.o. Sanok stowarzyszenia KH Sanok, a także o wykonywanie tych samych funkcji przez prezesa zarządu w wymienionych podmiotach gospodarczych, jak również o bezzasadne finansowanie stowarzyszenia przez spółkę oraz o przejęcie przez spółkę spłaty długów stowarzyszenia i o nieuregulowanie w terminie zobowiązań wobec ZUS-u, z tytułu ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, funduszu pracy, funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych i PFRON-u. Prokuratura ujawniła szkodę majątkową w wysokości co najmniej 2 739 824 złotych – precyzuje prokurator Warunek.

To, że do klubu sprowadzano kolejnych zawodników nie patrząc na ilość pieniędzy w kasie, to jedna sprawa. Na kwotę zadłużenia składa się również wynik kontroli ZUS-u, którego zdaniem składki były nie do końca dobrze naliczane. To jest oczywiście interpretacja ZUS-u. My nie musimy się z nią zgadzać. Złożymy odwołanie od tej decyzji. Na obronę byłego zarządu mogę dodać, że kontrole ZUS-u były przeprowadzane również wcześniej w stowarzyszeniu i nikt wówczas nie zakwestionował sposobu naliczania składek czy podatku, nie dając tak naprawdę sygnału byłemu prezesowi, że robi to w niewłaściwy sposób. Błędy zostały wskazane dopiero podczas kontroli po przeprowadzeniu audytu – mówi Bartłomiej Klimkowski, wiceprezes Ciarko PBS Bank KH Sanok.

Wiceprezes Klimkowski przypomina również, że dzięki dokapitalizowaniu spółki po zakończeniu sezonu 2012/2013, już w maju zostały uregulowane zaległe zobowiązania wobec zawodników oraz dostawców.

Z pewnością, sukcesy sanockiej drużyny zostaną zapamiętane przez kibiców na długie lata, a momenty triumfu jeszcze nie raz wywołają radość wszystkich sympatyków zespołu czerwono-biało-niebieskich. Istotną kwestią pozostaje jednak koszt, jakim osiągnięto największe w historii wyniki. Więcej będzie można powiedzieć, po zakończeniu śledztwa. – Być może, w ciągu najbliższych trzech miesięcy zostanie podjęta decyzja, czy postępowanie przybierze fazę „in personam” (przeciwko osobie), czy też w dalszym ciągu będzie „in rem” (w sprawie) – mówi Robert Warunek z Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Wydaje mi się, że powodem zadłużenia klubu była zbyt duża żądza sukcesu – mówi Bartłomiej Klimkowski, obecny wiceprezes Ciarko PBS Bank KH Sanok.

Czy prowadzone czynności mają wpływ na bieżącą działalność klubu?

Panujemy nad sytuacją i na dzień dzisiejszy nie ma obaw o przyszłe losy klubu – uspokaja Klimkowski.

09-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)