REKLAMA
REKLAMA

Wystawa malarstwa Pawła Wołczańskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Jutro wernisaż

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Pawła Wołczańskiego. Wernisaż odbędzie się w dniu 17 maja 2017 r. o godzinie 17.00 w Galerii 20. Wystawę zobaczyć można do 17 czerwca 2017 r. w godzinach pracy biblioteki.


??????????????????????Paweł Wołczański
Urodzony w 1999 roku w Krośnie. Początkujący artysta, uczeń I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Od 2014 roku stypendysta Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych: w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (Zatrzymane, ułożone, 2014), w Galerii Sztuki w Rymanowie Zdroju (2013, 2016), w Galerii w Iwoniczu Zdroju (2015), w bibliotece I LO w Krośnie (2013, 2014, 2016); brał udział w wystawach zbiorowych: w Pałacu Prezydenckim (2016), w Galerii Abakus w Warszawie (2015, 2016, 2017), w Pałacu Kazimierzowskim UW (2015, 2016) oraz w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2016, 2017).

Marlena Makiel-Hędrzak o artyście

Wystawa Pawła Wołczańskiego pt. „Ciała” ujawnia przenikanie się dwóch sposobów tworzenia, intuicyjnego i intelektualnego.

Autor z jednej strony rozmyśla nad tematem, kompozycją i metodą wyrażania, z drugiej zaś daje się porwać intuicji, gestowi, odczuciu. Płótna te dotyczą psycho-somatycznej kondycji człowieka, gdzie ciało jest tylko pretekstem lub narzędziem do opowieści o wnętrzu duchowym.

Skończoność i ból wobec pragnienia nieskończoności – to graniczne odczucie jest obecne w strukturze prac.

Wydaje się, iż na palecie autora najczęściej gości błękit, skojarzony z subtelnym modelunkiem pozostałych warstw koloru, jego przestrzenność i lekkość nadaje postaci znamiona klasycznej proporcji pomiędzy tym co wyrażalne a tajemnicą obecności. Kandyński porównuje odcienie tej barwy do brzmienia instrumentów muzycznych, według artysty wspaniałe, głębokie odcienie błękitu przypominają niskie dźwięki organów.

Swoista dźwięczność tonacji warstwy malarskiej spotyka się w twórczości Pawła Wołczańskiego z charakterystycznym już quasi muzycznym gestem, niektóre obrazy noszą cechy pośpiesznie notowanej melodycznej frazy, będąc zapisem obecności w czasie.

1

źródło: materiały nadesłane

16-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)