REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Przy basenach powstanie profesjonalna baza odnowy biologicznej

SANOK / PODKARPACIE. Trwają prace nad zoptymalizowaniem projektu budowy basenów w Sanoku. Najnowszym pomysłem jest dołączenie profesjonalnej bazy odnowy biologicznej. Dzięki temu, do Sanoka przyjeżdżać będą zorganizowane grupy sportowców, którzy będą się przygotowywać do najważniejszych imprez. Pełny dostęp do nowej infrastruktury będą mieli również sanoczanie.

Pod koniec lutego 2016 roku magistrat wyłonił firmę, która przygotuje koncepcję programowo-przestrzenną dla budowy zespołu basenów w Sanoku, na bazie której ogłoszony zostanie konkurs na zrealizowanie inwestycji w systemie projektuj-buduj. Wstępny zarys przygotuje krakowskie Architektoniczne Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Budownictwa „ARP” Autorska Pracownia Projektowa mgr inż. Lesław Manecki. Projekt, według złożonej oferty ma kosztować 25 tys. zł (z podatkiem VAT). Zamawiający szacował wstępnie koszt sporządzenia projektu na poziomie 150 tys. zł.

Wybraliśmy najtańszą ofertę, bo każda złotówka jest dla nas ważna. Wybrana oferta spełniła wszystkie warunki określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i uzyskała największą ilość punktów w ocenianych kryteriach. Sprawdziliśmy referencje tego projektanta na bazie realizowanych zadań w innych samorządach. Wszyscy potwierdzili prawidłowość działań tego projektanta – mówił na naszych łamach tuż po rozstrzygnięciu Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

10

Basen w Sokołowskie Małopolskim. Foto: MOSiR w Sokołowie Małopolskim

Nie jest tajemnicą, że koncepcja budowy zespołu basenów bazuje na istniejących już w Polsce ośrodkach. Dyrektor MOSiRu przedstawił przykłady dobrze prosperujących pływalni, których budowa jest w zasięgu możliwości finansowych miasta. Przywołano tutaj baseny w Sokołowie Małopolskim, Wielkiej Nieszawce i Jarosławiu.

Budowa miejskiego zespołu basenów ma pochłonąć około 20 mln zł. W ramach zadania ma powstać pływalnia kryta i odkryta. Oprócz samych basenów w kompleksie znajdą się: szatnie, toalety, prysznice, salony rehabilitacji, salka do aerobiku i scena do aerobiku. Obiekt ma mieć powierzchnię około 5 tys. m2.

finnish-sauna-776997_1920

Przykładowa sauna fińska

Ostatnio powstał pomysł, aby wzbogacić ofertę zespołu basenów dodając do niej bazę odnowy biologicznej, czyli wychodząc naprzeciw oczekiwaniom profesjonalnych grup sportowców, w tym kadry Polski w danej dyscyplinie. Fakt bliskości lodowiska, toru lodowego, basenów, odnowy biologicznej oraz hali sportowej (Arena), a także zaplecza noclegowego i gastronomicznego stawiałby Sanok w roli w zasadzie bezkonkurencyjnego faworyta, jeśli chodzi o najlepsze ośrodki przygotowań dla łyżwiarzy, hokeistów, shorttrackowców i reprezentantów wielu innych sportów do zawodów ogólnopolskich jak i międzynarodowych. W tym kontekście Sanok zawarł porozumienie z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego i Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów. Najważniejszym plusem włączenia w projekt strefy odnowy biologicznej jest jednak inny aspekt.

bath-20480_1920

Przykładowa wanna z hydromasażem

Cały czas szukamy środków unijnych, które pozwoliłyby na zrealizowanie całej inwestycji. Niestety, w przypadku budowy samych basenów, nie można liczyć na wielomilionowe dotacje. Inaczej jest w perspektywie bazy odnowy biologicznej. Tutaj widzimy większe możliwości związane z dofinansowaniem – mówi Tomasz Matuszewski, dyrektor MOSiR w Sanoku i dodaje: – Mamy gotową koncepcję. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Na razie nie chcę jednak zdradzać szczegółów ponieważ najpierw zaprezentuje projekt radnym.

Cały budynek miałby być przesunięty o 5 m w stronę Sanu. Pozwoliłoby to rozbudować parking, szczególnie o dodatkowe miejsca dla niepełnosprawnych oraz przestrzeń do postoju dla autokarów. Tuż przy kompleksie mogłoby zaparkować 140 samochodów. Dodatkowo, w pobliżu pływalni odkrytej powstanie boisko wielofunkcyjne do siatkówki, koszykówki i tenisa.

W ostatnim czasie burmistrz wraz z dyrektorem MOSiRu i posłem Piotrem Uruskim odwiedzili Ministerstwo Sportu.

Dowiedzieliśmy się, że jeśli chcielibyśmy pozyskać środki centralne konieczne będzie rozbudowanie koncepcji właśnie o bazę odnowy biologicznej. Ma to związek z porozumieniem zawartym z centralą hokeja, łyżwiarstwa szybkiego i podnoszenia ciężarów. Sanok musi być w pełni gotowy na przyjmowanie kadrowiczów. Gotowy projekt najpierw przedstawimy radnym – mówi burmistrz Tadeusz Pióro.

basen_w_sanoku_34

Zespół basenów w Sanoku

14-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)