REKLAMA
REKLAMA

Podhalańczycy na poligonie (ZDJĘCIA)

Strzelania z bojowych wozów piechoty i samobieżnych haubic, taktyka, kierowanie ogniem, to tylko niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w czasie szkolenia poligonowego w lutym i marcu br.


Od 17 lutego do końca marca, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, odbywa się szkolenie poligonowe wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W szkoleniu bierze udział kilka jednostek brygady. W pierwszych dwóch tygodniach, swoje umiejętności doskonalą żołnierze z 21 batalionu logistycznego, 21 batalionu dowodzenia oraz 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa.
„1 batalion strzelców podhalańskich kontynuuje odtworzenie zdolności bojowej po XIII zmianie PKW Afganistan. W tym czasie siły które pozostały w kraju realizują szkolenie na szczeblu plutonu, a poligon jest podsumowaniem tego etapu gdzie realizowane są zajęcia taktyczne, szkolenia z ogniowego, ćwiczenia przygotowawcze i strzelania szkolne. Jest to też przygotowanie do zawodów użyteczno bojowych plutonów na szczeblu brygady. Od kwietnia br. batalion rozpocznie już szkolenie w pełnej strukturze po zakończeniu misji, a w tym przygotowanie do ćwiczenia z wojskami pk. PANTERA.” – mówi dowódca 1 bsp ppłk Tomasz Gdak.
W marcu zaplanowana jest rotacja ćwiczących poddziałów. Swoje zajęcia rozpocznie 5 batalion strzelców podhalańskich z Przemyśla oraz 16 batalion saperów z Niska. Następnie do szkolących się pododdziałów dołączy 14 dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia.
Pododdziały 5 bsp będą doskonalić kondycje strzelecką oraz umiejętności taktyczne, ćwiczyć będą kierowanie ogniem w dzień i w nocy. Głównym przedsięwzięciem artylerzystów z Jarosławia będą treningi kierowania ogniem baterii i dywizjonu ze strzelaniem amunicja bojową.
W dniach od 22 do 24 lutego, w czasie szkolenia poligonowego, przeprowadzone będą zawody użyteczno bojowe plutonów, w których wezmą udział plutony zmechanizowane wystawione przez jednostki brygady oraz pluton czołgów. Zawody są zarazem eliminacją do centralnych zawodów na szczeblu Wojsk Lądowych, w których wystartują najlepsi.
Przeprowadzony będzie też kurs szkoleniowo-metodyczny Dowódcy 21 BSP, którego głównym celem będzie ujednolicenie zasad szkolenia w brygadzie.
Szkolenie poligonowe zaplanowano tak, że w jednym czasie w OSPWL Dęba przebywa ok. 500 żołnierzy. Łącznie na piaskach poligonu w lutym i marcu ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące podhalańczyków.
Całość poligonowych szkoleń i ćwiczeń wojsk 21 BSP koordynowana jest na miejscu przez Centrum Kierowania Szkoleniem. Zabezpieczenie logistyczne szkolących się pododdziałów prowadzi 1 batalion czołgów i 21 batalion logistyczny.

kpt. Konrad Radzik

źródło: 21bsp.wp.mil.pl
03-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)