REKLAMA
REKLAMA

Coraz więcej osób ogłasza bankructwo. Rekordzista z powiatu sanockiego ma ponad 400 tys. złotych długu!

POWIAT SANOCKI / SANOK / PODKARPACIE. Ponad milion złotych długu mają osoby z powiatu sanockiego, które tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ogłosiły upadłość konsumencką. Rekordzista z naszego powiatu to 50-latek z zadłużeniem przekraczającym 400 tys. złotych. Upadłości konsumenckich jest coraz więcej. Liberalizacja przepisów w tym zakresie z ubiegłego roku, jeszcze tę tendencję wzmocni.

W ciągu sześciu lat, pomiędzy 2015 a 2020 rokiem, wzrost ogłoszonych przez sąd upadłości konsumenckich sięga około 500%. Z 2 tys. do ponad 10 tys. decyzji o bankructwie osoby prywatnej. Według specjalistów, w kolejnych latach tendencja może zostać wzmocniona, między innymi poprzez liberalizację przepisów w tym zakresie. Od 2020 roku, sądy nie oddalają w takim stopniu jak wcześniej, wniosków o upadłość ze względu na doprowadzenie do zadłużenia w sposób umyślny lub wskutek rażącego niedbalstwa. Dzięki temu, dla wielu osób otworzy się do tej pory zamknięta furtka.

W 2021 roku, do maja, w województwie podkarpackim ogłoszono 285 upadłości konsumenckich na łączną kwotę 20 751 651 złotych.

Dla porównania, w całym roku poprzednim mieliśmy 556 bankructw, a zsumowana kwota długów wyniosła 46 743 128 złotych. Podobnie było w roku 2019: 545 upadłości i łącznie 48 099 847 złotych długu.

Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR / BIG InfoMonitor. Foto: BIK

Z informacji przekazanych nam przez Dianę Borowiecką, starszego specjalistę w departamencie marketingu i PR Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że na Podkarpaciu rekordzistą, jeśli chodzi o długi jest 62-letni mieszkaniec Przemyśla, którego zadłużenie wyliczono na ponad 2 mln złotych! W gronie największych dłużników jest jeszcze 44-letnia mieszkanka powiatu stalowowolskiego z zaległościami na ponad milion złotych i 50-latka z Rzeszowa z zobowiązaniami na 630 tys. złotych.

W powiecie sanockim, od początku 2021 roku do końca maja, upadłość konsumencką ogłosiło 9 osób. Łączna kwota długów to 1 171 701 złotych. Co ciekawe, kwota ta już teraz przewyższa zadłużenie mieszkańców powiatu sanockiego, które zbankrutowały w całym 2020 roku.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor podaje nam, że przez 12 miesięcy 2020 roku upadłość ogłosiło 15 osób. Kwota długów wyniosła 1 067 665 złotych. Rok wcześniej ze spłatą należności nie poradziło sobie 16 mieszkańców naszego regionu. Do uregulowania mieli 2 833 307 zł.

Rekordzistą wśród mieszkańców powiatu sanockiego jest 50-letni mężczyzna z zadłużeniem w kwocie 408 026 złotych. Na drugim miejscu 34-latka i 276 563 złote długu, na trzecim 33-latek, który do uregulowania miał 119 363 złote.

 

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to narzędzie wprowadzone do polskiego prawa w 2009 roku i skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Polega na wszczęciu postępowania sądowego, którego celem jest redukcja lub umorzenie zobowiązań. Jak tłumaczy portal totalmoney.pl upadłość umożliwiona została jedynie osobom, które są niewypłacalne, czyli niebędące w stanie regulować swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Głównym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie, które może polegać na: zaspokojeniu wierzycieli np. z majątku dłużnika i umorzeniu części lub całości długów.

Co ważne, w 2020 roku w życie weszły zmiany w ustawie, które liberalizują przepisy związane z powodami wystąpienia zadłużenia.

Według najnowszych przepisów sądy nie będą jak wcześniej oddalać wniosków o upadłość osób, które doprowadziły do swojego zadłużenia w sposób umyślny lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jeśli zatem Twoja niewypłacalność wynika np. z niefrasobliwego korzystania z kredytów i pożyczek, a nie z powodu utraty pracy bądź choroby, masz prawo złożyć wniosek o upadłość – czytamy w totalmoney.pl.

O wypłacalności mówimy w sytuacji, gdy miesięczne wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem i spłatą zobowiązań.

Do głównych przyczyn zgłaszania wniosków o upadłość konsumencką zaliczyć trzeba: alkoholizm, hazard, rozwód, tragiczne zdarzenia losowe, chorobę psychiczną, zły stan zdrowia, czy utratę pracy. Wszystkie czynniki wiążą się z brakiem możliwości podejmowania świadomych decyzji, zaniedbywaniem obowiązków, a w konsekwencji popadaniem w spiralę zadłużenia.

Warto zaznaczyć, że liczba osób, które ogłaszają upadłość konsumencką systematycznie rośnie. Jeszcze w 2015 roku na taki krok zdecydowało się 2112 osób, a rok później były to już 4434 osoby. W 2017 roku upadłość ogłosiło 5535, a w 2018 – 6570. W 2020 roku nastąpił kolejny diametralny już wzrost. Upadłość ogłosiło ponad 10 tys. osób.

Osoby, które najczęściej decydują się na taki krok są w wieku od 40 do 49 lat.

foto (2): zdjęcia poglądowe

foto nagłówek: grafika poglądowa

22-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)