REKLAMA
REKLAMA

Unihokeiści z Podkarpacia walczą o awans do ekstraligi. Sanoczanie siłą drużyny (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W sezonie 2014/2015 w rozgrywkach I ligi unihokeistów uczestniczy zespół Taurus AZS Politechnika Rzeszowska. Nazwa drużyny tylko z pozoru sugeruje, że jest ona złożona z rzeszowian. Paradoksalnie, tylko jeden z zawodników pochodzi ze stolicy Podkarpacia. Sanok reprezentuje za to aż ośmiu graczy i to właśnie oni są motorem napędowym swojego teamu.

Tomasz Sokołowski

Ależ była szansa…

Był rok 2011, kiedy debiutująca w rozgrywkach ligowych drużyna Unihoc Team Sanok zadziwiła unihokejową Polskę ponadprzeciętnymi umiejętnościami i efektowną grą, stając się rewelacją zmagań na zapleczu ekstraligi. Po cichu mówiono o szansie awansu. Po cichu, bo skromnie. Prawda była taka, że sanoczanie na ten awans po prostu zasługiwali. Dość powiedzieć, że drużynę (UKS Multi – 75 Killers Kraków), która ostatecznie uzyskała promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej, UTS pokonał wcześniej w rundzie zasadniczej trzykrotnie na cztery rozegrane pojedynki. W całych rozgrywkach udało się wygrać 9 z 11 spotkań. Niestety, sanoczanie zostali ukarani przez Polski Związek Unihokeja po „aferze licencyjnej” i ostatecznie większą część rozegranych spotkań zweryfikowano jako walkowery, a udział reprezentantów Sanoka w rywalizacji najlepszych zespołów w kraju oddalił się, jak na razie bezpowrotnie. Nie powiodła się również próba reaktywacji drużyny przed sezonem 2013/2014. Nie znaleziono sponsora.

Sanok czeka, Rzeszów gra

Aktualnie na Podkarpaciu istnieje jeden klub grający w lidze prowadzonej przez Polski Związek Unihokeja, Taurus AZS Politechnika Rzeszowska. Drużyna jest beniaminkiem I ligi, ale jej skład tworzą zawodnicy, którzy w swoim sportowym CV mają kilkuletnie występy na tym poziomie. Skład zespołu liczy 20 zawodników. Najwięcej – 8, pochodzi z Sanoka: Michał Ambicki, Maciej Ambicki, Radosław Bomba, Hubert Popiel, Paweł Muszański, Maciej Wójtowicz, Michał Leś i Michał Janik. 7 zawodników pochodzi z Pustkowa: Adrian Ćwik, Jakub Sołowski, Maciej Kita, Maciej Struzik, Wojciech Siedlecki, Andrzej Bielański i Kamil Dudek. W drużynie są również: Mateusz Rakuś (Sokołów Małopolski), Jakub Nowak (Krosno), Daniel Herman (Żurawica) i Konrad Salewski (Hrubieszów). Grającym trenerem drużyny jest Arkadiusz Rogowski (Rzeszów), zaś opiekunem mgr Ryszard Konieczny (nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej).

Szóstka: Michał Ambicki, Michał Janik, Radosław Bomba, Hubert Popiel, Paweł Muszański, Maciej Wójtowicz to zawodnicy mistrza Sanockiej Ligi Unihokeja z sezonu 2013/2014, drużyny Interq.

Wiele zawdzięczamy Arkowi (Rogowski – przyp. red.), który zorganizował drużynę i zaprosił do współpracy między innymi unihokeistów z Sanoka. Cieszymy się, że możemy być częścią zespołu. Myślę, że nasze doświadczenie zdobyte na I-ligowych parkietach pomaga drużynie podczas toczonej obecnie rywalizacji – mówi Michał Leś, zawodnik Taurus AZS Politechnika Rzeszowska, wcześniej gracz drużyny z Żurawicy (I liga).

Rywalami klubu z Rzeszowa są zespoły: UKS Prus Żary oraz UKS Multi-75 Killers Kraków. Na razie lepiej radzą sobie przeciwnicy:

UKS Prus Żary – Taurus AZS Politechnika Rzeszowska 9:8
UKS Prus Żary – Taurus AZS Politechnika Rzeszowska 10:6

Podkarpacka drużyna zagrała jednak w poważnym osłabieniu, ponieważ sędziowie nie dopuścili do gry aż 8 zawodników, w tym dwóch bramkarzy. W konsekwencji TAURUS AZS miał tylko 3 zawodników na zmianę, a w bramce musiał stanąć zawodnik z pola. To niestety odbiło się na wynikach obydwu pojedynków.

Taurus AZS Politechnika Rzeszowska – UKS Multi-75 Killers Kraków 5:8
Taurus AZS Politechnika Rzeszowska – UKS Multi-75 Killers Kraków 9:10

W czterech meczach sanoczanie zdobyli dla swojej drużyny 15 bramek i zanotowali 10 asyst.

Tabela grupy południowej I ligi (miejsce, punkty, bramki):

1. Multi-75 Killers Kraków     –     17    6    45-29
2. UKS Prus Żary     –     7    6    34-41
3. Taurus AZS Politechnika Rzeszowska     –     0    4    28-37

Tabela grupy północnej I ligi (miejsce, punkty, bramki):

1. UKS Fenomen Babimost     –     14    6    76-37
2. UKS Ósemka Wejherowo     –     13    6    51-35
3. UKS Zryw Dziekanów Leśny     –     12    8    48-52
4. UKS Kołaczkowo     –     3    8    38-89

W kolejnym etapie, zespół z 1. miejsca w grupie południowej zagra (do dwóch zwycięstw) z drużyną, która zajmie 2. miejsce w grupie północnej i odwrotnie. Rywalizacja finałowa wyłoni klub, który awansuje bezpośrednio do elity. Przegrany zagra baraż z siódmym zespołem ekstraligi.

W najbliższy weekend, unihokeiści Taurusa rozegrają dwa mecze z drużyną UKS Prusa Żary. Żeby myśleć o awansie do ekstraligi rzeszowska drużyna potrzebuje dwóch zwycięstw. Konieczne będzie również wywiezienie choćby jednego punktu z Krakowa, podczas dwóch styczniowych spotkań rewanżowych.

Mimo czterech dotychczasowych porażek nie poddajemy się. Cały czas mamy szansę na drugie miejsce w grupie i awans do kolejnej fazy rozgrywek. W sobotę i w niedzielę zrobimy wszystko, żeby te szanse przedłużyć – mówi Arkadiusz Rogowski, grający trener drużyny Taurus AZS Politechnika Rzeszowska.

Ciężko pracujemy na treningach, kładziemy również nacisk na konsolidację drużyny. Coraz lepiej się dogadujemy i rozumiemy na parkiecie. Faktycznie, początek sezonu nie był udany, ale cały czas mocno wierzymy w sukces – deklaruje Michał Leś.

Zespół Taurus AZS Politechnika Rzeszowska wspiera samorząd województwa podkarpackiego.

Sanocki sen o ekstralidze nadal trwa

Nieudana próba reaktywacji Unihoc Team Sanok w 2013 roku nie załamała osób starających się o powrót do ligowej rywalizacji.

Cały czas myślimy o powrocie do I ligi i walce o awans. Broni nie złożymy również w 2015 roku, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu – zaznacza Dariusz Dorotniak, współzałożyciel Sanockiej Ligi Unihokeja i klubu Unihoc Team Sanok.

Prawda jest taka, że od trzech lat powinniśmy grać w ekstralidze. Wiemy, że mamy umiejętności, aby walczyć w najwyższej klasie. Jak zwykle, o wszystkim zadecydują pieniądze. Liczymy na wsparcie lokalnych władz – mówi Damian Popek, były zawodnik Unihoc Team Sanok, obecnie unihokeista zespołu Esanok.pl występującego w Sanockiej Lidze Unihokeja.

Całkowity koszt funkcjonowania I-ligowej drużyny w jednym sezonie to około 25 tys. zł. Dla porównania, budżet seniorów: Ciarko PBS Bank KH Sanok wynosi około 4 mln zł (na rok), Stali Sanok (podczas gry w III lidze – na sezon) – 450 tys. zł, a TSV Cellfast Sanok – 265 tys zł (na sezon).


 

źródło: Red., materiały nadesłane

foto: archiwum zespołu

10-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)