REKLAMA
REKLAMA

GOPR: Nowy sprzęt i więcej etatów dla ratowników

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka ministerstwo przekazało ratownikom dodatkowe 76 tysięcy zł na zakup dwóch masażerów serca. Zadbano również o dodatkowe 9 etatów dla ratowników (Bieszczadzka Grupa otrzymała 1).

– Dzięki Waszej ofiarności, doświadczeniu i odwadze, turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają góry mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję, że przez ponad pół wieku zgodnie z słowami przysięgi ratowniczej  „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” pomagacie turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie – podkreślał minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z ratownikami Bieszczadzkiej Grupy GOPR, która obchodzi 55-lecie powstania.

1-28839_g

Grupa Bieszczadzka GOPR niedawno obchodziła jubileusz 55-lecia powstania. Grupa liczy 208 ratowników. W tym roku przekazano Zarządowi Głównemu GOPR dotacje w kwocie 7 521 000 zł. Od 1 lipca 2016 roku na 108,5 etatach GOPR zatrudnia 112 ratowników. Teren działania grupy to Bieszczady i część Beskidu Niskiego. Grupa posiada trzy stacje ratunkowe całoroczne i całodobowe w Sanoku, Ustrzykach Górnych i Cisnej, oraz dwie dyżurki sezonowe w okresie wakacji i wzmożonego ruchu turystycznego – na Połoninie Wetlińskiej i w Dukli.

Grupa od początku powstania przepracowała społecznie na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających w górach ponad 1200000 godzin. Przeprowadziła blisko 22000 akcji i wypraw. Od samego początku współpracuje z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Wspólnie przeprowadziła  680 akcji ratunkowych. Od roku 2011 po podpisaniu  porozumienia wykorzystuje również techniki linowe na śmigłowcu LPR.

W 2012 roku została powołana Drużyna Ratownictwa i Poszukiwania Górskiego przy Grupie Bieszczadzkiej w ramach Formacji Obrony Cywilnej podległa Wojewodzie Podkarpackiemu. Grupa Bieszczadzka współpracuje również z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Policją, Lasami Państwowymi oraz Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

GOPR obchodził swoje święto. Do służby wstąpili nowi ratownicy (ZDJĘCIA)

GOPR W AKCJI: Zobacz dzień z życia ratownika (WIDEO)

MSWiA

29-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)