SANOK / PODKARPACIE. Stanowisko Zarządu Powiatowego SLD w Sanoku w sprawie decyzji Rady Miasta Sanoka o wyburzeniu Pomnika Pamięci Poległym w walce o wyzwolenie Sanoka.
Podjęta przez Radę Miasta Sanoka decyzja o demontażu i wywiezieniu poza Sanok pomnika poświęconego pamięci poległym żołnierzom wyzwalającym Sanok spod hitleryzmu i nazizmu, jest decyzją nieprzemyślaną, szkodliwą i haniebną. Otrzymujemy od mieszkańców Sanoka i okolic liczne sygnały będące oznakami sprzeciwu i zażenowania taką decyzją Rady Miasta Sanoka.
W żadnym z programów wyborczych zarówno komitetów wyborczych jak i partii politycznych, temat wyburzenia pomnika nie był przez nikogo sygnalizowany nawet najmniejszą wzmianką w kampanii wyborczej sprzed 2 lat. Pomnik poświęcony poległym w walkach o wyzwolenie Sanoka żołnierzom, jak sama nazwa wskazuje, ludziom którzy temu miastu oddali to co najcenniejsze – swoje życie.
W ogromnej większości często swoje młode życie i nierzadko setki czy tysiące kilometrów od rodzinnych stron i najbliższych – dokąd już nigdy nie powrócili. Pomnik był do tej pory, oprócz żołnierskich mogił, jedyna pamiątka że w Sanoku dobiegł kres ich życia znaczonego często straszliwą żołnierską poniewierką, ranami i dość powszechnym po wycofujących się Niemcach – głodem.
Do prawdy trudno zrozumieć powody dla których decyzja Rady Miasta Sanoka miałaby swoje uzasadnienie.
Faktu wyburzenia pomnika nie da się wytłumaczyć ani modą czy trendem. To byłoby sprzeczne z kręgiem cywilizacyjnym do którego polska należy i gdzie pamięć o poległych żołnierzach ma swoją szczególna estymę.
Jeśli natomiast decyzje Rady Miasta Sanoka miały być przejawem „nowej polityki historycznej” to godzi się stwierdzić, że polityka historyczna to nie historia.
Jak w imię takiej polityki burzone są pomniki poświęcone najwyższej żołnierskiej daninie, to trudno tego nie traktować jako swego rodzaju barbarzyństwa i elementarnego braku szacunku dla życia.
Niezrozumiały pośpiech w tej sprawie nie jest też spowodowany pojawieniem się nowej koncepcji zagospodarowania miejskiego parku – taka koncepcja się nie pojawiła. Decyzja o wyburzeniu pomnika stoi
w jaskrawej sprzeczności z wyrażanymi często i publicznie opiniami władz o Sanoku jako o ośrodku kultury, jego otwartości, poszanowaniu wielowiekowych tradycji różnych narodów go zamieszkujących.
Zarząd Powiatowy SLD apeluje do radnych miasta o uchylenie swojej niefortunnej decyzji i wieloaspektowe jej przedyskutowanie, choćby ze środowiskami kombatanckimi.
Zarząd Powiatowy SLD zwróci się do władz samorządowych niektórych gmin np. Zarszyn, Dukla z zapytaniem czy podejmują one analogiczne decyzje jak władze Miasta Sanoka o znajdujących się na ich terenie pomnikach pamięci.
Zarząd Powiatowy SLD wystąpi także z pytaniem do części ambasadorów państw akredytowanych w Polsce na terenie których znajdują się pomniki poświęcone polskim żołnierzom, czy ich władze państwowe bądź municypalne, podejmują decyzje bądź działania analogiczne do decyzji władz Sanoka – mające skutkować burzeniem tych pomników i wymazywaniem ze społecznej świadomości pamięci o przelanej tam żołnierskiej krwi i złożonej tam najwyższej daninie – daninie swojego życia.
Apelujemy do władz samorządowych Miasta Sanoka aby w rocznicę wyzwolenia Sanoka spod hitlerowskiego jarzma, przypadająca na 3 sierpnia złożyły pod Pomnikiem Pamięci w imieniu mieszkańców choć symboliczną wiązankę kwiatów nie składanej tam od wielu lat.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz