REKLAMA
REKLAMA

SLD w Sanoku: Decyzja o przeniesieniu pomnika jest nieprzemyślana, szkodliwa i haniebna

SANOK / PODKARPACIE. Stanowisko Zarządu Powiatowego SLD w Sanoku w sprawie decyzji Rady Miasta Sanoka o wyburzeniu Pomnika Pamięci Poległym w walce o wyzwolenie Sanoka.

Podjęta przez Radę Miasta Sanoka decyzja o demontażu i wywiezieniu poza Sanok pomnika poświęconego pamięci poległym żołnierzom wyzwalającym Sanok spod hitleryzmu i nazizmu, jest decyzją nieprzemyślaną, szkodliwą i haniebną. Otrzymujemy od mieszkańców Sanoka i okolic liczne sygnały będące oznakami sprzeciwu i zażenowania taką decyzją Rady Miasta Sanoka.

W żadnym z programów wyborczych zarówno komitetów wyborczych jak i partii politycznych, temat wyburzenia pomnika nie był przez nikogo sygnalizowany nawet najmniejszą wzmianką w kampanii wyborczej sprzed 2 lat. Pomnik poświęcony poległym w walkach o wyzwolenie Sanoka żołnierzom, jak sama nazwa wskazuje, ludziom którzy temu miastu oddali to co najcenniejsze – swoje życie. 

W ogromnej większości często swoje młode życie i nierzadko setki czy tysiące kilometrów od rodzinnych stron i najbliższych – dokąd już nigdy nie powrócili. Pomnik był do tej pory, oprócz żołnierskich mogił, jedyna pamiątka że w Sanoku dobiegł kres ich życia znaczonego często straszliwą żołnierską poniewierką, ranami i dość powszechnym po wycofujących się Niemcach – głodem.

4

Do prawdy trudno zrozumieć powody dla których decyzja Rady Miasta Sanoka miałaby swoje uzasadnienie.

Faktu wyburzenia pomnika nie da się wytłumaczyć ani modą czy trendem. To byłoby sprzeczne z kręgiem cywilizacyjnym do którego polska należy i gdzie pamięć o poległych żołnierzach ma swoją szczególna estymę.

Jeśli natomiast decyzje Rady Miasta Sanoka miały być przejawem „nowej polityki historycznej” to godzi się stwierdzić, że polityka historyczna to nie historia. 

Jak w imię takiej polityki burzone są pomniki poświęcone najwyższej żołnierskiej daninie, to trudno tego nie traktować jako swego rodzaju barbarzyństwa i elementarnego braku szacunku dla życia.

Niezrozumiały pośpiech w tej sprawie nie jest też spowodowany pojawieniem się nowej koncepcji zagospodarowania miejskiego parku – taka koncepcja się nie pojawiła. Decyzja o wyburzeniu pomnika stoi

w jaskrawej sprzeczności z wyrażanymi często i publicznie opiniami władz o Sanoku jako o ośrodku kultury, jego otwartości, poszanowaniu wielowiekowych tradycji różnych narodów go zamieszkujących.

Zarząd Powiatowy SLD apeluje do radnych miasta o uchylenie swojej niefortunnej decyzji i wieloaspektowe jej przedyskutowanie, choćby ze środowiskami kombatanckimi.

Zarząd Powiatowy SLD zwróci się do władz samorządowych niektórych gmin np. Zarszyn, Dukla z zapytaniem czy podejmują one analogiczne decyzje jak władze Miasta Sanoka o znajdujących się na ich terenie pomnikach pamięci.

Zarząd Powiatowy SLD wystąpi także z pytaniem do części ambasadorów państw akredytowanych w Polsce na terenie których znajdują się pomniki poświęcone polskim żołnierzom, czy ich władze państwowe bądź municypalne, podejmują decyzje bądź działania analogiczne do decyzji władz Sanoka – mające skutkować burzeniem tych pomników i wymazywaniem ze społecznej świadomości pamięci o przelanej tam żołnierskiej krwi i złożonej tam najwyższej daninie – daninie swojego życia.

Apelujemy do władz samorządowych Miasta Sanoka aby w rocznicę wyzwolenia Sanoka spod hitlerowskiego jarzma, przypadająca na 3 sierpnia złożyły pod Pomnikiem Pamięci w imieniu mieszkańców choć symboliczną wiązankę kwiatów nie składanej tam od wielu lat.

Zarząd Powiatowy SLD w Sanoku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Ostatnie dni radzieckiego pomnika w Sanoku. Dyskusja na sesji rady miasta (FILM, ZDJĘCIA)

19-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)