REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Co dalej z IV klasą w Zahutyniu? Burmistrz Ernest Nowak: „Będziemy informować na bieżąco” (FILM, ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ: Co dalej z IV klasą w Zahutyniu? Burmistrz Ernest Nowak: „Będziemy informować na bieżąco” (FILM, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Przy zamkniętych drzwiach obradowali przedstawiciele rodziców szkoły podstawowej w Zahutyniu z włodarzami i radnymi z Zagórza. Debatowano o utworzeniu klasy IV we wspomnianej szkole.

O tym, że spotkanie ma charakter zamknięty wiedzieliśmy wcześniej. Liczyliśmy jednak na zebranie opinii wśród rodziców i radnych. Co udało się nam dowiedzieć?

Komentarza przed kamerą odmówili nam: przewodniczący rady Jan Różycki, wiceprzewodniczący rady Marek Marcinik, wiceprzewodniczący rady Krzysztof Bryndza, radny Edward Wojnar, radny Tomasz Pyrć i radny Czesław Łuc. Jedynie radny Juliusz Pałasiewicz odważył się zabrać głos.

7

Juliusz Pałasiewicz

– Jeżeli jest prawdą to, co mówi pani dyrektor, to jakoś wygenerujemy te środki i ta IV klasa będzie funkcjonowała. Ale ja mówię za siebie – podkreślał radny Pałasiewicz.

Burmistrzowi Zagórza Ernestowi Nowakowi również chcieliśmy zadać kilka pytań. M.in. czy sytuacja finansowa gminy jest aż tak zła, że nie stać jej na utworzenie IV klasy w Zahutyniu? Jak długo rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do miejscowej szkoły będą trzymani w niepewności? Dlaczego dopiero teraz zleca się przygotowanie raportu finansowego dotyczącego utworzenia IV klasy, skoro o tej sprawie głośno jest już od ponad 3 miesięcy, a rodzice kontaktują się z urzędem od listopada 2016 roku?

Burmistrz Ernest Nowak nie miał  ochoty na rozmowę, komentując krótko:

12

Ernest Nowak

– Już dzisiaj pracę skończyłem, widzicie jak ciężko tutaj pracujemy. Jak coś wam będziemy mogli przekazać, to wam przekażemy. Będziemy informować na bieżąco.

Podczas spotkania, władze gminy, zaproponowały przekształcenie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu w szkołę filialną Szkoły Podstawowej na Nowym Zagórzu. Rodzice oraz społeczność Zahutynia nie przystała na zaproponowaną  propozycję obawiając się, że jest to krok mający na celu stopniowe wygaszanie placówki.

Według relacji przedstawicieli społeczności Zahutynia, przewodniczący rady Jan Różycki sugerował, aby rodzice utworzyli stowarzyszenie, które mogłoby prowadzić szkołę.

jr

Jan Różycki, foto: archiwum

– Tylko przekazałem pytanie rodzica z Zahutynia, który zastanawiał się, czy tak nie byłoby lepiej, aby utworzyć stowarzyszenie, które prowadziłoby ośmioklasową szkołę w Zahutyniu – zaznacza przewodniczący. – Pani dyrektor ma przygotować wyliczenie, ile może kosztować przekształcenie szkoły w filię, ewentualnie ile utworzenie IV klasy. To było wstępne robocze spotkanie – zakończył Jan Różycki.

as

Aneta Szczepek

– Pytanie dotyczące przekazania placówki pod skrzydła stowarzyszenia zostało zadane wyraźnie przez przewodniczącego. Nas takie rozwiązanie nie interesuje. To sugerowałoby, że tak na prawdę nie wiemy czego chcemy. A my mamy jasno sprecyzowaną prośbę: chcemy IV klasy w szkole w Zahutyniu. Nie pociąga to za sobą ogromnych kosztów. Chodzi ponadto o równe traktowanie wszystkich dzieci w gminie Zagórz – zaznacza z kolei Aneta Szczepek, mieszkanka Zahutynia.

mpMATERIAŁY ARCHIWALNE:

1 kwietnia
GMINA ZAGÓRZ: Rodzice walczą o czwartą klasę w szkole. Radni mówią „nie” (FILM, ZDJĘCIA, DOKUMENTY)


15 maja
OTRZYMALIŚMY: Interwencja rodziców w sprawie podstawówek w gminie Zagórz. Rodzice walczą o dwa oddziały I klasy w szkole przy ul. Wolności (PETYCJA)


17 maja
Szkolnictwo w gminie Zagórz jest na bakier? Rodzice uczniów chcą zmian w planie oświatowym (FILM, ZDJĘCIA)


24 maja
RODZICE: Oczekujemy konkretnej odpowiedzi. Pan nas ignoruje. BURMISTRZ: Sprawę analizujemy (FILM)


26 maja
RADNY KIELAR: „Mamy rezerwę około 2,5 mln zł”. Na dwie klasy 200 tys zł jednak brak (FILM)


29 maja
GMINA ZAGÓRZ: Rodzice wywalczyli drugi oddział I klasy w szkole przy ul. Wolności! Co z Zahutyniem? (FILM)

30-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)