REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: 3 stopień ostrzeżeń hydrologicznych. Pogotowie przeciwpowodziowe dla 13 powiatów (FILM, FOTO)

PODKARPACIE. Straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu intensywnie pracują, aby zminimalizować skutki sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, która od kilku dni ma miejsce w województwie podkarpackim. Po wczorajszym wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem Prezesa Rady Ministrów, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart nadal pozostaje w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawieckim.

AKTUALIZACJA GODZ. 15.00

Do chwili obecnej Wojewoda wydała z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych ponad pół miliona worków, 700 m rękawów przeciwpowodziowych, automatyczną ładowarkę do piasku oraz osuszacze, znacząco wspierając w ten sposób działania jednostek samorządu terytorialnego oraz straży pożarnej i wód polskich.

Ustabilizowała się sytuacja na południu województwa podkarpackiego. W ciągu ubiegłej doby na przeważającym obszarze zaobserwowano opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.

Nadal na terenie województwa podkarpackiego (dla wszystkich powiatów) obowiązuje od godz. 19:00 dnia 24.05.2019 do godz. 06:00 dnia 26.05.2019 OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 3 stopnia wydane przez IMGW-PIB dot. wezbrania wód na rzece Wiśle oraz rzece Łęg.

 • Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są w dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych. Przewiduje się na Wiśle dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wały są monitorowane i zabezpieczane. Trwa cały czas zabezpieczanie wałów cofkowych na dopływach.
 • Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. Na terenie gminy Grebów występuje w tym momencie najtrudniejsza sytuacja, lokalnie zalane są drogi oraz posesje. Na miejscu działają wszystkie służby.

Na zbiornikach retencyjnych: Besko na Wisłoku, Klimkówka na Ropie i Solina na Sanie zachowane są w dalszym ciągu rezerwy powodziowe.

Nadal podtrzymane jest ogłoszone przez Wojewodę Podkarpackiego pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):

 • jasielskiego
 • dębickiego
 • mieleckiego
 • ropczycko-sędziszowskiego
 • kolbuszowskiego
 • tarnobrzeskiego
 • Tarnobrzeg
 • krośnieński
 • Krosno
 • strzyżowski
 • rzeszowski
 • Rzeszów
 • stalowowolski

Prognozy pogody na najbliższą dobę są optymistyczne. IMGW przewiduje przelotne opady deszczu oraz ogólną poprawę pogody.

Stan na godzinę 09.00

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja występuje na drogach powiatu mieleckiego. Miejscowe utrudnienia związane z podtopieniami występują w kilku miejscach:

 • drogi powiatowe w miejscowościach: Trzciana, Dąbrówka Osuchowska, Szafranów, Kawęczyn, Wampierzów, Wierzchowiny, Rydzów, Dulcza Wielka.

W powiecie stalowowolskim przywrócony został ruch na drodze powiatowej Stany – Laski w miejscowości Stany oraz na drodze powiatowej Stany – Maziarnia w miejscowości Kozły. Utrudnienia występują jednak na drogach lokalnych w gminie Bojanów – w miejscowościach Przyszów Kliny oraz Przyszów Kołodzieje.

 

foto: KW PSP w Rzeszowie/rzecznik prasowy

Na terenie powiatu kolbuszowskiego nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 875 w Raniżowie na ulicy Grunwaldzkiej (nieprzejezdny most). Wyłączone z ruchu zostały mosty na drogach gminnych w miejscowości Wola Rusinowska i Poręby Dymarskie.

Sytuacja w powiatach m.in. strzyżowskim, brzozowskim, niżańskim została opanowana, tam drogi są już przejezdne.

Policyjne radiowozy patrolują tereny dotknięte powodzią. Tam, gdzie przejazd samochodów, jest niemożliwy policjanci organizują objazdy. Wczoraj do akcji włączony został również policyjny śmigłowiec, który z góry monitorował sytuację na zagrożonym obszarze.

Terytorialsi wspierają działania strażaków

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają działania strażaków w gm. Wadowice Górne oraz innych miejscach, gdzie mieszkańcy zostali dotknięci skutkami intensywnych opadów deszczu. Na miejscu jest blisko 100 żołnierzy podkarpackiej brygady wyposażonych w maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki oraz specjalistyczny sprzęt pomagający walczyć ze skutkami podtopień i powodzi.

22 maja 2019 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody podkarpackiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminach mieleckiej i kolbuszowskiej. Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia i udzielenia pomocy. W trybie alarmowym aktywowano żołnierzy dębickiego batalionu lekkiej piechoty wchodzących w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ruszyli na pomoc poszkodowanym.

Od tego momentu nieprzerwanie Terytorialsi służący w Podkarpackiej Brygadzie pomagają w uszczelnianiu wałów i usuwaniu skutków powodzi spowodowanych silnymi opadami deszczu szczególnie w miejscowościach najbardziej poszkodowanych, sołectw Jamy oraz Izbiska gmina Wadowice Górne.

Od początku września 2018 r. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej posiada w gotowości moduł zadaniowy, taki jak ten, który uruchomiony został, by od środy jak najskuteczniej wspierać społeczności lokalne na terenie Podkarpacia, które dotknęły skutki klęski żywiołowej.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęsk żywiołowych w stałych rejonach odpowiedzialności 3. Brygady Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu to jeden z celów i część misji naszej formacji, która jest stawiana na pierwszym miejscu, co lokalni Terytorialsi udowodnili stawiając się licznie do pomocy w tym trudnym czasie kryzysu jaki dotknął nasz region.

Na filmie sytuacja na drogach po nocnej nawałnicy w powiecie strzyżowskim.
Nagranie wideo z drona: Jacek Faraś, KPP w Stalowej Woli. Na filmie tereny dotknięte powodzią w gminie Bojanów.

KWP


POWIAT SANOCKI

Na szczęście w naszym powiecie sytuacja się stabilizuje. Od wczoraj (24 maja) strażacy interweniowali tylko raz, na zgłoszenie dotyczące wypompowania zanieczyszczonej wody ze studni.

W powiecie sanockim, zarówno San, Osława, jak i Pielnica znajdują się w strefie stanów średnich. Woda cały czas opada (stan na godzinę 11.00 25 maja).

Wskazania ze stacji hydrologicznych:

Zagórz (stan wody 136 cm)

Nowosielce (stan wody 159 cm)

Hoczew (stan wody 125 cm)

Sanok-Olchowce (stan wody 180 cm)


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jazowa zalana. Zdjęcia nadesłane przez Internautę

POWIAT BRZOZOWSKI: Zalane drogi, domy i pola. Skutki gwałtownych opadów (ZDJĘCIA)

Zagrożone łowisko w Hłomczy. Mały potok zamienił się w rwącą rzekę (ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI: Zalane domy i postawione zapory przeciwpowodziowe (FOTO)

 

 

25-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)