REKLAMA
REKLAMA

Z kim będzie rywalizował Cosmos w III lidze? Znane kluby zagrają w Nowotańcu!

SPORT / PODKARPACIE. Cosmos Nowotaniec to jeden z największych wygranych zakończonego praktycznie sezonu w ligach, w których występują zespoły reprezentujące powiat sanocki. Awans do III ligi drużyny z miejscowości, która ma niewiele ponad 400 mieszkańców

, trzeba klasyfikować w kategorii, z jednej strony ogromnej sensacji, z drugiej wielkiego sukcesu.

Drużyna z Nowotańca awans do IV ligi podkarpackiej wywalczyła w sezonie 2010/2011. Już promocja na ten szczebel rozgrywek była sporym osiągnięciem. Cosmos grając w roli beniaminka zdołał utrzymać się w IV lidze zajmując ostatnie bezpieczne miejsce. W kolejnych sezonach piłkarze z Nowotańca stali się solidną ekipą, plasując się w ścisłej czołówce ligi. Sezon 2012/2013 – 5. miejsce. Sezon 2013/2014 – 3. miejsce. Sezon 2014/2015 – 3. miejsce.

Cosmos Nowotaniec w 30 spotkaniach obecnego sezonu zdobył 71 punktów. Na ten dorobek złożyły się 22 zwycięstwa i 5 remisów. Tylko 3 razy podopieczni Ireneusza Zarzyki opuszczali plac pokonani. Bilans bramkowy to 59 goli strzelonych i zaledwie 24 stracone.

Sezon 2016/2017 przywita kibiców sporymi zmianami. III ligi, których mieliśmy w sumie osiem, zostaną zastąpione czterema. III liga lubelsko-podkarpacka łączy się z III ligą małopolsko-świętokrzyską.

Foto: Marcin Herbut

Foto: Marcin Herbut

Z kim będzie rywalizował Cosmos Nowotaniec?

Pewne gry w nowej III lidze jest 15 drużyn. Awans z IV lig uzyskały: Cosmos Nowotaniec – zwycięzca IV ligi podkarpackiej, Podlasie Biała Podlaska – zwycięzca IV ligi lubelskiej oraz Wierna Małogoszcz – zwycięzca IV ligi świętokrzyskiej.

Pewnych utrzymania w III lidze jest po 6 zespołów z ligi lubelsko-podkarpackiej (Stal Rzeszów, Resovia, Orlęta Radzyń Podlaski, Karpaty Krosno, Avia Świdnik i JKS 1909 Jarosław) i małopolsko-świętokrzyskiej (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Soła Oświęcim, Podhale Nowy Targ, Wisła II Kraków, Spartakus Daleszyce, Unia Tarnów).

Pozostałe trzy miejsca są jeszcze nieobsadzone. Wszystko będzie zależało od wyników meczów barażowych.

W IV lidze małopolskiej zwycięzca grupy wschodniej walczyć będzie ze zwycięzcą grupy zachodniej. Wygranego z pary Bocheński KS a MKS Trzebinia/Siersza poznamy 23 czerwca.

O II ligę walczą z kolei mistrzowie III lig. Motor Lublin mierzy się z Olimpią Elbląg a Garbarnia Kraków z Wartą Poznań. W pierwszym meczu Motor uległ u siebie Olimpii 0:1. Z kolei Garbarnia pokonała na własnym boisku Wartę 3:2. Dziś wieczorem (15 czerwca) poznamy zwycięzców rywalizacji. Jeżeli Motor Lublin odrobi straty i awansuje do II ligi, wówczas w III lidze znów będzie grała Polonia Przemyśl. Jeżeli tak się nie stanie, to kosztem piłkarzy z Przemyśla w III lidze zagra Motor Lublin. Identycznie jest w przypadku mistrza ligi małopolsko-świętokrzyskiej. Jeżeli Garbarnia wygra swoją parę, zagra w II lidze, a w III utrzymają się rezerwy Cracovii. Jeżeli nie, Garbarnia będzie występować w nowej III lidze, kosztem Cracovii II.

W nowej III lidze nie zagra zespół, który występował w sezonie 2015/2016 na boiskach II ligowych. Okocimski KS Brzesko (woj. małopolskie), wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej. Drużyna zostanie więc zdegradowana do IV ligi małopolskiej.

Cosmiczne osiągnięcie

– Gra w III lidze jest dla nas niewiarygodnym osiągnięciem. Staramy się znaleźć sponsora strategicznego. W najbliższą sobotę mamy oficjalne zakończenie sezonu. Po sobotnim spotkaniu będziemy mogli zapewne powiedzieć coś więcej – mówi Henryk Majka, kierownik Cosmosu Nowotaniec.

Drużyna na pewno nie będzie przechodzić kadrowej rewolucji, choć bez zmian się nie obejdzie.

– Musimy szukać przynajmniej jednego młodzieżowca, bo Patryk Wójcik kończy już wiek juniora. Poza tym w IV lidze mogliśmy mieć na boisku jednocześnie 3 obcokrajowców. W III lidze obowiązuje limit jednego. Nasza współpraca z zawodnikami z Ukrainy układała się pomyślnie i na wiosnę w składzie mieliśmy ich pięciu. W nowej rzeczywistości będziemy musieli niestety to zmienić – dodaje H. Majka.

Pozostaje czekać na konkretne decyzje, a jednocześnie trzymać kciuki za działaczy z Nowotańca. Warto dodać, że budżet solidnej drużyny czwartoligowej wynosi około 150 tys. zł. Realia gry w III lidze to kwota minimum dwukrotnie większa.

I na koniec dane dotyczące liczby mieszkańców, miast i miejscowości, których drużyny mogą występować w nowe grupie 4. III ligi.
Kraków – 750 tys. mieszkańców, Lublin – 350 tys., Rzeszów – 180 tys., Tarnów – 110 tys., Ostrowiec Świętokrzyski – 72 tys., Przemyśl – 65 tys., Biała Podlaska 60 tys., Krosno – 46 tys., Świdnik i Oświęcim po 40 tys. mieszkańców, Jarosław 38. tys, Nowy Targ – 33 tys., Bochnia – 30 tys., Trzebinia – 20 tys., Radzyń Podlaski – 16 tys., Daleszyce – 15 tys., Małogoszcz – 4 tys. mieszkańców.

Nowotaniec – około 430 mieszkańców… I to jest też skala sukcesu piłkarzy Cosmosu Nowotaniec.

red.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

III liga w Nowotańcu! Cosmos pokonuje Przełom Besko 2:0 i fetuje ogromny sukces (FILM, SKRÓT)

Cosmos Nowotaniec zagra w III lidze. Zobacz fotorelację z meczu z Przełomem Besko (ZDJĘCIA)

15-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)