REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Klasa sportowa jako dodatkowy oddział w II LO. „Chcemy pomóc odbudować sanocki hokej”

SANOK / PODKARPACIE. Decyzja zarządu powiatu sanockiego zapadła. Od przyszłego roku szkolnego w powiatową oświatę zostanie wpisana klasa sportowa o profilu hokejowym i ogólnorozwojowym. Zostanie ona uruchomiona jako dodatkowy oddział w II Liceum Ogólnokształcącym – Chcemy pomóc burmistrzowi odbudować hokej w Sanoku – mówią włodarze.

Tomasz Sokołowski

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zarządu powiatu sanockiego zapadła decyzja dotycząca powołania klasy sportowej od nowego roku szkolnego. Włodarze uzgodnili ostateczny kształt i formę wprowadzenia nowej klasy. O sprawie wstępnie pisaliśmy tutaj: POWIAT SANOCKI: Klasa sportowa od nowego roku szkolnego! Nabór na poziomie 29 oddziałów.

Klasa sportowa o profilu hokejowym i ogólnorozwojowym zostanie uruchomiona jako dodatkowy oddział w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku. Szkoła będzie zatem liczyła 5 klas w pierwszym roczniku (aktualnie funkcjonuje 4). W ogólnym rozrachunku, powiatowa oświata, począwszy od roku szkolnego 2017/2018, będzie liczyła 30 oddziałów. O jeden więcej niż obecnie.

O komentarz oraz o argumenty, które decydowały o podjęciu takich kroków pytamy wszystkich członków zarządu oraz dyrektora II LO.

1

Roman Konieczny

Nasza decyzja to pokłosie bardzo pozytywnego i mocnego sygnału ze strony rodziców, którzy zadeklarowali chęć zapisania swoich dzieci do klasy o profilu sportowym. W nowym roku szkolnym, każda ze szkół utrzyma liczbę oddziałów, natomiast w II LO klasa sportowa będzie funkcjonować jako dodatkowy oddział. Dlaczego ta szkoła? Głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, przepisy wymagają, aby tego typu klasa była zlokalizowana w placówce ogólnokształcącej. Specjalne tworzenie kierunku ogólnokształcącego w innej szkole mijałoby się z celem. Po drugie, „dwójka” ma doświadczenie. W jej murach działała już klasa hokejowa – zaznacza Roman Konieczny, starosta sanocki.

1

Wacław Krawczyk

Powtarzamy nabór z roku poprzedniego, a dodatkowo uruchamiamy klasę sportową w II LO. Z pewnością nie bez znaczenia były tu interwencje rodziców. Ponadto nie chcemy utracić uczniów, którzy gdyby nie nasza decyzja, wyjechaliby do innego, sportowego ośrodka. Chcemy też wspomóc burmistrza Sanoka w dążeniach do odbudowy hokeja w Sanoku. W II LO mamy świetnego fachowca, pana Krzysztofa Czecha, pod którego okiem, sportowa młodzież będzie rozwijać swoje umiejętności i pasje – mówi Wacław Krawczyk, wicestarosta sanocki.

Alicja Wosik

Alicja Wosik

– Ziemia Sanocka ze swoimi bogatym dorobkiem sportowym i wciąż dużą aktywnością w tej dziedzinie zasługuje na to, by mieć przynajmniej jedną klasę sportową na poziomie ponadgimnazjalnym. Zdecydowaliśmy się utworzyć dodatkowy oddział ponieważ uważamy, że ma on szansę zrealizować nabór bez uszczerbku dla pozostałych planowanych oddziałów, a wręcz przeciwnie – przyciągnąć dodatkowych uczniów spoza powiatu. Już teraz mamy deklaracje uczniów nie tylko nie tylko z terenu powiatu sanockiego, ale także z innych części Polski. Pamiętajmy, że będzie to klasa sportowa, do której mogą zapisać się uczniowie uprawiający różne dyscypliny sportu, a mniej więcej połowa uczęszczać będzie na zajęcia hokejowe. Osobiście byłam zwolenniczką utworzenia takiej klasy przy ZS nr 2, ponieważ uważam, że ma do tego optymalne warunki. W sprawie lokalizacji przeważyły głosy kolegów z zarządu, niemniej jednak najważniejsze jest, że taka klasa w ogóle powstanie. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się w Sanoku odbudować hokej i wzmocnić inne dyscypliny sportu m.in.: piłkę nożną, siatkówkę czy łyżwiarstwo szybkie – mówi Alicja Wosik, członek zarządu powiatu sanockiego.

Damian Biskup

Damian Biskup

Funkcjonująca w poprzednich latach w II LO klasa hokejowa to był wielki sukces sportowy. Przypomnę, że uczniowie tego oddziału dwa razy z rzędu sięgali po mistrzostwo Polski juniorów. Chcemy dać szansę powrotu tej dyscyplinie do Sanoka, wspierając działania burmistrza Tadeusza Pióro. Uważam, że po dwóch latach pobytu w takiej klasie, dzięki wzmożonym treningom, zawodnicy będą gotowi, aby wspomóc zespół seniorów. Projekt wspomagają: gospodarz miasta, dyrektor MOSiRu, dyrektor II LO, a przede wszystkim rodzice, którzy zadeklarowali, że o nabór możemy być spokojni – wyjaśnia Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego i dodaje: – Analizowaliśmy wszystkie za i przeciw. Nie ma obaw, że powołanie do życia klasy sportowej w II LO zachwieje naborem do innych szkół.

9

Krzysztof Strzyż

Wyszliśmy naprzeciw ogromnym oczekiwaniom rodziców, których pociechy pragną realizować sportowe marzenia. Chcemy również zatrzymać odpływ sportowej młodzieży z Sanoka. Liczymy na zainteresowanie nowym oddziałem uczniów z zewnątrz. Wiemy, że są osoby, które już teraz wyrażają chęć powrotu do rodzinnego miasta na przykład z Warszawy. Myślę, że nowy oddział będzie strzałem w dziesiątkę. Na miejscu, młodzież będzie mogła liczyć na wysoki poziom nauczania i profesjonalną infrastrukturę sportową – mówi Krzysztof Strzyż, członek zarządu powiatu sanockiego.

3

Marek Cycoń

Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tej decyzji zarządu powiatu. Uważam, że jest to ważna sprawa dla życia szkoły. Myślę, że jeśli klub wykorzysta szansę, ta klasa może być dźwignią STSu. Pogodzenie nauki z grą jest niezwykle trudne, ale mam nadzieję, że przyszli uczniowie nie odpuszczą i staną na wysokości zadania. To również dobra informacja dla naszych nauczycieli. Szykowały się zwolnienia, teraz godzin do podziału będzie więcej – wyjaśnia Marek Cycoń, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

1

Foto: Red., Tomasz Sowa

22-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)