REKLAMA
REKLAMA

Podhalańczycy na poligonie (ZDJĘCIA)

Strzelania z bojowych wozów piechoty i samobieżnych haubic, taktyka, kierowanie ogniem, to tylko niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w czasie szkolenia poligonowego w lutym i marcu br.


Od 17 lutego do końca marca, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, odbywa się szkolenie poligonowe wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W szkoleniu bierze udział kilka jednostek brygady. W pierwszych dwóch tygodniach, swoje umiejętności doskonalą żołnierze z 21 batalionu logistycznego, 21 batalionu dowodzenia oraz 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa.
„1 batalion strzelców podhalańskich kontynuuje odtworzenie zdolności bojowej po XIII zmianie PKW Afganistan. W tym czasie siły które pozostały w kraju realizują szkolenie na szczeblu plutonu, a poligon jest podsumowaniem tego etapu gdzie realizowane są zajęcia taktyczne, szkolenia z ogniowego, ćwiczenia przygotowawcze i strzelania szkolne. Jest to też przygotowanie do zawodów użyteczno bojowych plutonów na szczeblu brygady. Od kwietnia br. batalion rozpocznie już szkolenie w pełnej strukturze po zakończeniu misji, a w tym przygotowanie do ćwiczenia z wojskami pk. PANTERA.” – mówi dowódca 1 bsp ppłk Tomasz Gdak.
W marcu zaplanowana jest rotacja ćwiczących poddziałów. Swoje zajęcia rozpocznie 5 batalion strzelców podhalańskich z Przemyśla oraz 16 batalion saperów z Niska. Następnie do szkolących się pododdziałów dołączy 14 dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia.
Pododdziały 5 bsp będą doskonalić kondycje strzelecką oraz umiejętności taktyczne, ćwiczyć będą kierowanie ogniem w dzień i w nocy. Głównym przedsięwzięciem artylerzystów z Jarosławia będą treningi kierowania ogniem baterii i dywizjonu ze strzelaniem amunicja bojową.
W dniach od 22 do 24 lutego, w czasie szkolenia poligonowego, przeprowadzone będą zawody użyteczno bojowe plutonów, w których wezmą udział plutony zmechanizowane wystawione przez jednostki brygady oraz pluton czołgów. Zawody są zarazem eliminacją do centralnych zawodów na szczeblu Wojsk Lądowych, w których wystartują najlepsi.
Przeprowadzony będzie też kurs szkoleniowo-metodyczny Dowódcy 21 BSP, którego głównym celem będzie ujednolicenie zasad szkolenia w brygadzie.
Szkolenie poligonowe zaplanowano tak, że w jednym czasie w OSPWL Dęba przebywa ok. 500 żołnierzy. Łącznie na piaskach poligonu w lutym i marcu ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące podhalańczyków.
Całość poligonowych szkoleń i ćwiczeń wojsk 21 BSP koordynowana jest na miejscu przez Centrum Kierowania Szkoleniem. Zabezpieczenie logistyczne szkolących się pododdziałów prowadzi 1 batalion czołgów i 21 batalion logistyczny.

kpt. Konrad Radzik

źródło: 21bsp.wp.mil.pl
03-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)