REKLAMA
REKLAMA

Tropiciele z Arizony szkolą polską Straż Graniczną (ZDJĘCIA)

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w specjalistycznym szkoleniu dotyczącym tropienia śladów. Szkolenie prowadzą funkcjonariusze służb granicznych USA, rodowici Indianie z Arizony. Z gośćmi, na granicy państwa, spotkał się Komendant Główny SG gen. dyw. SG Dominik Tracz.

Amerykańscy goście: Kevin Carlos i Charmaine Harris ponad 20 lat pełnią służbę na amerykańsko-meksykańskiej granicy państwa. W swojej ojczyźnie oprócz koordynowania działań w terenie zajmują się prowadzeniem  szkoleń w zakresie bezpieczeństwa  granic. Oboje pracowali m.in. jako tropiciele. Należą do elitarnej grupy:  „Shadow Wolf” słynnej ze skutecznego ścigania nielegalnych imigrantów i przemytników narkotyków na meksykańskim pograniczu.

Do tego przedsięwzięcia wytypowano 14 funkcjonariuszy  z trzech oddziałów polskiej Straży Granicznej: bieszczadzkiego, nadbużańskiego i podlaskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony Straży Granicznej jest mjr  Jerzy Ostrowski.

Kryteriami które decydowały o zakwalifikowaniu funkcjonariuszy do szkolenia było dotychczasowe doświadczenie, miejsce pełnienia służby oraz wyniki w tropieniu. W perspektywie, to oni będą szkolić pełniących służbę na zewnętrznej  granicy UE kolegów.

Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności strażników granicznych na temat identyfikacji śladów oraz wykorzystanie nieszablonowych, ale skutecznych metod stosowanych jeszcze przez rdzennych Indian.

Jest to już piąta edycja tego typu specjalistycznego  szkolenia realizowanego w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej.  Pierwsze przedsięwzięcie miało miejsce w 2003 roku, a ostatnie w 2012.

Projekty są realizowane w ramach amerykańskiego programu pomocowego EXBS (Export Control and Related Border Security).

źródło: BOSG

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)