REKLAMA
REKLAMA

Uczcili pamięć Profesora Myczkowskiego (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Dniu Drzewa leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska zorganizowali uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego profesora Stefana Myczkowskiego, wybitnego leśnika i ekologa, wykładowcy Wydziału Leśnego AR w Krakowie.

Kamień z tablicą stanął w Sękowcu, u wejścia do rezerwatu „Hulskie”, który od lat nosi właśnie imię Profesora.

Na uroczystość przybyli uczniowie miejscowych szkół, w tym również z Gimnazjum Publicznego im. Profesora Myczkowskiego w Polanie, leśnicy, mieszkańcy doliny Sanu i zaproszeni goście. Oprawę ceremonii stanowiły poczty sztandarowe Nadleśnictwa Lutowiska i Gimnazjum z Czarnej oraz Zespół Sygnalistów „Wilczym tropem” z Technikum Leśnego w Lesku.
– Upamiętniając postać Profesora Stefana Myczkowskiego, propagatora ekologii lasu, wspaniałego nauczyciela akademickiego, pragniemy upowszechnić, szczególnie wśród młodego pokolenia, wiedzę o wybitnej osobowości polskiego leśnictwa, której praca może stanowić wzór patriotyzmu i miłości Ojczyzny –mówił nadleśniczy Marek Bajda, niegdyś student znakomitego wykładowcy.

Z kolei działalność Profesora w Polskim Towarzystwie Leśnym nakreślił Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP, a jednocześnie przewodniczący Oddziału PTL w Krośnie.

Świat nauki reprezentował dr hab. Jan Bodziarczyk z Instytutu Ekologii i Hodowli Lasu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przypomniał dokonania badawcze i wyprzedzające obecną epokę projekty znakomitego ekologa, dotyczące ochrony przyrody górskiej.

Poświęcenia kamienia i tablicy dokonał ks. Zenon Bieszczad, proboszcz parafii w Dwerniku, zaś na pamiątkę wydarzenia uczniowie i leśnicy posadzili trzy jawory – zapewne w kolejne jesienie będą one ubarwiać okolicę wejście do rezerwatu „Hulskie”, gdzie stoi obelisk.

Organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Lutowiska i działające w tej jednostce koło Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

13-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)