REKLAMA
REKLAMA

WIĘZIENIE W SANOKU: Budowa ruszy wiosną? Inwestycja za ponad ćwierć miliarda złotych

SANOK / PODKARPACIE. To przesądzone. W Sanoku powstanie nowoczesny zakład karny. Inwestycja ma kosztować ćwierć miliarda złotych, a prace najprawdopodobniej ruszą już wiosną 2020 roku.

 

O zakładzie karnym w Sanoku mówi się od przeszło dwóch lat. O możliwości zrealizowania inwestycji w mieście poinformował w 2017 roku Patryk Jaki, ówczesny wiceminister sprawiedliwości, podczas konferencji prasowej w sanockim magistracie.

Informacja wywołała różne odczucia u mieszkańców. Jedni widzieli w niej szansę na nowe miejsca pracy, dodatkowe zatrudnienie i spore podatki dla miasta, inni upatrywali w inwestycji zagrożenie, związane z obecnością około 1000 więźniów w zakładzie.

Realizacja nowoczesnego więzienia jest już przesądzona. W sierpniu uprawomocniło się pozwolenie na budowę.

Obecnie czekamy na informację o finansowaniu inwestycji. Finansowanie ma być z budżetu więziennictwa. W momencie gdy decyzje takie będą podjęte, uruchomimy procedurę wyłonienia wykonawcy. Będzie to miało oczywiście formę przetargu. Procedura ta trwa ok 6 m-cy. Po tym okresie rozpoczną się prace budowlane – mówi mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Dokumentacje projektową na budowę zakładu karnego w Sanoku opracowywało konsorcjum firm: Urban Project Sp. z o.o. z Sanoka i Studio Architektury Archi Group Chrobak Marek z Rzeszowa.

Jak zapewnia mjr Wójtowicz, Zakład Karny w Sanoku będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek penitencjarnych w kraju.

Projekt zakłada, że jednostka pomieści ok 1000 skazanych z możliwością rozbudowy w przyszłości. Zostanie on zlokalizowany na obrzeżach miasta – przy ulicy Stróżowskiej. Na terenie jednostki oprócz pawilonów mieszkalnych zostanie zlokalizowana cała infrastruktura niezbędna do funkcjonowania zakładu karnego: pomieszczenia administracyjne, magazyny, strzelnica, zaplecze socjalne dla funkcjonariuszy i pracowników, warsztaty, parkingi, infrastruktura elektroniczna i ochronna dla zapewnienia bezpieczeństwa – wylicza rzecznik.

Ponadto na 11-hektarowej działce powstanie hala produkcyjna o powierzchni 4 tysiące metrów kwadratowych, w której zatrudniani będą osadzeni w ramach rządowego programu “Praca dla więźniów”.

– Według szacunków resortu w hali może pracować od 300 nawet do 600 więźniów. W ten sposób osadzeni będą mogli zarobić na swoje utrzymanie. Dzięki programowi przedsiębiorcy zatrudniający skazanych będą mogli uzyskać ulgi do 40% kosztów zatrudnienia więźnia – podaje Jarosław Wójtowicz.

Więzienie to również zysk dla lokalnych przedsiębiorców – nie tylko tych zatrudniających skazanych. To rynek zbytu na produkty i usługi niezbędne do funkcjonowania zakładu – począwszy od dostaw chleba skończywszy na specjalistycznych usługach wyspecjalizowanych firm. Funkcjonujący w lokalnym środowisku zakład karny to również potencjalny pracodawca. Planuje się, że załoga będzie liczyła ok 350 osób. Trzeba pamiętać, że chociaż część zatrudnionej kadry będą to osoby z doświadczeniem zawodowym – to z pewnością dla wielu osób będzie to szansa na zatrudnienie – podsumowuje rzecznik.

Wedle szacunków nowy zakład karny miałby być gotowy końcem 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

SANOK: Miasto przekazało działkę o powierzchni 11.52 ha dla więziennictwa (FILM, ZDJĘCIA)

WIĘZIENIE W SANOKU: NIŻNIK: „Dlaczego nie było referendum?”. URUSKI: „Żałosna akcja w sieci. Gra na ludzkich emocjach w celach wyborczych”

ZAKŁAD KARNY: 1,5 miliona na przygotowanie terenów pod inwestycję. Nieruchomość w ścisłym centrum przejmie miasto (FILMY)

 

wizualizacje: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

 

26-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)