REKLAMA
REKLAMA

Koniec protestu pielęgniarek! Wypracowano porozumienie

SANOK / PODKARPACIE. W 10. dniu protestu głodowego pielęgniarek w sanockim szpitalu doszło do podpisania porozumienia z władzami szpitala. Panie opuściły już korytarz nieczynnego oddziału ginekologiczno-położniczego.

– To dla nas wszystkich jest nauka. Cieszę się, że teraz spokojnie będziemy mogły chodzić do pracy – mówiła podczas spotkania Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku.

– Chcę gorąco podziękować za współpracę. Droga do kompromisu była trudna. To jest sukces nas wszystkich – stwierdził Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku. – Od jutra wznawiamy normalną pracę szpitala, normalne przyjęcia pacjentów – dodał.

Równocześnie na stronie internetowej SP ZOZ w Sanoku pojawił się taki komunikat:

Działając w imieniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Sanoku, informuję, iż w dniu dzisiejszym, tj. 26.10.2018 r., zawarte zostało porozumienie z Zarządem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku, kończące trwający od 2014 r. spór zbiorowy. W związku z powyższym, Szpital w Sanoku wznowi normalny tryb pracy, w tym realizację planowych przyjęć pacjentów, z dniem 27.10.2018 r.

Przypomnijmy, że sanockie pielęgniarki były w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od 2014 roku. Wówczas wystosowano kilka postulatów, których spełnienie miało być gwarantem porozumienia.

Pierwszy postulat dotyczył wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych minimum o 500 zł, drugi – waloryzacji pensji corocznie o 15%, do momentu osiągnięcia przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z publikacjami GUS. Następne postulaty dotyczyły zwrotu funduszu socjalnego. W 2007 roku pielęgniarki i położne zrzekły się jego połowy na rzecz ratowania kondycji szpitala. Kolejne postulaty dotyczyły kwestii organizacyjnych, mianowicie aby pielęgniarki i położne wykonywały tylko te czynności, które mieszczą się w ich zakresie pracy (a nie wymagano od nich chociażby czynności biurowych). Jeden z postulatów dotyczył także likwidacji dyżurów jednoosobowych – i ten rzeczywiście spełniono. Pielęgniarki i położne podnosiły także kwestie warunków i bezpieczeństwa pracy, stworzenia im odpowiednich warunków do jej wykonywania, czy zapewnienia odzieży ochronnej.

Dopiero po 4 latach udało się osiągnąć porozumienie. I tak pielęgniarki otrzymają podwyżki o 300 złotych. Pierwsza rata zostanie wypłacona już od 1 listopada, kolejna – wraz z początkiem nowego roku. W kwestii rewaloryzacji wynagrodzeń  ma być ona sfinalizowania w przeciągu najbliższych 3 lat. Będzie też nowy system wynagradzania uwzględniający kwalifikacje i staż pracy. Ponadto dyrekcja szpitala będzie pokrywać koszty szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje oraz zapewniać pielęgniarkom odzież ochronną do pracy.

 

foto: Tygodnik Sanocki


ZOBACZ TAKŻE:

PROTEST GŁODOWY: Nowa propozycja rozwiązania sporu. Będzie przełom?

PROTEST PIELĘGNIAREK: Jeżeli do piątku nic się nie zmieni, szpital może przestać funkcjonować (VIDEO, FOTO)

PROTEST GŁODOWY: Nie ma porozumienia między dyrekcją a pielęgniarkami

PIELĘGNIARKI: „Nikt nie chce z nami rozmawiać”. Rozpoczęła się głodówka w sanockim szpitalu (FOTO, VIDEO)

26-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)