REKLAMA
REKLAMA

Wystawa Witolda Jurkiewicza – Kresy z lat 2005-2008 w sanockim Zamku

Już wkrótce, dla wszystkich zainteresowanych, dostępna będzie wystawa Witolda Jurkiewicza – KRESY Z LAT 2005-2008 udostępniona przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach czynna w sanockim zamku do 10 sierpnia 2014 roku.

Witold Jurkiewicz urodził się w 1955 roku w Olecku. Zajmuje się fotografią kreacyjną, społeczną i pejzażową. Od 1985 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełni funkcję prezesa Zarządu Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego. W 1997 roku uzyskał kwalifikacje pierwszego stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej grafika – na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 1987 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne z fotografii w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ulubionym obszarem kreacji artystycznych autora jest tematyka Kresów. Częste podróże na Białoruś, Ukrainę i Litwę są nieustającym źródłem inspiracji i refleksji nad światem i losem człowieka. Powstające fotografie są zapisem codziennego życia zwykłych ludzi, żyjących z dala od zgiełku cywilizacji, nieustannych zmian i przeobrażeń rzeczywistości. Autor akcentuje powolny, melancholijny, zawieszony pomiędzy stagnacją a pewnym oczekiwaniem aspekt egzystencji ludzkiej. Zajęci codziennością starsi ludzie krzątający się przy pracy, przydomowe podwórza, roześmiane dzieci w zdezelowanych samochodach w naturalny, autentyczny sposób zderzają się tu ze sferą pobożności i mistycyzmem przydrożnych kapliczek i świątyń. Autora najbardziej interesuje człowiek, ale pozostaje również nieobojętny na piękno architektury i wiejskiego pejzażu. Tworzy fotografie, które emanują siłą wyrazu i jakąś wewnętrzną prawdą o człowieku, jego zwykłej, prostej egzystencji i przywiązaniu do własnego skrawka ziemi.

źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)