REKLAMA
REKLAMA

GOPR: Nowy sprzęt i więcej etatów dla ratowników

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka ministerstwo przekazało ratownikom dodatkowe 76 tysięcy zł na zakup dwóch masażerów serca. Zadbano również o dodatkowe 9 etatów dla ratowników (Bieszczadzka Grupa otrzymała 1).

– Dzięki Waszej ofiarności, doświadczeniu i odwadze, turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają góry mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję, że przez ponad pół wieku zgodnie z słowami przysięgi ratowniczej  „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” pomagacie turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie – podkreślał minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z ratownikami Bieszczadzkiej Grupy GOPR, która obchodzi 55-lecie powstania.

1-28839_g

Grupa Bieszczadzka GOPR niedawno obchodziła jubileusz 55-lecia powstania. Grupa liczy 208 ratowników. W tym roku przekazano Zarządowi Głównemu GOPR dotacje w kwocie 7 521 000 zł. Od 1 lipca 2016 roku na 108,5 etatach GOPR zatrudnia 112 ratowników. Teren działania grupy to Bieszczady i część Beskidu Niskiego. Grupa posiada trzy stacje ratunkowe całoroczne i całodobowe w Sanoku, Ustrzykach Górnych i Cisnej, oraz dwie dyżurki sezonowe w okresie wakacji i wzmożonego ruchu turystycznego – na Połoninie Wetlińskiej i w Dukli.

Grupa od początku powstania przepracowała społecznie na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających w górach ponad 1200000 godzin. Przeprowadziła blisko 22000 akcji i wypraw. Od samego początku współpracuje z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Wspólnie przeprowadziła  680 akcji ratunkowych. Od roku 2011 po podpisaniu  porozumienia wykorzystuje również techniki linowe na śmigłowcu LPR.

W 2012 roku została powołana Drużyna Ratownictwa i Poszukiwania Górskiego przy Grupie Bieszczadzkiej w ramach Formacji Obrony Cywilnej podległa Wojewodzie Podkarpackiemu. Grupa Bieszczadzka współpracuje również z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Policją, Lasami Państwowymi oraz Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

GOPR obchodził swoje święto. Do służby wstąpili nowi ratownicy (ZDJĘCIA)

GOPR W AKCJI: Zobacz dzień z życia ratownika (WIDEO)

MSWiA

29-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)