REKLAMA
REKLAMA

Koniec protestu pielęgniarek! Wypracowano porozumienie

SANOK / PODKARPACIE. W 10. dniu protestu głodowego pielęgniarek w sanockim szpitalu doszło do podpisania porozumienia z władzami szpitala. Panie opuściły już korytarz nieczynnego oddziału ginekologiczno-położniczego.

– To dla nas wszystkich jest nauka. Cieszę się, że teraz spokojnie będziemy mogły chodzić do pracy – mówiła podczas spotkania Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku.

– Chcę gorąco podziękować za współpracę. Droga do kompromisu była trudna. To jest sukces nas wszystkich – stwierdził Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku. – Od jutra wznawiamy normalną pracę szpitala, normalne przyjęcia pacjentów – dodał.

Równocześnie na stronie internetowej SP ZOZ w Sanoku pojawił się taki komunikat:

Działając w imieniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Sanoku, informuję, iż w dniu dzisiejszym, tj. 26.10.2018 r., zawarte zostało porozumienie z Zarządem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku, kończące trwający od 2014 r. spór zbiorowy. W związku z powyższym, Szpital w Sanoku wznowi normalny tryb pracy, w tym realizację planowych przyjęć pacjentów, z dniem 27.10.2018 r.

Przypomnijmy, że sanockie pielęgniarki były w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od 2014 roku. Wówczas wystosowano kilka postulatów, których spełnienie miało być gwarantem porozumienia.

Pierwszy postulat dotyczył wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych minimum o 500 zł, drugi – waloryzacji pensji corocznie o 15%, do momentu osiągnięcia przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z publikacjami GUS. Następne postulaty dotyczyły zwrotu funduszu socjalnego. W 2007 roku pielęgniarki i położne zrzekły się jego połowy na rzecz ratowania kondycji szpitala. Kolejne postulaty dotyczyły kwestii organizacyjnych, mianowicie aby pielęgniarki i położne wykonywały tylko te czynności, które mieszczą się w ich zakresie pracy (a nie wymagano od nich chociażby czynności biurowych). Jeden z postulatów dotyczył także likwidacji dyżurów jednoosobowych – i ten rzeczywiście spełniono. Pielęgniarki i położne podnosiły także kwestie warunków i bezpieczeństwa pracy, stworzenia im odpowiednich warunków do jej wykonywania, czy zapewnienia odzieży ochronnej.

Dopiero po 4 latach udało się osiągnąć porozumienie. I tak pielęgniarki otrzymają podwyżki o 300 złotych. Pierwsza rata zostanie wypłacona już od 1 listopada, kolejna – wraz z początkiem nowego roku. W kwestii rewaloryzacji wynagrodzeń  ma być ona sfinalizowania w przeciągu najbliższych 3 lat. Będzie też nowy system wynagradzania uwzględniający kwalifikacje i staż pracy. Ponadto dyrekcja szpitala będzie pokrywać koszty szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje oraz zapewniać pielęgniarkom odzież ochronną do pracy.

 

foto: Tygodnik Sanocki


ZOBACZ TAKŻE:

PROTEST GŁODOWY: Nowa propozycja rozwiązania sporu. Będzie przełom?

PROTEST PIELĘGNIAREK: Jeżeli do piątku nic się nie zmieni, szpital może przestać funkcjonować (VIDEO, FOTO)

PROTEST GŁODOWY: Nie ma porozumienia między dyrekcją a pielęgniarkami

PIELĘGNIARKI: „Nikt nie chce z nami rozmawiać”. Rozpoczęła się głodówka w sanockim szpitalu (FOTO, VIDEO)

26-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)