REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Lepszy dostęp do unikatowych, cyfrowych zbiorów sanockiej biblioteki. Pomoże dotacja z magistratu

SANOK / PODKARPACIE. Niedawno radni miejscy przyznali dotację dla MBP w kwocie 50 tys. zł. Pieniądze te w pierwszej kolejności pozwolą usprawnić dostęp do niepowtarzalnych zbiorów związanych z ziemią sanocką i Bieszczadami znajdujących się w Sanockiej Bibliotece Cyfrowej. Zakup nowego oprogramowania będzie kosztował 3 tys. zł.

Sanocka biblioteka cyfrowa funkcjonuje od 2008 roku i była pierwszą uruchomioną na Podkarpaciu. Celem tego typu jednostek jest prezentowanie zdigitalizowanej wersji trudno dostępnych publikacji.

Jeszcze w 2006 roku udało nam się pozyskać grant na digitalizację materiałów archiwalnych z Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka, gdzie znajduje się komplet prasy sanockiej z lat 1894-1914. To był początek – wspomina Leszek Puchała, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.

Dziś, w Sanockiej Bibliotece Cyfrowej MBP, oprócz sięgnięcia do przedwojennych egzemplarzy Gazety Sanockiej czy Tygodnika Ziemi Sanockiej, które doskonale oddają lokalną rzeczywistość tamtych czasów, istnieje możliwość zagłębienia się choćby w komplet ksiąg miejskich Sanoka od końca XVII wieku do rozbiorów (archiwum historyczne we Lwowie). Do najczęściej przeglądanych pozycji należy również „Szlachta zagrodowa w Polsce południowo-wschodniej” czy seria współczesnych roczników sanockich.

Warto zaznaczyć, że zbiory naszej biblioteki cyfrowej widnieją w wykazie Europeany – europejskiej biblioteki cyfrowej, która umożliwia korzystanie z ponad 50 mln dzieł sztuki, książek, filmów i nagrań z całej Europy.

Zainteresowanie materiałami proponowanymi przez sanocką placówkę jest naprawdę duże. Wiele bibliotek cyfrowych w Polsce, w tym nasza, zmaga się jednak z problemem. Mówiąc ogólnie chodzi o oprogramowanie umożliwiające dostęp do zasobów MBP przez internet. Jest ono często aktualizowane w związku ze stałym postępem prac nad zwalczaniem wirusów. Dostosowanie internetowego środowiska na własnym komputerze do wymogów programu, wielu użytkownikom sprawia problemy. A chodzi tu o niemałą grupę odbiorców. – Od 2008 roku nasza cyfrowa biblioteka zanotowało blisko 3 mln odwiedzin – mówi Leszek Puchała. Rozwiązaniem jest zakup nowej wersji oprogramowania. – Traktujemy to zadanie jako pilne. Chcielibyśmy jak najszybciej usprawnić działanie internetowej biblioteki. Myślę, że wkrótce poprawa będzie zauważalna – zaznacza dyrektor MBP.

Zakup nowego oprogramowania to koszt 3 tys. zł. W zrealizowaniu zadania pomoże dotacja, jaką pod koniec listopada radni miejscy przyznali bibliotece. Chodzi o 50 tys. zł.

Dyrektor MBP Leszek Puchała wnioskuje o dodatkowe środki na funkcjonowanie placówki drugi rok z rzędu.

Jest to efekt zmniejszenia ogólnej dotacji na MBP o 100 tys. zł począwszy od 2015 roku. Szczęśliwie, w trakcie roku otrzymujemy z miasta dodatkowe środki. Rok temu było to 70 tys. zł, w tym roku otrzymaliśmy 50 tys. zł – relacjonuje dyrektor Leszek Puchała.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Sanoka przegłosowała przyznanie dotacji dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w kwocie 50 tys. zł. 13 radnych było za, 1 przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Jeszcze podczas obrad, skarbnik miasta Bogdan Florek precyzował, że dodatkowe pieniądze mają wesprzeć Tygodnik Sanocki, czyli gazetę wydawaną przez MBP. W rozmowie z naszym reporterem, skarbnik przyznał, że po trzech kwartałach 2016 roku, pismo zanotowało ujemny wynik finansowy na poziomie blisko 115 tys. zł.

W kwestii sensowności utrzymywania przez miasto gazety wypowiadał się radny Ryszard Bętkowski. Interweniował burmistrz Tadeusz Pióro tłumacząc, że „TS” nie jest jednostką odrębną i że jego funkcjonowanie należy oceniać przez pryzmat całej biblioteki.

Nie można się oszukiwać, że Tygodnik Sanocki generuje koszty. Dane liczbowe nie kłamią. W skali roku, pismo wypracowuje przychód w wysokości około 300 tys. zł, ale wydatki na jego prowadzenie przewyższają tę kwotę – mówi Leszek Puchała, dyrektor MBP. Przekazuje również, że aktualnie nakład „TS” wynosi 3 tys. egzemplarzy, a zwroty oscylują na poziomie 30%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tygodnik Sanocki cienko przędzie. Dodatkowe 50 tysięcy zł na ratunek (FILM)

3

06-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)