REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Co klienci PBSu będą mogli zrobić we wtorek? (NOWE INFORMACJE, WYWIAD)

SANOK / PODKARPACIE. Publikujemy nowe informacje w sprawie zmian w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. W rozmowie z naszym reporterem, Filip Dutkowski – rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tłumaczy, co nas czeka w najbliższych dniach. Odpowiada również na pytanie czy PBS mógł wcześniej poinformować swoich klientów o nadchodzącej restrukturyzacji.

Dzisiaj rano Sanok obiegła informacja o wstrzymaniu funkcjonowania Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji. Sanoczanie i wszyscy inni klienci banku nie mogą wybierać pieniędzy z bankomatów, ani zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Nieczynne są wszystkie placówki PBS.

Najważniejszą informacją dla klientów indywidualnych jest to, że klienci detaliczni (indywidualni), w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy, oraz MŚP, zachowują swoje środki w całości. Taką wiadomość przekazał Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, którego poprosiliśmy o dodatkowe wyjaśnienia.

Tomasz Sokołowski, Esanok.pl: Dlaczego PBS nie poinformował swoich klientów o tym, że może dojść do restrukturyzacji? Wielu mieszkańców naszego regionu zostało zaskoczonych niekiedy w trakcie zakupów czy podczas wykonywania transakcji w bankowości elektronicznej.

Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: Proces przymusowej restrukturyzacji rozpoczyna się w momencie doręczenia decyzji bankowi. O tym, że w banku zostanie przeprowadzona restrukturyzacja, PBS dowiedział się dzisiaj rano. Zgodnie z przepisami nie można informować o takich działaniach wcześniej. PBS nie mógł przekazać swoim klientom informacji w tej sprawie.

T.S.: Czy w najbliższy wtorek wszyscy klienci PBS będą mogli wybrać pieniądze z banku?

F.D.: Wszyscy klienci PBS zostaną przeniesieni do nowego podmiotu Banku Nowego BFG, w którym 100% udziałów posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Takie rozwiązanie oznacza stabilność kontynuacji działalności. Klienci PBS – zagrożonego upadłością, zostaną przeniesieni do Banku Nowego BFG S.A., który mając 100 mln zł kapitału gwarantuje kontynuację jego działalności. Środki klientów indywidualnych będą w pełni gwarantowane i w pełni chronione. Od wtorku 21 stycznia 2020 roku klienci będą obsługiwani jak do tej pory. Będą działać bankomaty i karty płatnicze, a także bankowość elektroniczna. Będą funkcjonować te same dane do logowania. W skrócie, będzie można dysponować swoimi środkami poprzez wszystkie dostępne kanały.

T.S.: Co z jednostkami samorządu terytorialnego? Wiele urzędów zlokalizowanych na południu Podkarpacia posiada rachunki właśnie w PBSie.

F.D.: Istotna część środków jednostek samorządu terytorialnego zostanie przeniesiona do nowego banku. Pewna część pozostanie jednak w PBSie w celu pokrycia strat. Trzeba tutaj podkreślić, że gdyby doszło do upadłości PBSu, środki samorządów nie byłyby w żaden sposób chronione i jednostki te, musiałyby się pogodzić z ich utratą. Dzięki restrukturyzacji, uratowana zostanie istotna część zgromadzonych środków.

T.S.: Czy wszyscy pracownicy PBSu mogą być spokojni o pracę?

F.D.: Wszyscy pracownicy, którzy wyrażą taką wolę zostaną przeniesieni do nowego banku i zachowają stanowisko. Nie dotyczy to jedynie zarządu, który został rozwiązany. Zawieszone zostały także kompetencje rady nadzorczej.

T.S.: Dziękuję za rozmowę.

O czasowym zawieszeniu działalności PBS pisaliśmy TUTAJ:

SANOK: Bank PBS czasowo zawieszony! Trwa przymusowa restrukturyzacja (FOTO)

SANOK: „Do wtorku bez jedzenia”. Klienci o zamknięciu banku (VIDEO, SONDA)

PBS Bank zamknięty. Problemy samorządów (KOMUNIKAT)

17-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)