REKLAMA
REKLAMA

Wkrótce III Podkarpacka Letnia Akademia Muzyki Lesko/Olszanica 2014

Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego wraz z Instytutem Muzyki i Tańca serdecznie zapraszają na Nadzwyczajny Koncert Muzyki Polskiej 17 lipca 2014 roku o godz. 17 w kościele p/w św. Stanisława biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych w ramach III Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki.

Wystąpi zespół muzyki dawnej Ensemble Barocum, którego tworzą znakomici muzycy – absolwenci konserwatoriów muzycznych w Hadze i Brukseli. W programie canzony i koncerty kościelne wybitnego przedstawiciela polskiego baroku – Marcina Mielczewskiego (zmarł 1651) – kapelmistrza Karola Ferdynanda Wazy, biskupa wrocławskiego i płockiego, który miał jeden z najlepszych zespołów muzycznych w ówczesnej Rzeczypospolitej, złożony z włoskich i polskich muzyków.

Kompozytor rezydował głównie w Wyszkowie, Broku, Ujazdowie i Warszawie, a także odbywał podróże, m.in. do Gdańska (1646) oraz Nysy i Opola (1650). Do naszych czasów nie dotrwał ani zbiór muzykaliów, ani wzmiankowanej w ostatniej woli spis jego utworów.

Marcin Mielczewski był najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Jego utwory znano w wielu ośrodkach europejskich. Kompozycje Mielczewskiego znalazły się w rękopiśmiennych kopiach (na ogół niedatowanych, ale pochodzących w większości z II połowy XVII w.), które są obecnie w bibliotekach i archiwach zagranicznych – w Berlinie, Paryżu, Kromieryżu, Lewoczy i Wilnie, a także polskich – Gdańsk, Warszawa i Kraków.

Wykonanie utworów Marcina Mielczewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe Interpretacje”.

źródło: materiały nadesłane

11-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)