REKLAMA
REKLAMA

Na wesoło, regionalnie i smacznie (ZDJĘCIA)

KOMAŃCZA / PODKARPACIE. 4 sierpnia br. odbyły się 24. Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji tradycyjnie już na placu nad Osławicą.

Program tegorocznej edycji był niezwykle bogaty. Wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk oficjalnie rozpoczął obchody od powitania licznie przybyłych gości, wśród których znalazł się przedstawiciel sponsora głównego POLSKIEJ SPÓŁKI GAZWONICTWA – Adam Pęzioł – dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego, Polska Spółka Gazownictwa sp. z. o.o. w Jaśle, pełniący funkcję prezesa Stowarzyszenia Ośrodka Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, były minister finansów. Stanisław Chęć starosta sanocki w imieniu marszałka Marka Kuchcińskiego odczytał przygotowany list. Dr Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP przekazał dyrektor GOK-u w Komańczy Krystynnie Galik-Harhaj list z podziękowaniem za zaproszenie. Na imprezę przybyli również. Janusz Cecuła wicestarosta sanocki, płk Marek Grabek dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, Piotr Łański nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza, Zbigniew Pawłowski nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, Jan Sudyk zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie, ppor. Tomasz Drwięga WKU w Sanoku, Jolanta Bartnicka-Węgrzyn – dyrektor Biura LGD Nasze Bieszczady, radni Powiatu Sanockiego, wójtowie ościennych gmin, starostowie gmin partnerskich ze Słowacji, przedstawiciele wsi Myszkowice na Ukrainie, radni Rady Gminy Komańcza, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, instytucji, organizacji pozarządowych Gminy Komańcza.

Obchody święta Komańczy rozpoczęły się konkursem kulinarnym na najlepszą potrawę regionalną dla KGW z terenów powiatów sanockiego i leskiego. Współorganizatorami konkursu i fundatorami nagród byli Nadleśnictwo Komańcza, Nadleśnictwo Lesko, LGD Nasze Bieszczady oraz Powiat Sanocki. W kulinarne szranki stanęło 10 kół: KGW w Czystogarbie, Nowym Łupkowie, Wolicy, Średniej Wsi, Bukowsku, Zarszynie, Nowosielcach, Szczawnem-Kulasznem, Pobiednie i Stowarzyszenie 50+ w Komańczy. Jury w składzie Piotr Łański, Zbigniew Pawłowski, Stanisław Chęć, Jolanta Bartnicka-Węgrzyn, Janusz Cecuła oceniali wszystkie konkursowe potrawy pod względem smaku, estetyki, oryginalności i prostoty w przygotowaniu. Jednogłośnie jury zwycięzcą ogłosiło KGW w Nowym Łupkowie za zupę gulaszową z jeleniny z pogaczem i tartę serową z frużeliną borówkową – 185 pkt.. Drugie miejsce przyznano KGW w Średniej Wsi za gołąbki ziemniaczane i chleb na zakwasie z dyni 181 pkt. Trzecie miejsce zdobyło KGW w Czystogarbie za pieczeń z baraniny z zasmażaną kapustą z pieczonymi ziemniakami w mundurkach oraz torcik truskawkowy 178 pkt.

Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy zorganizował dla dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pt. „Moja Komańcza”, którego celem było promowanie Gminy Komańcza, przedstawienie najciekawszych miejsc w gminie oraz kreatywne spędzanie wolnego czasu i rozwijanie pasji. W konkursie udział wzięło ponad 30 dzieci przebywający na wakacjach oraz zamieszkałych na terenie gminy. Nagrody dla laureatów ufundowały LGD Nasze Bieszczady oraz GOK w Komańczy. W czterech kategoriach wiekowych zostali wyłonieni następujący laureaci:

Kat. 3 – 6 lat:
I m. Kacper Witek z SP w Rzepedzi
II m. Tymon Kołodziej z SP w Komańczy i Maja Andreghetti (Włochy)
III m. Kamila Winkowska z SP w Komańczy oraz Wiktoria Pękala z SP w Rzepedzi

Kat. Klasy I-III
I m. Lena Kopylec z SP w Komańczy
II m. Julia Wasylów z SP w Rzepedzi oraz Bruno Budzyn SP w Łupkowie
III m. Nicol Marczak z SP w Trepczy

Kat. klasy IV-VI
I m. Julia Bodnar z SP w Rzepedzi oraz Maja Winkowska z SP w Komańczy
II m. Marcin Michalik z SP w Wisłoku Wielkim oraz Maja Stępień z SP w Warszawie
III m. Wiktoria Bodnar z ZS w Pobiednie

Kat. klasy VII-szkoła średnia
I m. Kamila Kucap z SP w Wisłoku Wielkim – dodatkowa nagroda za najlepszą pracę
II m. Ewa Stankiewicza z LO w Rymanowie

Spośród wszystkich uczestników dodatkowo rozlosowano nagrody, które wręczała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy Krystyna Galik-Harhaj. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się teatrzyk kukiełkowy dla dzieci pt. Przygody wesołego Psiuńcia. Następnie na scenie swoje umiejętności taneczne przedstawiły dzieci i młodzież z Gminy Komańcza pod opieką Doroty Kołodziej. W pobliżu sceny animatorzy zorganizowali różne zabawy dla dzieci: wulkan konfetti, zabawę z gigantycznym smerfem, gigantyczne bańki mydlane, przeciąganie liny, spodnie trójmilowe, ścianę wspinaczkową, kulę na wodzie, eurobungee i inne. Ze zjeżdżalni i suchego basenu dzieci korzystały za darmo. Dodatkowo była możliwość malowania twarzy i otrzymania balonikowego zwierzątka.

Koncerty rozpoczęły się od występu gospodarzy zespołu Łem-My. Po koncercie wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk podpisał list intencyjny w związku z nawiązaniem współpracy partnerskiej z wsią Myszkowice w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie reprezentowaną przez Oksanę Farynę – wójta Myszkowic. Następnie na scenie pojawili się: Jacy Tacy z Jaślisk, zespół Šiňava ze Słowacji, Pogórzanie z Dynowa, Pogwizdani z Łącka, ROMPEY i gwiazda wieczoru: Ivan Komarenko. Trzeba przyznać, że zespoły porwały tłumy do zabawy. Pomiędzy koncertami przed sceną pojawiła się tajemnicza krowa Mućka. Miało to związek z konkursem na najszybsze dojenie. Spośród publiczności, chętni panowie mogli się wykazać w najszybszym udojeniu szklanki mleka. Nagrodę główną – weekend w hotelu ze Spa ufundował Hotel Nafta Krosno. Najlepiej sobie poradził z tym zadaniem Piotr Nowak z czasem 0:7:18 sek. Drugi był Leon Walko 0:22:21 sek., trzeci Leszek Chrząszcz z czasem 0:23:16. Czwarte miejsce zajął Włodzimierz Kopylec z czasem 0:37:18 sek., piąty był Janusz Gliniewicz 1:37:00, szóstą pozycję zajął Józef Dygoń z czasem 4:0:0 sek. Pozostali w nagrodę otrzymali wejściówki na dansingi.

Na koniec doznaniami teatralno-świetlnymi uraczył wszystkich Arche – teatr ognia spektaklem pt. Strażacy, z dedykacją dla wszystkich strażaków za ich trud, ciężką pracę i poświęcenie w ratowaniu i pomaganiu innym.

Sponsorem głównym XXIV Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji była Polska Grupa Gazownictwa: www.psgaz.pl, wsparli nas również: Nadleśnictwo Komańcza, Nadleśnictwo Lesko, LGD Nasze Bieszczady, Starostwo Powiatowe w Sanoku, Hotel Krosno Nafta, Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej, Mazovia, oddział w Rzeszowie. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach imprezy: KGW w Czystogarbie za przygotowanie smacznych potraw, wójtowi Jaślisk, za nieodpłatne użyczenie stołów i ławek, OSP w Komańczy za zabezpieczenie i kierowanie ruchem, p. Januszowi Kowalskiemu wraz z druhami OSP w Nowym Łupkowie, asp. szt. Mariuszowi Wyce wraz z funkcjonariuszami w Komańczy. Podziękowania skierowane są w szczególności do sponsorów za wsparcie materialne i rzeczowe. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy Krystyna Galik-Harhaj wyrazy uznania i ogromne podziękowania za zaangażowanie w przygotowania imprezy kieruje do Pracowników GOK-u. W przyszłym roku odbędą się jubileuszowe 25. Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji, na które już dziś serdecznie zapraszamy!

materiały nadesłane

07-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)