OTRZYMALIŚMY: Interwencja rodziców w sprawie podstawówek w gminie Zagórz. Rodzice walczą o dwa oddziały I klasy w szkole przy ul. Wolności (PETYCJA)

15-05-2017

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Rodzice uczniów, którzy od nowego roku szkolnego przystąpią do nauki w I klasie szkoły podstawowej walczą o zlokalizowanie drugiego oddziału w placówce przy ul. Wolności w Zagórzu. Ich zdaniem doprowadzi to do zmniejszenia liczby uczniów w danej klasie, co korzystnie wpłynie na edukację ich pociech.

1

Dodatkowo wyeliminuje sytuacje, w których rodzeństwo uczęszcza do dwóch różnych placówek, z czego jedna mieści się zdecydowanie dalej od miejsca zamieszkania.

Według założonego planu, w roku szkolnym 2017/2018 dwie szkoły podstawowe mieszczące się w Zagórzu (ul. Piłsudskiego i ul. Wolności) miałyby dysponować po jednym oddziale pierwszej klasy.

Według informacji przekazywanych przez autorów petycji do burmistrza Zagórza, po zapisach okazało się, że niektórzy uczniowie zostali „przeniesieni” ze szkoły przy ul. Wolności, gdzie uczęszczali do oddziału „0”, do placówki przy ul. Piłsudskiego.

Rodzice apelują, aby w szkole na Nowym Zagórzu uruchomić dodatkowy oddział.

Publikujemy treść petycji.


Rada Rodziców
Rodzice dzieci przyszłej klasy I
Szkoły Podstawowej w Zagórzu

BURMISTRZ MIASTA I GMINY ZAGÓRZ

PETYCJA

Zwracamy się z prośbą o ponowne rozpatrzenie decyzji w sprawie utworzenia dwóch oddziałów I-szej klasy w Szkole Podstawowej przy ul. Wolności 10 w Zagórzu.

Argumenty za mniejszymi klasami I-III są oczywiste. To właśnie dzieciom uczęszczającym do tych klas najbardziej potrzebne jest zindywidualizowanie wymagań, zwiększenie różnorodności zajęć, osobisty kontakt z pedagogiem. To właśnie początek ścieżki edukacyjnej decyduje o ich przyszłych możliwościach i wynikach. To w tym okresie możliwe jest wykrycie i skuteczna korekta mogących się pojawić dysfunkcji, a także rozwój talentów – wymaga to jednak możliwości bezpośredniego kontaktu nauczyciela z dzieckiem. To nie jest możliwe nawet w mieszczącej się w normie, dwudziestopięcioosobowej klasie.

Zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w ustawie o systemie oświaty (art. 61) w klasach I-III maksymalna liczba uczniów wynosi 25. Zmiany w ustawie oświaty, które weszły w życie 20.02.2015 r., co prawda dały możliwość powiększania klas I-III maksymalnie do 27 uczniów. Jest to jednak możliwe wyłącznie po rozpoczęciu roku szkolnego, w sytuacji gdy po 1 września do szkoły zostaną zgłoszone dzieci zamieszkałe w jej rejonie. Zatem niemożliwym jest fakt, aby jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego przyjęcie uczniów do szkoły prowadziło do przekroczenia normy wynoszącej 25 dzieci. Ponadto w przypadku zaistnienia takiej sytuacji dyrektor zobowiązany jest  poinformować radę oddziałową, która reprezentuje m.in. rodziców uczniów tworzonej klasy I. Mamy prawo współdecydowania o pracy z naszymi dziećmi, zapewniając im dobry start na pierwszym etapie kształcenia.

W swoim wystąpieniu na sesji Rady Miejskiej w Zagórzu w dniu 6 lutego 2017 r. zapewnił Pan Burmistrz nas rodziców, że sami możemy wybrać placówkę, którą uważamy za właściwą dla swoich dzieci. ”Umożliwimy swobodne wybieranie szkół. Niech dzieci i rodzice głosują nogami”. Podobnie wypowiedziała się dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu: „Decydujący głos będą mieli rodzice. Będą zapisywać dzieci do tej szkoły, która im pasuje…. Jak zaznaczył Pan Burmistrz liczba klas w obu placówkach w Zagórzu dla budżetu nie ma żadnego znaczenia.

Droga do szkoły małych dzieci powinna być jak najkrótsza, a w obecnej sytuacji dla kilkorga dzieci  jest wręcz przeciwnie. Czworo dzieci, uczęszczających przez 2 lata do oddziału „0” w Szkole Podstawowej przy ul. Wolności 10 zostało przeniesionych do klasy I do Szkoły Podstawowej przy ul. Piłsudskiego 70. Dzieci te przez ten okres czasu zdążyły się już zaadoptować w dotychczasowej  placówce, nawiązać kontakty z kolegami/koleżankami i nauczycielami. Do tej placówki zostali zgłoszeni, gdyż tam uczęszcza ich starsze rodzeństwo. A teraz niezrozumiałą decyzją te małe dzieci zostały „przerzucone” do innego budynku szkoły, oferującej dużo gorsze warunki, w zupełnie nowe środowisko i znacznie dalej od miejsca ich zamieszkania,  gdzie cały proces adaptacyjny musi dla nich rozpocząć się od początku.

Chcielibyśmy również, aby nasze dzieci były traktowane tak samo jak dzieci ze SP w Zahutyniu, SP w Porażu, SP w Czaszynie i SP w Łukowem. Skoro one będą uczyć się w kilkuosobowych klasach to życzylibyśmy sobie, by 8-letnia edukacja naszych dzieci mogła przebiegać w podobnych warunkach.

W związku z zaistniałą sytuacją, zapraszamy Pana Burmistrza Ernesta Nowaka, Panią Dyrektor ZOS, Pana Dyrektora SP, Radnych Gminy, nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych na spotkanie w dniu 16 maja 2017 r., godz. 17 00 w Szkole Podstawowej przy ul. Wolności 10, w celu podjęcia dialogu i znalezienia optymalnego rozwiązania tak ważnego dla nas i naszych dzieci problemu. Mamy nadzieję, że Pan Burmistrz potwierdzi swoją obietnicę z dnia 6 lutego 2017 r. tworząc dwa, mniej liczne oddziały klasy „I” w Szkole Podstawowej przy ul. Wolności 10  – dla dobra wszystkich dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli prowadzących zajęcia.

Do wiadomości:
1. P. Ewa Get – Dyrektor ZOS
2. P. Tomasz Rudy – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórzu
3. P. Bogumiła Kawałkiewicz – Z-ca Dyrektora  Szkoły Podstawowej w Zagórzu
4. Rada Miejska w Zagórzu
5. Pedagog szkolny


Do sprawy wrócimy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

GMINA ZAGÓRZ. Dwójka radnych „postawiła” się reszcie. Sieć szkół uchwalona (FILM, ZDJĘCIA)

GMINA ZAGÓRZ: Rodzice walczą o czwartą klasę w szkole. Radni mówią „nie” (FILM, ZDJĘCIA, DOKUMENTY)

źródło: Red., materiały nadesłane

Komentarzy: 27 do “OTRZYMALIŚMY: Interwencja rodziców w sprawie podstawówek w gminie Zagórz. Rodzice walczą o dwa oddziały I klasy w szkole przy ul. Wolności (PETYCJA)”

 1. mieszkaniec pisze:

  władza z mieszkańcami:)

  • iza pisze:

   mieszkańcy głosu nie mają – Gmina Zagórz :)

   • mina radnego wojnara pisze:

    Mówi wszystko, tylko dziwię się społeczności zahutynia ze nie walczy o dobro swoich dzieci

   • ZAHUTYŃ pisze:

    WALCZYMY NADAL O DOBRO SWOICH DZIECI W ZAHUTYNIU.ROZPOCZĘLIŚMY W LISTOPADZIE 2016 ROKU I NIE PODDAMY SIĘ

  • Panie burmistrzu Nowak pisze:

   Rodzice zapraszają Pana na jutrzejsze spotkanie wtorek godzina 17.00

   • Mirek pisze:

    Panie burmistrzu, panowie radni, co jeszcze wykluje się na wiosnę 2017 r?
    Śmierdząca kompostownia i wysypisko dla 42 gmin Podkarpacia w Średniem Wielkiem?
    Sprawa Szkoły Podstawowej z Zahutynia?
    Teraz problem na Nowym Zagórzu?

    Miejcie trochę wyobrażenia…..

  • olaf pisze:

   Jest na drogi na wysypisko jest na kompostownie i wysypisko a nie ma kasy na klasy. Brawo Panowie radni brawo burmistrzu Nowak

 2. józef pisze:

  Co się w tej gminie wyprawia ,całkowity brak szacunku !

 3. Gienek pisze:

  Czym zajmuje się tyle osób w GOKU i za co mi się płaci w Gminie Zagórz ile tam osób zatrudnionych i ile to kosztuje mieszkańców gminy Zagórz

 4. Rodzic pisze:

  najważniejsze jest dobro dziecka, radni i burmistrz oszczędzają na dzieciach, zły kierunek wybraliście………..

 5. IZAPYZA pisze:

  To wszystko gówno warte!… nie ma ograniczenia w kadencji burmistrza!.. wiem już kto wygra w Sanoku najbliższe wybory samorządowe!.. w Zagórzu również!.. brawo PIS…HAHAHA

 6. misiek pisze:

  burmistrz Zagórza leje na wszystko bo wie, że dla niego to już koniec kariery

 7. ELA z Cisnej pisze:

  e tam leje – musi się wsłuchać w głos mieszkańców. Gdzie mu będzie tak dobrze jak na stanowisku burmistrza?

 8. Zagórzanin pisze:

  a co tam z największa inwestycją Zagórza w infrastrukture sportowa czyli w skocznie narciarskie? ile młodzieży z tego korzysta? a teraz nie ma na klasy w szkołach?

 9. Baseny na piętrze, skocznie, wysypiska, kompostownie, strefy ekonomiczne a na klasy dla dzieci i edukacje nie ma już pieniędzy? pisze:

  Baseny na piętrze, skocznie, wysypiska, kompostownie, strefy ekonomiczne a na klasy dla dzieci i edukacje nie ma już pieniędzy? Tak to w Zagórzu inwestuje się pieniądze mieszkańców Gminy Zagórz od lat. Szkoda słów!

 10. paradoks pisze:

  Inwestycje w Gminie Zagórz:
  Baseny na piętrze,
  skocznie,
  wysypiska,
  kompostownie,
  drogi do wysypiska,
  strefy ekonomiczne,
  „obozy pracy dla Ukrainców”

  a na klasy dla dzieci w szkole w Zagórzu i Zahutyniu i edukacje nie ma już pieniędzy?
  Tak to w Zagórzu inwestuje się pieniądze mieszkańców Gminy Zagórz od lat. Szkoda słów!

 11. katolik pisze:

  Przewodniczący Różycki powinien zapoźnać się ze stanowiskiem ks. proboszcza

 12. radny pisze:

  znowu eanok tratuje burmistrza Nowaka, burmistrz nie idź tą drogą !

 13. ola pisze:

  Piszący tę informację nie orientuje się w temacie. W Zagórzu funkcjonuje JEDNA szkoła podstawowa. 5 lat temu radni podjęli uchwałę o połączeniu dwóch podstawówek w jedną, ale mieszcząca się w dwóch różnych budynkach. Natomiast 2 gimnazja połączono w jedno i wpakowano do przybudówki przy SP w Nowym Zagórzu. No i teraz mamy efekty tej fantastycznej reformy.

  • michał pisze:

   jak to się dzieje że w na Nowym Zagórzu ma być klasa dla 27 dzieci? Czy ktos zwariował? Gdzie w gminie zagórz są aż tak liczne klasy? Co na to radni i burmistrz?

 14. Zagórzanin pisze:

  CO TAK ESANOK CIĄGLE PISZE O ZAGÓRZU, PANIE TOMKU MASZ PAN JAKIŚ PROBLEM?

 15. władza powiedziała pisze:

  swoim wystąpieniu na sesji Rady Miejskiej w Zagórzu w dniu 6 lutego 2017 r. zapewnił Pan Burmistrz nas rodziców, że sami możemy wybrać placówkę, którą uważamy za właściwą dla swoich dzieci. ”Umożliwimy swobodne wybieranie szkół. Niech dzieci i rodzice głosują nogami”. Podobnie wypowiedziała się dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu: „Decydujący głos będą mieli rodzice. Będą zapisywać dzieci do tej szkoły, która im pasuje…”. Jak zaznaczył Pan Burmistrz liczba klas w obu placówkach w Zagórzu dla budżetu nie ma żadnego znaczenia.

 16. parafianie pisze:

  Nawet ksiądz ogłosił ze będzie spotkanie w sprawie klas pierwszych dziś o 17 w szkole na ul. Wolności

 17. skocznie pruchnieja pisze:

  A nie ma pieniędzy na klasy?

 18. zahutyn pisze:

  Dobrze że etat dyrektora utrzymali 4klasa nie potrzebna w Zahutyniu?

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.