REKLAMA
REKLAMA

Zagórscy radni hojni dla szpitala. Dali 150 tys. zł, ale „coś za coś” (FILM)

Zagórscy radni hojni dla szpitala. Dali 150 tys. zł, ale „coś za coś” (FILM)

ZAGÓRZ/ PODKARPACIE. Zagórscy radni wspomogli sanocki szpital kwotą 150 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowego USG i alokację oddziału urazowo-ortopedycznego. Radni wystąpili jednak do dyrektora Henryka Przybycienia, by wstawił się za Zagórzem do NFZ, gdyż jest potrzeba utworzenia w tutejszym SP ZOZ poradni neurologicznej.


Dorota Mękarska

Henryk Przybycień, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku zawitał do Zagórza w towarzystwie lek. med. Małgorzaty Trawińskiej, ordynatora oddziału kardiologicznego i lek. med. Roberta Kobieli, ordynatora oddziału  urazowo-ortopedycznego. Goście przedstawili swój wniosek na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miejskiej.

Jak zaznaczył dyr. Przybycień, szpital  za ubiegły rok zanotował tzw. nadwykonania na kwotę 3,7 mln zł, z tego NFZ zapłacił tylko 700 tys. zł.

To jeden z problemów, który powoduje, że nie jesteśmy w stanie wygenerować środków na  bieżące potrzeby – poinformował dyrektor.

Staruszek musi być zastąpiony aparatem nowej generacji

Szpital stanął natomiast przed dwoma zadaniami. Inwestycje będą kosztować 270 tys. zł. Jedna z nich to zakup nowego aparatu USG na potrzeby oddziału kardiologicznego.

To narzędzie, które pozwala w bardzo szybki sposób postawić diagnozę i zaplanować leczenie – podkreśla szef szpitala.

Rocznie na sanocką kardiologię trafia około 2300 pacjentów.  Ponad 1 mln zł tzw. nadwykonań dotyczy właśnie procedur kardiologicznych. Dzięki temu, że szpital niejako sponsoruje NFZ pacjenci mogą w miarę szybko podjąć leczenie, choć oczywiście potrzeby w tej dziedzinie są znacznie większe, o czym świadczą kolejki do poradni kardiologicznej.

Oddział dysponuje aparatem USG, który liczy 10 lat. W stosunku do modeli nowej generacji jest to prawdziwy staruszek.

Jest to aparat z innej epoki – mówi Przybycień.

Wniosek dyrektora poparła ordynator Małgorzata Trawińska, która wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia w gminie Zagórz tzw. białej soboty lub białej niedzieli, w ramach której  sanoccy kardiolodzy będą diagnozować pacjentów z problemami sercowymi. Kilkakrotnie takie akcje w Zagórzu były już organizowane i jak podkreśliła pani ordynator lekarzom udało się „wyłapać” kilka trudnych przypadków.

Służymy pomocą – zadeklarowała pani doktor.

Przeniesienie oddziału pozwoli mu rozwinąć skrzydła

Kolejne wydatki szpitalne związane są z alokacją oddziału  urazowo-ortopedycznego. Pieniądze są potrzebne na przeprowadzenie koniecznych prac budowlanych.

Oddział ortopedyczny funkcjonuje obecnie w bardzo złych warunkach. Ze względu na ciasnotę nie ma miejsca do rehabilitacji pacjentów.  Szpital musi te warunki poprawić, nie tylko ze względu na wymagania Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkich z myślą o komforcie pacjentów i pracy kadry medycznej.

Przeniesienie oddziału stworzy możliwość wykonywania  większej liczby operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Sanoccy lekarze są w stanie udźwignąć to zadanie, bo jak pokazują dane z pierwszych miesięcy tego roku już przeprowadzono 16 zabiegów, a tyle samo wykonywało się ich w poprzednich latach w ciągu roku.

–  Okres oczekiwania na protezę biodrową w Polsce wynosi od 3 do 12 lat, a jest szansa, by robić te zabiegi w tym roku w Sanoku  – poinformował radnych ordynator Robert Kobiela.

Sanoccy lekarze współpracują z prof. dr. hab. n. med. Ireneuszem Kotelą, ordynatorem  Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie, prawdziwą sławą w tej dziedzinie. Od 2008 roku w Sanoku przeprowadzono około 300 takich zabiegów

Radni nie pierwszy raz pomogli sanockiemu szpitalowi, ale teraz sami oczekują pomocy

Radni już w trakcie posiedzenia komisji ze zrozumieniem odnieśli się do wniosku dyrekcji szpitala. Podkreślali, że już kilkakrotnie gmina Zagórz taka pomoc wyświadczyła. Projekt uchwały trafił na sesję Rady Miejskiej w Zagórzu, gdzie został przegłosowany.

Radni oczekują jednak, że dyr. Henryk Przybycień wspomoże zabiegi SP ZOZ w Zagórzu dotyczące utworzenia poradni neurologicznej, w której lekarz przyjmowałby pacjentów raz w tygodniu.

Chcielibyśmy stworzyć naszym pacjentom odrobinę komfortu – stwierdziła Ewa Baranowska, dyrektor SP ZOZ w Zagórzu.

NFZ nie patrzy jednak na ten projekt przychylnym okiem, gdyż przychodnie neurologiczne funkcjonują w Sanoku i Lesku. Utworzenie kolejnej, jest według NFZ, niepotrzebne.

Dyr. Przybycień nie ukrywał, że zadanie, które przed nim postawiono jest trudne, m.in. ze względu na to, że funkcjonowanie przychodni jest obwarowane wymogami, które w przypadku Zagórza nie są możliwe do spełnienia.

Już jutro zaprezentujemy materiał filmowy dotyczący debaty o poradni neurologicznej w Zagórzu.

1

Edward Wojnar (z lewej) – przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Finansów oraz Henryk Przybycień – dyrektor SP ZOZ w Sanoku

05-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)